Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pediatra - 5 najczęściej zadawanych pytań

abcZdrowie.pl
by peasap / CC BY 2.0
Dowiedz się, jakie kwestie związane ze zdrowiem dziecka najczęściej nurtują rodziców. Odpowiadamy na 5 najczęściej zadawanych pytań.

Od momentu przyjścia dziecka na świat na jego rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia maluchowi dobrych warunków do życia i uchronienia go przed zagrożeniami. Trudność tego zadania wynika ze specyfiki procesu dorastania – niemowlę spędza całe dnie, leżąc, dlatego opieka nad nim w dużej mierze polega na zaspokajaniu jego podstawowych potrzeb fizjologicznych. Dla porównania, rodzice energicznego, ciekawego świata kilkulatka powinni intensywniej zadbać o bezpieczeństwo malucha oraz jego rozwój intelektualny. Oddzielną kwestią jest zdrowie dziecka, o które rodzice troszczą się nieustannie, a swoje wątpliwości odnośnie do chorób dziecięcych i ich leczenia często kierują do pediatrów współpracujących z portalem medycznym abcZdrowie.pl. Jeden z nich, dr n. med. Tadeusz Grochowina (pediatra, lekarz medycyny rodzinnej), odpowie na najczęściej zadawane pytania użytkowników serwisu.

Jakie są pierwsze objawy autyzmu u dziecka?

W ciągu kilku ostatnich lat świadomość społeczna na temat autyzmu uległa znaczącej poprawie, dzięki czemu coraz więcej dzieci dotkniętych tym zaburzeniem jest wcześnie diagnozowanych i poddawanych stosownemu leczeniu. Podejrzenie autyzmu pojawia się zwykle wtedy, gdy zachowanie dziecka odbiega od powszechnie uznawanych norm – na co warto zwrócić uwagę? Dr n. med. Tadeusz Grochowina, pediatra, odpowiada: „Najwcześniejsze objawy mogące sugerować autyzmu to nadwrażliwość na bodźce – dotyk, rzadziej dźwięk. Noworodek krzyczy pozornie bez powodu”. Objawy te mogą mieć także inną przyczynę, dlatego „oczywiście trzeba wykluczyć infekcję”, dodaje lekarz.

W którym miesiącu życia niemowlęcia można wprowadzać stałe pokarmy?

Rozszerzanie diety dziecka to temat, który wzbudza duże zainteresowanie wśród rodziców niemowląt. Punktem spornym jest nierzadko wiek, w którym należy zacząć podawać maluchowi produkty stałe. Jak wyjaśnia dr n. med. Tadeusz Grochowina, „decyduje o tym nabycie przez dziecko umiejętności żucia i przełykania – dzieje się to między 8 a 12 miesiącem życia i zawsze musi być poprzedzone etapem przygotowań w postaci jedzenia papek w 5–7 miesiącu (to oczywiście jest pewna przeciętna)”.

Jak pomóc dziecku przesypiać całe noce?

Budzenie się dziecka w nocy to częsty problem, który ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny, zwłaszcza gdy pociecha ma już kilka lat, a nie kilka miesięcy. Ze względu na złożoność problemu trudno o uniwersalne rozwiązanie, odpowiednie do każdej sytuacji. Pediatra Tadeusz Grochowina przyznaje, że „inaczej będzie brzmiała odpowiedź dla niemowlaka, inaczej dla małego, a jeszcze inaczej dla starszego dziecka. Wymaga to wiedzy rodziców o fazach snu i reakcjach z tym związanych”.

Co pomoże na kolkę u niemowlaka?

Kolka u dziecka należy do przypadłości, które mocno dają się we znaki rodzicom niemowląt. Co zrobić, by pomóc płaczącemu dziecku? Czy domowe sposoby na kolkę działają? Dr Tadeusz Grochowina mówi wprost: „Kolka u niemowlaka to także temat rzeka. Pomoże wizyta u lekarza pediatry”.

Czy szczepienie dziecka na rotawirusy jest bezpieczne?

Biegunka rotawirusowa może doprowadzić do odwodnienia zagrażającego zdrowiu i życiu dziecka. Nie dziwi więc fakt, iż rodzice wykazują duże zainteresowanie szczepieniami przeciwko rotawirusom, choć ostatecznie część z nich rezygnuje ze szczepień w obawie przed rzekomymi skutkami ubocznymi szczepionek. Czy faktycznie mają powody do niepokoju? Dr n. med. Tadeusz Grochowina (pediatra i lekarz medycyny rodzinnej) uspokaja, że szczepienie to jest całkowicie bezpieczne.

Rodziców, którzy mają więcej pytań do lekarzy specjalistów, zapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej funkcjonalności na portalu abcZdrowie.pl.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto