Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Kanał i jego brzegi staną się znów wizytówką miasta

Dorota Kowalewska
Dorota Kowalewska
Nie tylko Wyspa Młyńska pięknieje. W ramach rewitalizacji miejskich terenów nadrzecznych rusza projekt odnowy kanału.

Trochę historii.
Wszystko zaczęło się w XVI w. Pierwszy był pomysł. Połączenia Wisły i Odry kanałem, które usprawniłoby żeglugę śródlądową. Pomysł doczekał się realizacji dopiero w latach 1773-1774, za panowania króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Wykopanie kanału stało się dla Bydgoszczy impulsem do rozwoju. Miasto stało się bogate, a jednocześnie zyskało piękne tereny do rekreacji. Nad samym kanałem powstało wiele restauracji, kawiarni i terenów zielonych.

W latach 1802-1835 okolice kanału były obsadzane drzewami. Zajmowało się tym Towarzystwo Upiększania Bydgoszczy i Okolic i Conrad Peterson. W roku 1915 kanał przeszedł modernizację. Został częściowo zasypany w latach 1969–1970, od Ronda Grunwaldzkiego do Brdy. Zamknięto też w kolektor część pod ulicą Focha.
Od tego czasu kanał niszczał, zarastał roślinnością, a tereny wokół niego stały się raczej miejscem nie zachęcającym do spacerów.
Teraz ma się wiele zmienić.
Prace w ramach projektu Reuris będą obejmowały aż 65 ha. Tyle ma cały obszar parku nad starym kanałem. Na początek fachowcy przeanalizują, jak można zmienić na lepsze ten zaniedbany obszar. Pierwsze projekty będą dotyczyły jednak o wiele mniejszego terenu. Prace rozpoczną się niedaleko Ronda Grunwaldzkiego.
Zostaną postawione ławeczki, place zabaw. Projektanci nie zapomnieli o ścieżkach rowerowych dla cyklistów i chodnikach dla spacerowiczów. Do wody dojdziemy schodami od ul. Nakielskiej. A wszystko ma tonąć w zieleni i kwiatach.

W planach ratusza jest też park linowy i ….kącik dla szachistów. Będą też miejsca na koncerty, pikniki. Co ważne, w projekcie znalazło się miejsce na wypożyczalnie łodzi. To kolejny sposób na przybliżenie mieszkańcom uroków samego kanału.

Ratusz czeka na pozwolenie na budowę. Później ogłosi przetarg na wykonawcę prac. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi robotnicy wkroczą na teren już w październiku.
Jest duża szansa, że w majówkę spędzimy, spacerując nad Starym Kanałem.

Głównym zadaniem projektu jest uatrakcyjnienie kanału, jednak równie ważnym jego celem jest ochrona przyrody. Obszar już jest wpisany na listę zabytków, jednak wciąż trwają starania o umieszczenie go także na liście światowego dziedzictwa kultury.
Więcej o projekcie Reuris na stronie www.reuris.bydgoszcz.pl

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto