KPSW na Toruńskiej, BSW na Bocianowie, UKW na Ogińskiego.... Wszystkie bydgoskie uczelnie inwestują na potęgę. Nikt nie obawia się mniejszej liczby studentów.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

KPSW na Toruńskiej, BSW na Bocianowie, UKW na Ogińskiego.... Wszystkie bydgoskie uczelnie inwestują na potęgę. Nikt nie obawia się mniejszej liczby studentów.

W tym tygodniu rozpoczęły się prace przy budowie drugiego skrzydła gmachu Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek w stanie surowym gotowy będzie już w styczniu. Wyposażone sale studentami wypełnią się jesienią przyszłego roku.

Całą inwestycję przy Toruńskiej podzielono na trzy etapy. Istniejący obiekt oddano w zeszłym roku. Mieszczą się w nim trzy sale wykładowe, dydaktyczne, dziekanaty trzech wydziałów i bufet. - Nowe skrzydło będzie jego lustrzanym odbiciem. Wewnątrz zmieni się jedynie układ niektórych sal, a aula na ostatnim piętrze zostanie powiększona i pomieści 450 osób - tłumaczy kanclerz KPSW, Roman Czakowski. - Firma wykonująca prace wykona też do października podpiwniczenie pod trzecią część budynku. Łącznik będzie ostatnim elementem nowego gmachu. Znajdzie się tam siedziba władz uczelni i administracji. Bezpośrednio do łącznika przylegać ma audytorium na 800 osób. Jego budowę zaplanowano na rok 2010 lub 2011. Uzależnione jest to od tego, czy uczelnia otrzyma wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, o które zamierza wystąpić w tym roku.

Niewykluczone, że w przyszłości kampus wzbogaci się o halę sportową z podziemnym parkingiem. Ta inwestycja będzie możliwa, jeśli uda się poszerzyć działki od strony zachodniej.

Wyższa Szkoła Gospodarki, po oddaniu do użytku nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej, nie rezygnuje z kolejnych inwestycji. - Chcemy jeszcze rozbudować infrastrukturę sportowo-rehabilitacyjną dla potrzeb kierunku wychowanie fizyczne i fizjoterapia - mówi Filip Sikora, wicekanclerz WSG. - W ciągu najbliższych 2 lat powstanie kompleks laboratoriów mechatronicznych i technologicznych, przeznaczony przede wszystkim dla studentów kierunków inżynierskich, ale również dla partnerów branżowych i szkół średnich. Kończymy też modernizację nabrzeży Brdy, urządzając rozległe tereny rekreacyjne, otwarte dla bydgoszczan, w tym ścieżkę rowerową, arboretum oraz "ogród doświadczeń". Myślimy też o profesjonalnej marinie, ale przy tej inwestycji niezbędna będzie współpraca z miastem. Równolegle planujemy ekspansję za rzekę i rewitalizację zabytkowych obiektów przy ulicy Królowej Jadwigi, naprzeciwko kompleksu Astorii, które przeznaczymy między innymi na potrzeby rozwoju Studenckiej Strefy Biznesowej oraz Inicjatora Społecznego.

W Bydgoskiej Szkole Wyższej funkcjonować będą od września dwa nowe kierunki: kosmetologia i fizjoterapia.

- To wymagało rozbudowy naszej bazy do zdobywania praktycznych umiejętności przez studentów - wyjaśnia kanclerz BSW, Tomasz Makowski. - Dlatego nabyliśmy 4-kondygnacyjny budynek od Famoru przy ulicy Kościuszki, w którym trwa adaptacja pomieszczeń. To nie koniec inwestycji. Czekamy też na pozwolenie budowlane na adaptację budynku po starej zajezdni tramwajowej. Jeśli tylko je otrzymamy, ruszamy z pracami.

W tyle nie zostają bydgoskie uniwersytety. UKW ma zagwarantowane 13,5 mln euro na budowę nowej biblioteki. Jest też jej projekt. Przeszkodą jest tylko brak porozumienia między miastem a Polskim Związkiem Działkowców w sprawie likwidacji ogrodu "Swoboda" przy Ogińskiego. - Kończymy remont Copernicanum na Staszica. Teraz trwają już ostatnie prace, przygotowujemy odnowienie elewacji. Większa część budynku będzie gotowa na 1 października - tłumaczy rzecznik UKW, Tomasz Zieliński.

UTP dysponuje już potężną bazą dydaktyczną. Dzięki temu może pozwolić sobie przede wszystkim na inwestowanie w wyposażenie.

- Rusza drugi etap budowy Regionalnego Centrum Innowacyjności - mówi rzecznik UTP, Jakub Kucharski. - Nie będą to kolejne budynki, ale wyposażenie laboratoriów. Nie brzmi to spektakularnie, ale kwota 57 mln zł zagwarantowana na ten projekt mówi wszystko o rozmachu tej inwestycji.


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!