Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców!

inf.prasowa
STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców!
STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców! zdj. ilustracyjne/arch.Polskapresse
STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców! Kino rozwija wyobraźnię także na drodze . Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata uczestniczą w niemal co trzecim wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym . Brawura, jazda po alkoholu i brak doświadczenia sprawiają, iż stanowią oni grupę podwyższonego ryzyka. Co można zrobić, aby obniżyć te drastyczne statystyki? Jak skutecznie edukować młodzież w zakresie bezpiecznego prowadzenia auta?

STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców!

Zanim dziecko otrzyma kluczyki do auta…

W 2013 r. miało miejsce 8 406 wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców , w których życie straciły 584 osoby. Te dane plasują nas w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem ilości ofiar z udziałem osób w wieku 18-24 lata – mówi Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego. Ze statystyk wynika również, że najczęstszą przyczyną tych zdarzeń jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa i wsiadanie za kółko po alkoholu – dodaje. Ryzyko niesie także utrzymywanie zbyt krótkich odstępów między pojazdami oraz manewry, takie jak wyprzedzanie. Dlaczego młodzi kierowcy podejmują niebezpieczne zachowania na drodze?

Są zdrowi, sprawni, w pełni ufają swoim możliwościom, wierzą w swoją "szczęśliwą gwiazdę”. Często jednak przeceniają swoje umiejętności. Na ogół dobrze radzą sobie w sytuacjach typowych, rutynowych, natomiast brak im doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji złożonych, nowych. Stąd od wielu lat to młodzi kierowcy stanowią grupę największego ryzyka wypadkowego – tłumaczy Ewa Tokarczyk, psycholog transportu.

Warto pamiętać również o tym, że dla młodych osób uzyskanie prawa jazdy stanowi przekroczenie progu dorosłości. Niestety, posiadanie takiego dokumentu nie jest niekiedy równoznaczne z dojrzałością emocjonalną - tłumaczy Andrzej Szklarski, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym powinna rozpoczynać się już w wieku wczesno-szkolnym oraz być prowadzona systematycznie i rzetelnie. Zarówno nauczyciel, jak i rodzic, krzewiąc w dziecku pozytywne wartości, przysposobi je odpowiednio do podejmowania racjonalnych decyzji na drodze. Jedynie tzw. praca od podstaw przynieść może wymierne korzyści. Jeżeli ktoś jeszcze uważa, że wyłącznie kilkudziesięciogodzinne przygotowanie w ośrodku nauki jazdy, zwieńczone zaliczonym egzaminem wystarczą, by nauczyć młodą osobę bezpiecznych zachowań na drodze – tkwi w ogromnym błędzie. – dodaje ekspert.

Kino rozwija wyobraźnię – także na drodze!

Świadomi potrzeby edukacji młodych kierowców są także nauczyciele i rodzice. Ewa Tokarczyk, psycholog transportu, podkreśla ich istotną rolę w tym procesie.

Należy pamiętać o synergii, to jest edukacji zarówno w domu, jak i szkole. Rodzice, nauczyciele, ale także młodzi ludzie dla siebie nawzajem stanowią istotną grupę wpływu w zakresie bezpieczeństwa na drodze – tłumaczy. Osoby w wieku 18-24 lata są grupą najbardziej podatną na efektywne zmiany, należy jednak zaproponować im atrakcyjną formę edukacyjną. Istotne jest tutaj korzystanie z osiągnięć nowych technologii, takich jak kino, które w sposób przyjazny, jasny i najbardziej przyswajalny dla młodych ludzi są w stanie przekazać wszystkie kluczowe kwestie – dodaje.

STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców!

Odpowiedzią na istotną potrzebę skutecznej edukacji młodych kierowców jest program Cinema Drive, przygotowany przez Cinema Park i wdrożony na 6 rynkach (Australia, Izrael, Meksyk, Polska, USA, Wielka Brytania). Opracowany przez psychologów i ekspertów z wieloletnim doświadczeniem 2-godzinny seans, składa się z 4 materiałów audiowizualnych. Skierowany jest do młodych ludzi, uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy – stojąc u progu dorosłości – będą mieli okazję poznać konsekwencje wynikające z niebezpiecznych zachowań na drodze. Każdy z seansów Cinema Drive porusza istotne zagadnienia, takie jak rozproszenie uwagi kierowcy podczas jazdy, prowadzenie pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość czy wpływ otoczenia rówieśników. Bohaterami poszczególnych odcinków są młodzi ludzie – rówieśnicy widzów, z którymi mogą się oni identyfikować. Różne formy przekazu, w tym film 3D czy słuchowisko, nie tylko wciągną nastolatków w świat przedstawiony w programie, ale także sprawią, że cenne informacje zostaną przez nich zapamiętane na długo. Cinema Drive kończy test, w którym młodzi widzowie odpowiadają na szereg pytań związanych z bezpiecznym prowadzeniem pojazdu, utrwalając tym samym zdobyte wiadomości.

Projekt Cinema Drive w przystępny sposób pokazuje, jak różne czynniki – w tym alkohol – wpływają na zachowanie człowieka za kierownicą – mówi Krzysztof Brzózka, Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wzrost wiedzy odbiorców ma przełożyć się na zwiększenie odpowiedzialności i zmianę ich postaw. W jednakowym stopniu dotyczy to kierujących, jak też pasażerów czy innych uczestników zdarzeń drogowych. Program ma zwrócić uwagę młodych ludzi, że każdy może stać się współodpowiedzialny za konsekwencje wypadków w ruchu drogowym. Także wtedy, gdy pozwala na to, by za kierownicą usiadła osoba pod wpływem alkoholu – dodaje.

STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców!

To działa!

Z akcji pilotażowej przeprowadzonej przez Cinema Park w ubiegłym roku wynika, że program edukacyjny Cinema Drive przynosi realną zmianę w świadomości młodych ludzi. Aż ¾ osób w wieku 16-19 lat zadeklarowało po seansach, iż nie wsiądzie za kierownicę po wypiciu jednego piwa czy napoju alkoholowego. Cinema Drive wyraźnie identyfikuje także problemy lekceważone przez młodzież i uświadamia im skalę zagrożenia. Przed akcją, 60% badanych deklarowało, że wielokrotnie wsiadło za kierownicę, nie posiadając prawa jazdy. Dzięki programowi Cinema Drive co trzeci młody kierowca zrozumiał wynikające z tego niebezpieczeństwo.

Wspólnie z partnerami merytorycznymi programu, postrzegamy dużą rolę we wczesnej edukacji przyszłych i obecnych młodych kierowców. Przeprowadzona przez nas akcja pilotażowa pokazała, iż seanse Cinema Drive są w stanie zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Aż 63% młodzieży deklaruje, iż po zapoznaniu się z programem Cinema Drive jest świadome konsekwencji niebezpiecznych zachowań, podejmowanych podczas jazdy. To mocna podstawa i nadzieja na to, że z roku na rok będzie u nas coraz bezpieczniej – mówi Monika Wolska, Project Manager Cinema Park.

Program edukacyjny Cinema Drive dedykowany jest zorganizowanym grupom ze szkół ponadgimnazjalnych. Seanse można zobaczyć w Cinema Park w Warszawie (Cinema City Bemowo) oraz Cinema Park w Krakowie (Cinema City Bonarka). Koszt biletu to 22 zł (plus opłata za okulary 3D w wysokości 3 zł).

STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców!

Więcej szczegółów na stronie www.cinemadrive.pl

1. Dane z OECD, według Instytutu Transportu Drogowego
2. J.w.
3. W badaniach wzięło udział 1007 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto