(© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W przyszłym roku minie 30 lat od wybuchu epidemii AIDS. Ten przełomowy moment jest okazją do refleksji i ponowienia naszych postanowień.

Nie jest możliwe, by świat usłyszał wszystkie historie o cierpieniach i przypadkach śmiertelnych związanych z AIDS. Głośno jest jednak o społeczności międzynarodowej z zapałem jednoczącej się dla ratowania życia ludzkiego. Podjęto liczne działania, które zmieniły wiele na całym świecie.

Coraz mniej osób zakaża się wirusem HIV. Miliony ludzi zostały objęte opieką medyczną. Coraz więcej kobiet ma możliwość chronienia swoich dzieci przed zakażeniem się HIV. Obecnie w wielu krajach znoszone są ograniczenia w podróżowaniu dla osób żyjących z HIV. Piętnowanie osób z HIV ustępuje współczuciu i poszanowaniu praw człowieka – jednak proces ten zachodzi zbyt wolno.

Oddanie i solidarność, a także zmiana podejścia do HIV/AIDS, ułatwiają opanowanie epidemii. Nareszcie udało nam się zrealizować jedno z założeń szóstego Milenijnego Celu Rozwoju mówiącego o zatrzymaniu i cofaniu się występowania HIV/AIDS. Musimy kontynuować nasze prace i opracować śmiałe plany na przyszłość.

Nasze wspólne dążenia są jasne: zapewnienie powszechnego dostępu do profilaktyki i leczenia, a także do opieki i działań wspierających osoby cierpiące. Musimy również dbać o to, by nie zaprzepaścić naszych osiągnięć w walce z AIDS.

Już trzy dekady świat boryka się z HIV/AIDS. Nadszedł czas na wyznaczenie sobie kolejnych zadań: zero nowych zakażeń wirusem HIV, zero dyskryminacji i zero przypadków śmiertelnych spowodowanych AIDS. W Światowym Dniu AIDS podejmijmy zobowiązanie do wspólnej pracy nad realizacją tej wizji, tak korzystnej dla wszystkich ludzi na całym świecie.

Kujawsko-pomorskie: By wyrazić pamięć i solidarność z chorymi i zakażonymi w województwie kujawsko–pomorskim, Stowarzyszenie Wolontariuszy „Razem” przygotowało happening, podczas którego zapalone zostaną świece pamięci – znicze symbolizujące czerwoną wstążkę, symbol walki z chorobą. Happening rozpocznie się o godz. 17. na skrzyżowaniu toruńskich ulic Królowej Jadwigi i Szerokiej.

W ramach obchodów w kultowym studenckim klubie Od Nowa odbędzie się koncert zespołów LAO CHE, Lipali i Parasol. Koncert rozpocznie się o 19. i potrwa około 4 godzin.

Podczas koncertu funkcjonować będzie punkt informacyjno-edukacyjny, w którym wolontariusze rozdawać będą ulotki oraz udzielać informacji na temat profilaktyki HIV/AIDS oraz uzależnień. Promowana będzie również działalność Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, jedynej placówki w regionie wykonującej bezpłatne i anonimowe testy na obecność wirusa HIV.

Obchody Światowego Dnia AIDS wspiera tradycyjnie Urząd Marszałkowski.

Problem HIV/AIDS to problem globalny. Tylko w 2009 roku na całym świecie wirusem zaraziło się 2,6 mln ludzi. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w Polsce żyje ponad 12 tys. zakażonych, z czego na AIDS zachorowało blisko 2,3 tys. osób. Od 1985 roku zmarło 1012 chorych. W Kujawsko-Pomorskiem- według danych WSSE - sytuacja epidemiologiczna zakażeń HIV uległa poprawie. W I półroczu 2010 roku zarejestrowano 10 nowo wykrytych przypadków HIV, o 5 przypadków mniej niż w I półroczu 2009 roku. Zgłoszono również 2 zachorowania na AIDS, w tym 1 zgon (w I półroczu 2009 roku były 2 przypadki AIDS i 2 zgony). W omawianym okresie zakażenia HIV i zachorowania na AIDS rozpoznano jedynie u mężczyzn. Ogółem, od początku rejestracji (tj. od 1985 roku) odnotowano na Kujawach i Pomorzu 557 osób zakażonych HIV i 161 zachorowań na AIDS. Z powodu choroby zmarło 77osób.
Wiesz coś więcej? Napisz do nas
Poinformuj nas o imprezie
Dodaj swój obiekt do bazy

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!