Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd szlakiem „Świadkowie historii” z postojem na „Ułance” [zdjęcia]

Adam Lewandowski
Ostatni rajd prowadził do miejsc związanych z powstaniem wlkp. 

Więcej wolnego od 2019 roku?
<center>
<script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/1e3fcdce-b506-b15c-0e2b-c9dd0f67923d,33334b23-d5cc-5463-1cbb-7d5320ef2f8f,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>
</center>
Ostatni rajd prowadził do miejsc związanych z powstaniem wlkp. Więcej wolnego od 2019 roku? <center> <script class="XlinkEmbedScript" data-width="854" data-height="480" data-url="//get.x-link.pl/1e3fcdce-b506-b15c-0e2b-c9dd0f67923d,33334b23-d5cc-5463-1cbb-7d5320ef2f8f,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script> </center> Fot. Łukasz Wojtecki
To był już ostatni - szósty - rajd z cyklu: „100 kilometrów na stulecie Odzyskania Niepodległości” - wspólny projekt Muzeum Solca im. księcia Przemysła, Klubu Turystów Pieszych „Horyzont” oraz soleckiego Hufca ZHP.

- Tym razem klamrą, która spajała początek oraz koniec ponad dwudziestokilometrowej trasy były miejsca pamięci związane z powstaniem wielkopolskim - mówi Łukasz Wojtecki, pracownik Muzeum Solca i prezes klubu „Horyzont”.

- Wystartowaliśmy w Dąbrowie Wielkiej, przy pomniku poświęconym Józefowi Olejniczakowi, powstańcowi zamordowanemu przez Niemca w 1920 roku, już po zakończeniu działań zbrojnych. Następnie przez dłuższy czas maszerowaliśmy szlakiem „Świadkowie historii”, mijając miejscowość Leszyce i obchodząc Łąki Studzienieckie. Właśnie w okolicach tych łąk można było dostrzec stary drzewostan sosnowy, niektóre sosny liczą po 300 lat...

Jeden z postojów dla turystów zorganizowano na polanie o nazwie „Ułanka”. Niegdyś w tym miejscu był ośrodek jeździecki o tej samej nazwie, a jeszcze wcześniej niewielka osada Trzcianka.

Zakończenie rajdu miało miejsce na cmentarzu przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Znajduje się tam kwatera Powstańców Wielkopolskich. Powstania w Solcu, w którym Niemcy stanowili 95 proc. mieszkańców, nie było. Ale do potyczki powstańców wlkp. z niemieckim Grenzschutzem doszło pod Chrośną, na początku 1919 roku. Zginęli tam Michał Dyrda z Jaksic i Franciszek Piotrowski z Pęchowa. Powstańcy mają swą kwaterę i pomnik na cmentarzu przy tzw. białym kościele w Solcu Kujawskim.
- Tam właśnie zakończyliśmy rajd „100 km na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

Łącznie w 6 cyklach wędrówek, które rozpoczęły się w marcu ubr. rajdem pamięci żołnierza wyklętego - kpt. Alojzego Bruskiego „Graba”.

Więcej wiadomości z Solca Kujawskigo i okolic na www.pomorska.pl/solec kujawski[/a]

- W maju szliśmy z Brzozy Bydgoskiej, przez wieś Łażyn, do Solca - opowiada pan Łukasz. Tam jest pomnik bł. Czesława Jóźwiaka. Kolejny rajd rozpoczęliśmy od pomnika pomordowanych przez Niemców leśników... Był też rajd Solec - Dąbrowa Wielka - Przyłubie, najkrótszy był rajd Solec-Otorowo-Solec , liczył tylko 8 km. Ale łącznie przeszliśmy 100 km.

W 6 rajdach uczestniczyło 43 piechurów. Sześciu z nich przeszło wszystkie trasy, a więc 100 km, 12 uczestniczyło w czterech. Podsumowanie rajdów 19 stycznia. w Muzeum Solca.

Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rajd szlakiem „Świadkowie historii” z postojem na „Ułance” [zdjęcia] - Gazeta Pomorska

Wróć na soleckujawski.naszemiasto.pl Nasze Miasto