Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy herb Grudziądza zatwierdzony przez radnych to pomyłka

Redakcja
Dawny herb opublikowany w grudziądzkiej gazecie w tłumaczeniu „Grudziądzkie rozmówki" arkusz kronik miejskich z 1849 roku Nr 69 wydawany od roku 1825
Dawny herb opublikowany w grudziądzkiej gazecie w tłumaczeniu „Grudziądzkie rozmówki" arkusz kronik miejskich z 1849 roku Nr 69 wydawany od roku 1825 Ryszard Bogdan Kucharczyk
KONTROWERSJE. Nowi włodarze miasta tworzą swoją historię. Myślę, że w sprawie nowego herbu wykorzystali opinię znanych profesorów do własnych wizji projektów.

W obiegu historii funkcjonuje wiele wersji herbu Grudziądza. Zawsze z chwilą zmiany ustrojowej czy innej, włodarze miasta zmieniali herb. Bo to czy tamto było niewłaściwe.
Przykładem niech będzie historia herbu od XIX w. Dopiero po kilku latach starań, w 1901 roku zatwierdzono ostatecznie nowy herb miasta, który przedstawiał głowę tura z wystającym ozorem, w tarczy, z koroną murowaną o trzech basztach u góry.
Zarządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z 18 czerwca 1937 roku, ustanowiono jego kształt, mimo to nadal ulegał zmianom w latach 1950, 1963, 1994, a wersja ostateczna dotrwała do czasów obecnych. Nie wnikając w szczegóły kolorystyki poszczególnych elementów jeśli coś zmieniamy, to powinniśmy to robić na bazie prawdy historycznej. Nowi włodarze miasta tworzą swoją historię, by się uwidocznić w przyszłości. Myślę że wykorzystują opinię znanych profesorów do własnych wizji projektów.
"Zdaniem prof. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego w herbie Grudziądza budowla powinna dochodzić do skraju tarczy. Ponadto, według opisu z 1937 r., dodatkowe okna w bocznych wieżach należy usunąć. Herb powinien być również spójny stylistycznie, tzn. postać biskupa jest wyobrażona przestrzennie, bez czarnych obrysów konturowych, za to obwiedziona niemożliwą do przyjęcia poświatą. Na uwagę zasługuje także tarcza herbowa, bowiem we współczesnej heraldyce samorządowej stosuje się tzw. tarczę hiszpańską, zaokrągloną u dołu. Nielogiczne są także elementy chorągiewek. Część z nich kieruje się w prawo, a inne w lewo. Innym problemem jest sylwetka kościoła trzymanego przez biskupa, która obecnie przypomina bardziej relikwiarz lub kielich." [źródło: UM]
Nie neguję konieczności zmiany, część opinii profesora moim zdaniem jest słuszna. Ale czy trzeba sugerować się zarządzeniem z 1937 roku?
Herb zatwierdzony przez Radę Miejską różni się znacznie od załączonego na zdjęciu herbu z 1849 roku. A to właśnie ten herb mógłby być pierwowzorem. Łącznie z turem, który dawniej widniał na chorągwi komturii grudziądzkiej oraz z chorągiewki wskazującymi na spokój w atmosferze i biskupem Christianem w szatach pontyfikalnych ze znakiem krzyża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy herb Grudziądza zatwierdzony przez radnych to pomyłka - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto