Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Satyrę mamy w Sejmie, a humor w Szopce

Redakcja
Jarosław Pruss
W piątek premiera XVI Szopki Bydgoskiej (po części w budowie). Mamy dla Użytkowników MMBydgoszcz dwa zaproszenia na spektakl 14 stycznia.
Czytaj też:
» XV. Szopka Bydgoska [zapowiedź]

Autorem tekstów kabaretowego przedstawienia jest jak zawsze nieoceniony Zdzisław Pruss, a maski stworzył Marek Rona. Za stronę muzyczną odpowiedzialny jest Bogdan Ciesielski. W rolę głównego bohatera - Jana Narwańca Budowlańca - wcielił się Eugeniusz Rzyski.

Fabuła w skrócie: Jan Narwaniec to bezrobotny budowlaniec, szukający pracy. Kiedy bohater zauważa, że w Bydgoszczy mamy "Kulturę w budowie", próbuje się przy niej zatrudnić.

- Tegoroczna szopka to rewia piosenek z dialogami. Będzie pełna humoru, ale nie satyry. Tę mamy na co dzień na przykład w parlamencie. Dlatego nie ma u nas Janusza Palikota, czy Jarosława Kaczyńskiego. Nie wszystko musi mieć w tle żyrafę z karłem - mówi Zdzisław Pruss.

- Bohaterami, oprócz Janka Narwańca, są artyści, politycy, ludzie kultury, jeden sportowiec i jeden duchowny - co dodatkowo ten spektakl opromienia - podkreśla autor.


W Węgliszku była niezła szopka - relacja z XV. Szopki Bydgoskiej


Jakie postaci zobaczymy w Węgliszku? Pawła Wojciechowskiego - naszego sławnego tyczkarza, Andrzeja Mazieca - fotografika, Sonię Zengel - malarkę, Rafała Bruskiego - prezydenta Bydgoszczy, Ewę Mes - wojewodę, Macieja Puto - szefa Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki "Stara Ochronka", Marzenę Matowską - dyrektorkę Miejskiego Ośrodka Kultury, ks. Ryszarda Pruczkowskiego - proboszcza parafii Bożego Ciała na Szwederowie, Annę Bańkowską - parlamentarzystkę, Marię Senską - wydawcę i mecenasa sztuki, Pawła Olszewskiego - posła PO oraz jedną postać "pozabydgoską", czyli Magdę Gessler.

- Miałem przednią zabawę, wykonując tegoroczne maski - opowiada Marek Rona. - Przede wszystkim dlatego, że pracowałem nad charakterystycznymi postaciami. Nie było z ich karykaturami żadnego problemu.

Bogdan Ciesielski, autor muzyki, tłumaczy, że w tzw. warstwie muzycznej szopki, znajdą się zarówno piosenki kabaretowe, jak i motywy zaczerpnięte z folkloru, choćby hiszpańskiego. - W istrumentarium będą także skrzypce, co nada koloru muzyce szopki - dodaje Ciesielski.

Zdaniem Eugeniusza Rzyskiego, odtwórcy głównej roli, "szopkowa" atmosfera jest szczególna. - Jestem aktorem dramatycznym, a w przypadku szopki praca nad tekstem i rolą jest nieco inna, specyficzna. Zdzisław Pruss, "ojciec założyciel", jesienią informuje nas, że będziemy grali, ale jeszcze nie wiadomo kogo. Dopiero w połowie grudnia postaci są zarysowane i wtedy zaczyna się gonitwa z czasem, ale doskonałej atmosferze i wspaniałym gronie - mówi Rzyski.

XVI Szopka Bydgoska będzie miała też swojego patrona. To Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego i główny koordynator "Kultury w budowie", pod hasłem której startowaliśmy w rywalizacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Portret Łysaka będzie podobno zawieszony w centralnym miejscu sceny.

Premiera w Węgliszku już w piątek, a kolejne przedstawienia - w sobotę (godz. 19) w Węgliszku, 14 stycznia (godz. 19) w Węgliszku, 15 stycznia (godz. 16) w Pałacu Nowym w Ostromecku oraz 22 stycznia w studio TVP Bydgoszcz przy ul. Kujawskiej 7 o godz. 19.

Dla Użytkowników mamy dwa zaproszenia na spektakl w sobotę 14 stycznia. Otrzymają je autorzy dwóch pierwszych komentarzy pod tą informacją.

* Konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych z późniejszymi nowelizacjami. Nagrody w konkursie otrzymają autorzy pierwszych dwóch komentarzy. O wyborze zwycięzcy zadecyduje jury, w skład którego wejdą przedstawiciele redakcji MM Bydgoszcz.

Uczestnikiem konkursu może być każda osoba fizyczna, pod warunkiem, że nie jest pracownikiem / współpracownikiem firmy Media Regionalne Sp. z o.o. (wydawca MM Bydgoszcz) lub podmiotów od niej zależnych. Konkurs przeznaczony dla osób, które mogą osobiście odebrać nagrodę w Redakcji Gazety Pomorskiej w Bydgoszczy.**

Zobacz też:

Metropolia Bydgoska protestuje

Fordońscy Żydzi - pamiętamy?

Sylwester 2011/2012 w Bydgoszczy

ARTPOP Festival pod znakiem zapytania
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto