Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci ostrzegają: Uwaga na słaby i kruchy lód na zbiornikach wodnych!

KWP Bydgoszcz
Mrozy, które utrzymują się od ostatnich kilku dni sprawiły, że okoliczne zbiorniki wodne zostały pokryte przez lód. Jednak są już tacy, którzy od razu postanowili urządzić sobie na nich ślizgawki. Policjanci przestrzegają, nasza wyobraźnia może być krucha jak lód. Nie należy wchodzić na niedawno zamarznięte jeziora, rzeki i stawy. Lód, które je pokrywa jest jeszcze słaby i kruchy!

Mroźna aura sprawiła, że na akwenach pojawił się pierwszy w tym roku lód. Pamiętajmy, że lodowa tafla nie jest jeszcze jednak najmocniejsza. Zamarznięte jezioro czy rzeka zachęca do wejścia przede wszystkim najmłodszych.

Takie sygnały w miniony weekend otrzymywali już np. policjanci z Mogilna z województwa kujawsko-pomorskiego. Mimo, że Jezioro Mogileńskie nie do końca zamarzło pojawili się na nim pierwsi amatorzy lodowych zabaw.

ZOBACZ TAKŻE: Policyjne porady na świąteczny czas! Sprawdź przed czym ostrzegają funkcjonariusze

Mundurowi systematycznie sprawdzają akwen i apelują o wyobraźnię i rozwagę. Załamanie pokrywy lodowej kończy się zazwyczaj tragicznie. Pamiętajmy, że szczególnie jeziora zamarzają i odmarzają od brzegów. Na środku woda zamarza później, więc lód w tym miejscu jest cieńszy niż przy brzegu.

Najbezpieczniejsza zabawa jest na lodowiskach nadzorowanych. Jeżeli jednak takiego nie ma w okolicy, korzystając z naturalnych zbiorników wodnych, pamiętajmy:

Lód musi być wcześniej sprawdzony przez osoby dorosłe pod względem jego grubości, pęknięć, ubytków. Uważajmy, bo pod śniegiem mogą znajdować się zdradliwe przeręble.

Lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.

Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, rzeki i jeziora.

Nie wchodźmy na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma. Do tej zasady winni stosować się szczególnie wędkarze.

Jeśli usłyszymy, że lód pęka, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.

Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu tam, jazów, mostów, przy ujścia rzek i kanałów.

Uwaga!

Gdy załamie się lód:

Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, w miarę możliwości przed rozpoczęciem akcji ratunkowej wezwij pomoc dzwoniąc na telefon alarmowy: 997 lub 112.

Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby zapewnij sobie ich pomoc.

Ratując osobę, pod którą załamał się lód najlepiej jest podczołgać się do niej. Nie biegnijmy, gdyż może to spowodować dalsze załamywanie się lodu.

Osoba tonąca nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów. Najlepiej w takim przypadku położyć się płasko, rozłożyć szeroko ręce i starać się wsunąć na lód. Jeżeli to się udało, to dalej należy poruszać się w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Jeżeli na miejscu są osoby ratujące należy stosować się do ich wskazówek.

Do ratowania wykorzystajmy rzeczy będące w zasięgu ręki, np. długi szalik czy gałąź. Ostrożnie podajmy poszkodowanemu drugi koniec i bezpiecznie wyciągnijmy na lód.

Pamiętajmy, że człowiek w lodowatej wodzie może przeżyć tylko kilka minut. Uratowanego należy natychmiast przenieść do suchego i ciepłego pomieszczenia. Najlepiej zmienić mu ubranie i okryć kocami. Należy również ocenić jego stan i wezwać lekarza.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto