Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów: Śladami nieistniejącej Bydgoszczy

Redakcja
Podczas Nocy Muzeów (17/18 maja) MM-ka wybrała się w podróż w poszukiwaniu śladów dawnej Bydgoszczy. Dzięki naszej mapie, sami możecie zaprojektować podobną wycieczkę.

Wyprawa nosiła tytuł "Śladami średniowiecznej Bydgoszczy - wycieczka szlakiem zabytków architektury". Jak powiedziała MM-ce przewodnik rajdu, archeolog z Muzeum Okręgowego pani Jolanta Łoś, organizatorzy mieli przede wszystkim na celu pokazanie miejsc, gdzie wznosiły się już nieistniejące średniowieczne budowle.

Jedną z nich był zamek obronny [1]. Budowla wznosiła się między dzisiejszą ulicą Grodzką a Przy Zamczysku. Teraz mieści się tam przedszkole. Forteca została zbudowana w czasach Kazimierza Wielkiego, kiedy Bydgoszcz była grodem obronnym na granicy z Zakonem Krzyżackim. Zamek został zniszczony przez Szwedów w czasie bombardowania i okupacji miasta w XVII w. W XIX stuleciu jego resztki zostały rozebrane przez niemieckie władze miasta. Obok miejsca, gdzie wznosił się zamek odkryto ostatnio przy budowie hotelu ślady dawnego drewnianego grodziska [2]. Powstanie tego pierwotnego bydgoskiego grodu datuje się na początek XI w.

Następnie zwiedzający zobaczyli miejsce, w którym stał najstarszy kościół Bydgoszczy. Świątynię pod wezwaniem Św. Idziego [3] zbudowano w XII-XII w., przy obecnym Rondzie Bernardyńskim, naprzeciw kościoła garnizonowego. Był to niewielki kościół jednonawowy, zbudowany w stylu romańskim. Jego znaczenie zmalało po wzniesieniu kościoła farnego. W XVII w. był świątynią niemieckich katolików. W czasach pruskich najpierw przeznaczono go na magazyn, a ostatecznie zburzono w roku 1879. Powodem była rozbudowa drogi.

Kolejnym etapem wyprawy był zbudowany już w czasach nowożytnych, bo w latach 1552-1557, kościół pobernardyński [4]. Zakon bernardynów w istotny sposób przyczynił się do rozwoju naszego miasta, zarówno w aspekcie gospodarczym, jak i intelektualnym. Zakonnicy produkowali piwo, które było towarem eksportowym Bydgoszczy na przełomie XVI i XVII wieku. Mieli także bibliotekę, jej zachowane dzieła są udostępniane w bibliotece miejskiej.

Następnie przewodnik poinformował uczestników wycieczki, gdzie w średniowiecznej Bydgoszczy były bramy miejskie. A były one trzy: Poznańska [5], Kujawska [6] i Gdańska [7]. Kujawska mieściła się przy ulicy Pod Blankami, obok obecnie stojącego szaletu miejskiego. Poznańska położona była przy ulicy Długiej, na wysokości obecnej kamienicy nr 3, a Gdańska mieściła się zaraz przed Brdą, przy dzisiejszej ulicy Mostowej.

Zwiedzający oglądali też pozostałości murów obronnych. Zarówno powszechnie znane fragmenty naprzeciwko sądu [8], jak i te skryte w podwórkach budynków przy ulicy Pod Blankami [9]. Pozostały tam resztki baszty czy kamienice, których fundamenty budowano na murze. Bydgoskie mury miejskie miały 8-10 metrów, a przed nimi płynęła fosa.

Kolejnym etapem był Stary Rynek, gdzie można było usłyszeć o nie istniejącym, rozebranym w 1831 roku, ratuszu miejskim [10]. Dzisiejszy Urząd Miasta mieści się bowiem w budynku byłego kolegium jezuickiego.

Istniejącym zabytkiem z przełomu epoki średniowiecza i renesansu jest fara [11], a od niedawna katedra, bydgoska. Niestety, z dobudowanych czterech renesansowych kaplic została tylko jedna. Fara była i jest głównym kościołem Bydgoszczy. W jego krypcie leżą zasłużeni mieszkańcy, jak Wojciech Łochowski, zmarły w 1651 rajca i ławnik miejski, a także burmistrz Bydgoszczy. Autor "Chronicorum civitatis Bidgostienisis", w której ujął dzieje miasta od jego powstania do 1637 r.

Ostatnim etapem było miejsce, w którym zamieszkali u nas karmelici. Na dzisiejszym Placu Teatralnym, naprzeciw Opery Nova, mieli swój kościół i budynki klasztorne [12]. Karmelici byli najstarszym zakonem w mieście, wspólnotę rozwiązały dopiero władze pruskie. W XIX wieku zabudowania i kościół zostały zburzone. Pozostałością po nich jest, biegnąca przy operze ulica Karmelicka i znajdująca się obecnie w katedrze ambona.

Około 30-osobowa grupa zwiedzających była zadowolona z rajdu historycznego, gdzie można było poznać dawne, zapomniane i niestety nieistniejące już budynki Bydgoszczy.

Zobacz także:
**

"Noc Muzeów 2008 [foto]"

Marty Czarneckiej

"Noc Muzeów: Relacja z DAG Bromberg"

** Sebastiana Błaszkowskiego

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto