Nowe słupy reklamowe pojawiły się m

Nowe słupy reklamowe pojawiły się m.in. na placu Wolności. (© Dariusz Bloch)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pierwszy krok w stronę wykorzystania ustawy krajobrazowej już zrobiony - stare słupy ogłoszeniowe są zastępowane przez oszklone i podświetlone. Dzięki nowemu prawu, Bydgoszcz może dołączyć do takich miast, jak m.in. Gdańsk i Kraków.

Niedawno weszły w życie przepisy, zwane "ustawą krajobrazową". Dały one samorządom do ręki oręż przeciwko m.in. ohydzie reklamowej, która szpeci od lat wiele polskich miast. - Pozwala nam ona nawet karać właścicieli prywatnych posesji, którzy z reklamą przesadzają, przysłaniając na przykład fasady starych kamienic prostymi banerami, w żaden sposób nie trzymającymi klimatu miejsca - mówi Marek Iwiński, bydgoski plastyk miejski.

Od dobrego tygodnia widać w centrum miasta pojawiające się nowoczesne, choć stylizowane na stare słupy ogłoszeniowe. Są podświetlone od wewnątrz, a klimatem pasują do zabudowy Śródmieścia. Podobne nowoczesne rozwiązania widać już m.in. na ulicach Gdańska czy Krakowa.

- Słupy stawia firma Remedia, ma wymienić wszystkie w mieście do 2018 roku - mówi Marek Iwiński. Nowe konstrukcje stoją już, m.in., na placu Wolności, na Starym Rynku, na Gdańskiej na wysokości klarysek i niedaleko skrzyżowania ze Śniadeckich. Nieoficjalnie wiadomo, że ceny reklam na nowych słupach będą wyższe, ale prawdopodobnie więcej zarobi także miasto.

- Słupy zajmują pas drogowy, więc opłaty z tego tytułu trafiają do kasy miasta - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - Do wymiany jest około 60 słupów. Ponieważ firma robi to na własny koszt, wywożąc i utylizując stare konstrukcje, do końca roku ma zmienione warunki umowy. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, w której płaci się za dwa słupy - nowy i stary. Od nowego roku podpiszemy umowę według normalnych, obowiązujących stawek.

Wymiana reklam to oczko w głowie plastyka miejskiego. - Na razie, udało nam się uporządkować układ reklam na Fordońskiej i Szubińskiej - mówi Marek Iwiński. Rzeczywiście, niejednolite dotąd billboardy są już utrzymane w szarościach i mają mniejszy format.


Prognoza pogody.

źródło: TVN Meteo Active/x-news

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Ja (gość)

Nie. za sekundę te szybki będą całe obklejone. I na jedno wyjdzie. Poza tym te stare są mniejsze, ładniejsze i tańsze.

Długa (gość)

Niech się pan plastyk miejski lepiej zainteresuje ul. Długą i tymi szmatami z architekturą, projektami (a raczej tym co po nich zostało)

Więcej na temat: