Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schumacher, Lebenzon, Epstein odwiedzą festiwal

Plus Camerimage
Plus Camerimage
Reżyser "Batmana Forever", "Linii życia", "Klienta" czy "Upiora w Operze" będzie gościem specjalnym festiwalu Plus Camerimage. Wydarzenie będzie gościć również znanego hollywoodzkiego montażystę oraz dwukrotnego laureata Oscara w dziedzinie dokumentu.

Amerykański reżyser i scenarzysta Joel Schumacher obejmie fotel szefa Jury Konkursu Etiud Studenckich. Odbierze również Specjalną Nagrodę Plus Camerimage dla Reżysera.

Joel Schumacher jest znany ze swej wszechstronności, oryginalnego stylu, umiejętności płynnego poruszania się między rozmaitymi gatunkami filmowymi. Powyższe cechy przynoszą mu uznanie zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki. Schumacher rozpoczął swoją karierę jako projektant kostiumów do filmów tak uznanych twórców, jak Woody Allen (Śpioch, Wnętrza) czy Herbert Ross (The Last of Sheila), by następnie stworzyć swoje pierwsze autorskie scenariusze do filmów Błysk oraz Myjnia Samochodowa. Po uzyskaniu reżyserskich szlifów przy dwóch filmach telewizyjnych, Schumacher zadebiutował w kinie obrazem Mama się zmniejsza z 1981 roku. Wkrótce jego kariera nabrała rozpędu dzięki takim produkcjom, jak Ognie Świętego Elma czy Straceni Chłopcy oraz nieco późniejszym - Kuzyni, Linia Życia, Za Wcześnie Umierać oraz Upadek (przy tym filmie Schumacher po raz pierwszy współpracował z autorem zdjęć Andrzejem Bartkowiakiem). Następnie Schumacher zrealizował adaptacje dwóch książkowych bestsellerów autorstwa Johna Grishama (Klient i Czas Zabijania) oraz dwa obrazy z filmowej serii o Batmanie: najbardziej kasowy film 1995 roku Batman Forever (z udziałem Jima Carrey'a jako Człowieka Zagadki) oraz Batman & Robin.

W ostatnich latach reżyser przedstawił publiczności takie obrazy jak: 8 milimetrów, Bez skazy (powstał na podstawie jego pomysłu), Tigerland, Telefon oraz Veronica Guerin. W 2004 Joel Schumacher zaadaptował na potrzeby kina słynny musical Andrew Lloyd Webbera Upiór w Operze, który to film otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz nominację do Złotego Globu za najlepszy film roku (w kategorii: komedia/musical). Po tym sukcesie Schumacher powrócił do współpracy z Jimem Carrey'em, z którym zrealizował intrygujący dreszczowiec Numer 23.

Ostatni film reżysera Twelve (oparty na powieści Nicka McDonella) został zaprezentowany w ramach uroczystości zamknięcia tegorocznej edycji festiwalu Sundance. Joel Schumacher kończy obecnie swój dwudziesty czwarty film pełnometrażowy pod tytułem Trespass (autorem zdjęć jest Andrzej Bartkowiak, w filmie występują Nicolas Cage oraz Nicole Kidman).

W czasie festiwalu Plus Camerimage odbędzie się specjalny pokaz filmu Upadek. Reżyser oraz autor zdjęć - Andrzej Bartkowiak - osobiście zaprezentują go publiczności.

Mamy też zaszczyt ogłosić, iż podczas tegorocznego Festiwalu Plus Camerimage, Nagrodę dla Montażysty z Niezwykłą Wrażliwością Wizualną otrzyma Chris Lebenzon.

Chris Lebenzon to wybitny montażysta filmowy z obszerną filmografią obejmującą zarówno filmy akcji, jak i dramaty, musicale czy animacje.

Lebenzon jest laureatem nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów za pracę przy filmie Sweeny Todd: demoniczny golibroda z Fleet Street w reżyserii Tima Burtona. Był również dwukrotnie nominowany do Oscara za montaż filmów Top Gun _oraz _Karmazynowy przypływ (oba w reżyserii Tony'ego Scotta).

Laureat naszej nagrody od 1991 roku montował wszystkie filmy reżyserowane przez Tima Burtona. Zrealizował z nim jedenaście produkcji, pośród których są tak różne stylistycznie i wizualnie filmy jak Powrót Batmana, Ed Wood, Planeta Małp, Gnijąca Panna Młoda oraz Alicja z Krainy Czarów. Amerykański twórca od lat współpracuje również z Tonym Scottem, z którym zrealizował do tej pory sześć filmów. Niebawem do kin wejdzie ich siódmy wspólny projekt pt. Unstoppable.

Chris Lebenzon od 1986 odpowiadał za montaż wielu filmów produkowanych przez Jerry'ego Bruckheimera, a reżyserowanych przez takich twórców jak Dominic Sena (60 sekund), Simon West (Con air - lot skazańców), Michael Bay (Armageddon, Pearl Harbour) oraz oczywiście Tony Scott (prócz wcześniej wymienionych m. in. Szybki jak błyskawica _czy _Wróg Publiczny).

Chris Lebenzon jest obecnie jednym z najważniejszych montażystów filmowych, a jego praca bezpośrednio wpływa na kształtowanie wyobraźni plastycznej widzów na całym świecie, będąc również przykładem oryginalnego sposobu prowadzenia narracji filmowej.

Chris Lebenzon będzie gościem festiwalu i spotka się z publicznością. Poprowadzi również specjalną prezentację na której zademonstruje jak wygląda jego praca nad filmem Alicja w krainie czarów (od etapu tworzenia storyboardów, poprzez montaż surowych materiałów z planu, aż po finalną wersję filmu).

Jednym ze specjalnych gości 18. Edycji Festiwalu Plus Camerimage będzie wybitny reżyser, scenarzysta, producent i pisarz Robert P. Epstein. Będzie pełnił funkcję Przewodniczącego, w Jury Konkursu Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych "Obraz świata - Świat w obrazach" pod patronatem Discovery Networks Central Europe.

W tym roku organizatorzy Plus Camerimage planują retrospektywę twórczości Roba Epsteina, prezentując jego najwybitniejsze osiągnięcia, w tym najnowsze dzieło, dramat p.t. Howl. Film skupia się na procesie sądowym Allena Ginsberga, pisarza, jednego z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lidera ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation, oskarżonego o obrazę moralności po publikacji wiersza pt.: "Skowyt". Obraz ten walczył o Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Festiwalu w Berlinie oraz o nagrodę główną w Sundance.

Robert Epstein to zdobywca dwóch Oscarów za najlepszy film dokumentalny: The Times of Harvey Milk i Common Threads: Stories from the Quilt oraz czterech Nagród Emmy i Peabody. Za dokument Paragraph 175 opisujący prześladowania homoseksualistów w III Rzeszy w 2000 roku otrzymał główną nagrodę na Festiwalu w Berlinie oraz za najlepszą reżyserię w Sundance. W kolejnych latach zdobył kilka nominacji do nagród: GLAAD Media oraz Independent Spirit.

Filmy Roba Epsteina były pokazywane na całym świecie, nie tylko na festiwalach (Taiwan International Film Festival), w telewizji, na specjalnych pokazach, ale również w słynnych przestrzeniach wystawienniczych, takich jak MOMA w Nowym Jorku, czy Instytut Sztuki Współczesnej w Londynie. W 2008 roku Epstein został laureatem Pioneer Award za całokształt twórczości przyznawanej przez International Documentary Association. Na co dzień pracuje jako profesor w California College of the Arts, gdzie pełni rolę szefa programu filmowego. Dodatkowo wykłada w Tisch School of the Arts/NYU w Nowym Jorku oraz zasiada w radzie Yerba Buena Center of the Arts w San Francisco. Jest członkiem Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, gdzie zasiada w komisji odpowiedzialnej za film dokumentalny. Od 1987 prowadzi wraz z Jeffrey'em Friedmanem firmę produkcyjną Telling Pictures.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto