Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa o szkolnictwie: Trudniej o stypendium naukowe

Ewa Adamska
Ewa Adamska
scx.hu
Masz same piątki w indeksie i dotąd miałeś stypendium naukowe? Teraz może to już nie wystarczyć.

Wybierz Belfra Roku - netbook i wycieczka fotograficzna czekają


W ramach znowelizowanej ustawy o szkolnictwie od 1 października zostanie wprowadzona zmiana dotycząca zasad rozdzielania stypendiów naukowych i socjalnych. Dotychczas uczelnie otrzymujące dotacje z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rozdzielały je proporcjonalnie na stypendia naukowe i socjalne.

- Zmiana będzie polegała na tym, że 60 proc. środków zostanie przeznaczonych na stypendia socjalne, a 40 proc. na rektorskie, czyli naukowe. W tej sytuacji rektorskie będzie mogło otrzymać maksymalnie 10 proc. studentów danej uczelni - tłumaczy Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pieniądze za dobre wyniki w nauce dostanie więc mniej studentów. Dla przykładu: teraz na UP stypendia naukowe dostaje ok. 20 proc. studentów, a na UJ 18 proc. Wynika z tego, że połowa studentów zostanie odesłana z kwitkiem. Ponadto, w myśl nowej ustawy, by dostać stypendium naukowe, trzeba wykazać się czymś więcej, niż świetnymi ocenami. Mogą to być inne osiągnięcia naukowe, np. publikacje, działalność w kołach naukowych, osiągnięcia artystyczne i sportowe.

- Nie do końca podoba mi się to, że będę musiała wykazać się czymś dodatkowym, chcąc zachować stypendium. Po zajęciach pracuję i nie mam czasu na dodatkowe zajęcia, tym bardziej, że mam jeszcze swoje hobby - argumentuje Monika, studentka filologii angielskiej na UJ.

Prawdopodobnie wzrośnie wysokość stypendiów socjalnych, nie wiadomo jeszcze, o ile. - Mnie się ten pomysł podoba, uważam, że trzeba ograniczyć ilość pieniędzy płynących ze stypendiów naukowych. Trafiają one do zbyt wielu ludzi, zamiast do tych, którzy naprawdę na to zasługują. Poza tym, kierunek kierunkowi nierówny - jeden wymaga większego wysiłku tylko przed sesją, inny przez cały semestr. Co do socjalnego, to według mnie również trafiony pomysł. Do tej pory ustalana wysokość dochodu na osobę, który warunkował otrzymanie stypendium, była absurdalnie niska. Jest jasne, że tego stypendium potrzebuje zdecydowanie więcej studentów - mówi Marek, student fizyki na UP.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto