Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto rabarbaru w Trzebieniu pod Bydgoszczą. Impreza odbyła się już po raz dwunasty [zdjęcia]

Adam Lewandowski
Jeszcze pięć lat temu w Trzebieniu (gmina Dobrcz) było 5 producentów rabarbaru. Rósł na 5 hektarach, a wieś nazywano zagłębiem rabarbaru. Można robić z niego dżemy, kompoty, nawet nalewkę, a także dodawać do ciast. Ale w tym roku zostało tylko dwóch producentów rabarbaru, a zanosi się, że pozostanie już tylko jeden. Dlaczego?  Bo w Polsce nie opłaca się uprawa rabarbaru. Ceny w skupie są za niskie. Ale Trzebień o rabarbarze nie zapomina. I co roku zaprasza na „Święto rabarbaru”. W tym roku rada sołecka z sołtys Elżbietą Noskoau i miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich zaprosili już po raz dwunasty. - To festyn rodzinny, robimy go przede wszystkim dla najmłodszych...  - mówią organizatorzy. I dla dzieci zabaw było najwięcej - do godz. 20. Bo później już była zabawa dla dorosłych. Na szczęście pogoda dopisała.

Zobacz koniecznie: Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem
Jeszcze pięć lat temu w Trzebieniu (gmina Dobrcz) było 5 producentów rabarbaru. Rósł na 5 hektarach, a wieś nazywano zagłębiem rabarbaru. Można robić z niego dżemy, kompoty, nawet nalewkę, a także dodawać do ciast. Ale w tym roku zostało tylko dwóch producentów rabarbaru, a zanosi się, że pozostanie już tylko jeden. Dlaczego? Bo w Polsce nie opłaca się uprawa rabarbaru. Ceny w skupie są za niskie. Ale Trzebień o rabarbarze nie zapomina. I co roku zaprasza na „Święto rabarbaru”. W tym roku rada sołecka z sołtys Elżbietą Noskoau i miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich zaprosili już po raz dwunasty. - To festyn rodzinny, robimy go przede wszystkim dla najmłodszych... - mówią organizatorzy. I dla dzieci zabaw było najwięcej - do godz. 20. Bo później już była zabawa dla dorosłych. Na szczęście pogoda dopisała. Zobacz koniecznie: Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem Adam Lewandowski
Jeszcze pięć lat temu w Trzebieniu (gmina Dobrcz) było 5 producentów rabarbaru. Rósł na 5 hektarach, a wieś nazywano zagłębiem rabarbaru. Można robić z niego dżemy, kompoty, nawet nalewkę, a także dodawać do ciast.

Tak szaleli na drogach w regionie. To cud, że ludzie przeżyli! [wideo - Program Stop Agresji Drogowej]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koronowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto