„Małe dzieci – mały kłopot”, jak głosi ludowa mądrość. I choć trudno nie przyznać temu racji, to jednak całkiem duże kłopoty mogą zacząć się bardzo wcześnie, kiedy nasza pociecha zaczyna uczyć się chodzić czy nawet raczkować. Wówczas cały dom staje się wielkim torem przeszkód i placem zabaw równocześnie. W takiej sytuacji warto zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dziecka, jak też ochronę niektórych sprzętów. O jakich zabezpieczeniach warto pamiętać?

Blokada gniazdek elektrycznych

Ciekawość świata i chęć poznawania go w każdym aspekcie to jedna z podstawowych cech każdego dziecka. A gniazdka elektryczne, umieszczone w niewielkiej odległości od podłogi – a więc w zasięgu ręki raczkującego malucha – z pewnością taką ciekawość pobudzają. Co więcej, dziwnym trafem większość dzieci wpada w tym przypadku na taki sam pomysł: małe otworki w gniazdku doskonale nadają się do tego, by spróbować włożyć w niej palec czy choćby kredkę lub pasujący element którejś z zabawek. Aby temu zapobiec, należy zabezpieczać wszystkie gniazdka. Można zamontować klapki, takie jak np. w łazience, jednak to chyba najmniej skuteczne rozwiązanie, ponieważ klapkę łatwo podnieść. O wiele bezpieczniejsze będą plastikowe nakładki z bolcami, które wtykamy do gniazdka, aby uniemożliwić do niego dostęp. Możemy również wymienić gniazdka na takie, które zawierają specjalne przesłony od wewnątrz, ograniczające dostęp do otworów gniazdku. Przesłona ustępuje automatycznie tylko wtedy, kiedy wkładamy do gniazdka wtyczkę.

Zabezpieczenie sprzętu RTV

Nie tylko gniazdka mogą stanowić obiekt przyciągający uwagę dziecka. Równie interesujące są takie urządzenia, jak np. telewizor, komputer czy choćby telefon. Najlepiej, aby znajdowały się poza zasięgiem dziecięcych rączek. Telewizor najlepiej zawiesić na panelu ściennym, na odpowiedniej wysokości. Pamiętajmy przy tym o zabezpieczeniu kabli – można schować je w specjalnej rynience. Laptop, tablet czy telefon, a także ładowarki i zasilacze kładziemy w miejscach trudno dostępnych dla dziecka: można schować je do szafki czy szuflady wyposażonej w blokady. Jeżeli natomiast pozwalamy dziecku obejrzeć bajkę na laptopie czy tablecie, dbajmy o to, aby w pobliżu zawsze był ktoś z dorosłych. Aby uchronić się przed utratą ważnych plików lub innym „zamieszaniem”, warto zabezpieczyć hasłami wszystkie komputery i smartfony. Poza tym solidna obudowa i szkło hartowane do telefonu to niezbędne akcesoria każdego rodzica małych dzieci. Specjaliści z portalu https://www.twoielektrycy.pl/ doradzają również, aby ubezpieczyć bardziej wartościowe sprzęty RTV.

Bezpieczna kuchnia

Świat kuchni to też nie byle jaka atrakcja dla wielu maluchów. Trzeba zatem zadbać również o bezpieczeństwo w tej przestrzeni. Aby dzieci nie miały zbyt swobodnego dostępu do kuchenki i tego, co na niej gotujemy, warto zamontować specjalną osłonkę, dzięki której pomysł ściągnięcia garnka z wrzątkiem, oczywiście w celu empirycznego sprawdzenia zawartości, spali na panewce. Można również zainwestować w nowoczesną płytę indukcyjną, która nie nagrzewa się, dopóki nie postawimy na niej garnka lub patelni.

Poradnik domowy

Więcej na temat: