Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace na „Łączce” zakończone. Będzie panteon narodowy. Czy znaleziono szczątki Pileckiego?

Piotr Wróblewski
Prace na „Łączce” zakończone. Będzie panteon narodowy. Czy znaleziono szczątki Pileckiego?
Prace na „Łączce” zakończone. Będzie panteon narodowy. Czy znaleziono szczątki Pileckiego? Damian Kujawa
Po kilku latach, zakończyły się prace na „Łączce” na Powązkach Wojskowych. Szukano tam zwłok żołnierzy AK zamordowanych przez komunistów. Wśród poległych był m. in. rotmistrz Witold Pilecki. Czy wkrótce dowiemy się, gdzie został pochowany?

Zakończyły się prace na „Łączce”. W tym miejscu, na przełomie lat 40. i 50. komunistyczna władza, w tajemnicy i pod osłoną nocy, chowała żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Cmentarz stał się symbolem przestępstw sowieckiej władzy wobec Polaków. Od kilkunastu lat Instytut Pamięci Narodowej, pod czujnym okiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, przeczesywał każdy kawałek ziemi, aby zidentyfikować szczątki zabitych żołnierzy.

– Byłem świadkiem tych prac, trzykrotnego przesiewania przez sita każdego grama ziemi, żeby najmniejsza odrobina kości, chrząstka nie została zapomniana, nie została w tej ziemi. To jest wielka lekcja – mówił o ekshumacjach na Powązkach Wojskowych w Warszawie prezes IPN dr Jarosław Szarek. To jeszcze nie koniec pracy. Teraz przyszedł czas na identyfikację genetyczną. Materiał znaleziony na cmentarzu porównywany jest z materiałem dostarczonym przez rodziny. Tylko taka metoda jest w pełni skuteczna.

– Żeby nie używać słowa „około”, musimy ich (pochowanych żołnierzy – red.) wszystkich odnaleźć, policzyć każdą kosteczkę. Tak pracowaliśmy przez ostatnie tygodnie – zapewnił prof. Szwagrzyk. – Wierzę, że spotkamy się tutaj w panteonie narodowym, a wejdziemy na to miejsce przez bramę, która stanie w tym murze – przez „Bramę Wyklętych”. A żeby się pokłonić naszym bohaterom, będziemy musieli zejść pod ziemię. Dopiero wówczas powiemy: „spełniliśmy swój obowiązek” – podsumował, zapowiadając tym samym stworzenie mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.

Przypomnimy, że na „Łączce” prawdopodobnie pochowano rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta „Nila” Fieldorfa i pułkownika Łukasza Cieplińskiego. To jednak tylko najbardziej znane nazwiska z dziesiątek zamordowanych i zakopanych w rogu cmentarza. Później, już w latach 80. na nieoznaczonej zbiorowej mogile, powstawały groby komunistycznych dygnitarzy, co utrudniało zakończone właśnie prace.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto