Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od maja wydłuży się lista darmowych leków dla seniorów

Katarzyna Borek
Od maja będzie więcej darmowych leków dla seniorów
Od maja będzie więcej darmowych leków dla seniorów Fot. 123rf
Pojawiają się nowe leki w wykazie tych bezpłatnych dla seniorów, w ramach programu „75+” Od 1 maja lista ta znów ma być rozszerzona, między innymi o leki stosowane w nadciśnieniu.

Program „Leki 75+” działa od września 2016 roku. To dzięki niemu seniorzy, którzy mają więcej niż 75 lat, mogą mieć dostęp do bezpłatnych leków - ale nie wszystkich, a tylko do tych, które znajdują się na specjalnej liście.

Ten wykaz bezpłatnych leków dla seniorów powstał w oparciu o dane Narodowego Funduszu Zdrowia, dotyczące liczby zrealizowanych recept na leki w okresie poprzedzającym utworzenie listy.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

W kwietniu były na niej 1333 pozycje - 1333 preparaty stosowane w leczeniu u osób starszych głównie chorób przewlekłych, jak na przykład serca i układu krążenia, choroby Parkinsona, osteoporozy.

Wykaz leków jest aktualizowany co 2 miesiące, razem z obwieszczeniem refundacyjnym.

W 2017 roku na wykazie przybyło bezpłatnych leków dla seniorów, bo po kolei pojawiają się nowe preparaty. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 stycznia 2017 roku poszerzyło listę między innymi o: wszystkie preparaty insulin ludzkich i szybkodziałających analogów, niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.

Od 1 marca seniorzy mają również bezpłatny dostęp do: leków stosowanych w jaskrze, leków z selegiliną i lewodopą, stosowanych w chorobie Parkinsona, 
dwóch substancji czynnych: ezetinibu i atorwastatyny, który hamuje wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego.

Od 1 maja 2017 roku planowane jest rozszerzenie wykazu o kolejne grupy leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym i w chorobie niedokrwiennej serca, jak poinformował resort zdrowia.

Bo receptę na bezpłatne leki dla seniorów mogą wypisywać tylko lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Część naszych czytelników skarży się na to. Chcieliby, aby lekarstwo mógł im przypisać na przykład także kardiolog, internista czy okulista.

Ministerstwo wyjaśnia, że takie zasady powstały, we współpracy ze środowiskiem geriatrów, w trosce o pacjenta. Chodzi o to, aby ograniczyć ryzyko polipragmazji - czyli przyjmowania leków w niewłaściwym połączeniu, w dawce, w większej liczbie.

Zażywanie kilku preparatów jednocześnie może wywołać niepożądane objawy, często groźne dla zdrowia, a nawet dla życia. Ryzyko pojawienia się skutków ubocznych zwiększa się wraz z liczbą przyjmowanych leków!

Jeśli recepty wypisuje jeden lekarz, ryzyko wielolekowości u pacjentów jest ograniczone. Lekarze POZ najlepiej ich znają i powinni mieć pełną wiedzę o terapiach podopiecznych.

Obecnie powstaje system informatyczny, który pozwoli zebrać wszystkie dane na temat pacjenta w jednym miejscu. W przyszłości umożliwi on lekarzom pełną kontrolę nad farmakoterapią pacjentów. Wówczas każdy lekarz wystawiając receptę, będzie wiedział o lekach, które zlecili temu danemu pacjentowi lekarze innych specjalności.

Ewentualne rozszerzenie uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów będzie możliwe po uruchomieniu tego systemu, informuje Ministerstwo Zdrowia.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 20 kwietnia 2017.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto