Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Projekt Miraże": miksery czasu staną na ulicach Bydgoszczy

Łukasz Jędrzejczak
Łukasz Jędrzejczak
Już jutro na Starym Rynku multimedialna instalacja, która zmieni ...
Już jutro na Starym Rynku multimedialna instalacja, która zmieni ... bwa
Już jutro na Starym Rynku multimedialna instalacja, która zmieni miasto na oczach widza. Zobaczymy podróż miasta w czasie.

"Projekt Miraże" to artystyczny projekt rezalizowany nie w galerii sztuki, ale na ulicach miasta. Jak podają organizatorzy, porusza sferę tożsamości regionalnej, dotyka historii miasta.

Polega na ustawieniu w kilku punktach miasta multimedialnych obiektów tzw. mikserów czasu. Są to metalowe skrzynki na statywie zaopatrzone w wizjer, wewnątrz których znajduje się ekran emitujący projekcję.

Każdy z boxów będzie unikatową rzeźbą stworzoną z materiałów recyklingowych.

Projekcja, na którą widz patrzy przez wizjer, włączana jest za pomocą przycisku opatrzonego napisem: naciśnij mnie i patrz.

Pierwsze ujęcie przedstawia widok rzeczywisty z danego punktu, dokładnie to, co widzi obserwator przed sobą, fragment przestrzeni miejskiej, emitowany "na żywo", bezpośrednio z kamery.

W następnych, mamy symulację zmian w wyglądzie ulic i budynków w mieście. W efekcie cofamy się do obrazu sprzed lat. Jak podkreślają organizatorzy, animacja danego fragmentu przestrzeni miejskiej trwa ok. 20-30 sekund. Zakłada wykorzystanie fotografii „dawnej” Bydgoszczy. Całość jest jak mgnienie oka, miraż, oscylujący na krawędzi realności.

Pierwsza odsłona projektu dotyczy Starego Rynku, gdzie mikser czasu zostanie ustawiony już w środę 18 lipca 2012 r.

Cały projekt obejmuje dwanaście instalacji. Usytuowanych w różnych punktach miasta.

Realizacja projektu:
Jakub Noniewicz – oprogramowanie do projektu,
Maciej Supryniak – projekt i wykonanie obiektu, rzeźby,
Karolina Suchodolska – autorka całości projektu Miraże, obiekt w 3D, animacja.

Fotografie pochodzą z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Karolina Suchodolska - przez trzy lata studiowała Historię sztuki (2002-2005, UMK w Toruniu), absolwentka kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Jako aktorka współpracuje z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym

w Koszalinie, Bydgoskim Teatrem Lalek Buratino, Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Fascynacje skłaniają ją w kierunku filmu, klasycznej animacji filmowej oraz przestrzennych realizacji z wykorzystaniem video. Laureatka Grand Prix Letniej Akademii Filmowej w Legnicy za film animowany „Dialog” (2007); Finalistka XVI Edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych PLUS CAMERIMAGE, Konkurs Nokia Mobile Competition (2007); III miejsce w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Amatorskich „Klatka” (2008); finalistka konkursu animacji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja 2011. laureatka głównej nagrody w kategorii animacja w konkursie Panasonic Young Invention na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Reportażu „Camera Obscura”. Autorka animacji do spektakli: „Koziołek Matołek” (Bydgoski Teatr lalek Buratino, premiera 2011) i „Carski syn” (Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, premiera 2012).

Zobacz też:

Infliction w Parku Witosa

Powitanie lata z zespołem Feel

Bydgoszcz Buskers Festival

RegioMoto - portal o motoryzacji
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto