Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TehoFest czyli przemysłowe dziedzictwo Bydgoszczy [program festiwalu]

Joanna Pluta
Również w tym roku będzie można odwiedzić między innymi Fabrykę Obrabiarek do Drewna. Zaplanowano dwie tury zwiedzania. Za każdym razem grupie będzie towarzyszył przewodnik.
Również w tym roku będzie można odwiedzić między innymi Fabrykę Obrabiarek do Drewna. Zaplanowano dwie tury zwiedzania. Za każdym razem grupie będzie towarzyszył przewodnik. Materiały Tehofest
Jeśli są jeszcze bydgoszczanie, którzy nie wiedzą, co to szlak TeH2O, to obowiązkowo powinni się pojawić na TehoFeście.

16 września już po raz trzeci odbędzie się festiwal poświęcony bydgoskiemu szlakowi wody, przemysłu i rzemiosła TeH2O. Co to takiego? To piętnaście obiektów, dokumentujących w różny sposób nasze przemysłowe dziedzictwo. Na szlaku znajdziemy więc między innymi Fabrykę Obrabiarek do Drewna, Halę Pomp, barkę Lemara, Muzeum Mydła i Historii Brudu czy Introligatornię.

Przeczytaj koniecznie: 25 milionów do wygrania w lotto! A gdzie w regionie padły najwyższe wygrane? [galeria]

Święto szlaku w tym roku zapowiada się wyjątkowo bogato. Wszystko po to, by ci, którzy jeszcze o nim nie słyszeli, wiedzieli, że to prawdziwy skarb. - Ten szlak to wielka przygoda - mówi Piotr Drozdowski z MCK, jeden z organizatorów wydarzenia. - Marzy mi się, by za jakiś czas stał się jedną z najważniejszych wizytówek miasta.

Pomóc ma w tym jeszcze jedno. - Staramy się, aby przyszły rok w Bydgoszczy został ustanowiony Rokiem Dziedzictwa Przemysłowego - zdradził Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego. - Myślę, że to wielka szansa dla rozwoju turystyki w naszym mieście.

Święto będzie trwało przez całą sobotę, 16 września. Chętni odwiedzą wszystkie obiekty na szlaku. Większość z nich będzie oferowała nie tylko samo zwiedzanie, ale też wiele atrakcji. - W Muzeum Fotografii zaplanowano wykład na temat fotografii portretowej, w dawnej Aptece pod Łabędziem m.in. pokaz specjalny Archiwum B „Czy krem Halina mógł odmienić losy świata?” wraz z prelekcją Adama Gajewskiego, a w Warzelni Piwa prezentację limitowanej edycji Piwa Szlakowego - wymienia Kinga Puchowska, koordynator szlaku TeH2O w Muzeum Okręgowym.

Sporo będzie się też działo w obiektach MOB. - W Spichrzach nad Brdą zaplanowaliśmy między innymi projekcje filmów, otwarty plener malarski i promocję książeczki dla dzieci „Szlakiem przygody!” - mówi Natalia Szczerbińska z muzeum. - W Galerii Sztuki Nowoczesnej natomiast warsztaty z food designu, a przy Europejskim Centrum Pieniądza rodzinną grę „Wodna podróż” i warsztaty tworzenia szlakowych maskotek. W Exploseum chętni zwiedzą strefę zakazaną, czyli trzecią linię produkcji nitrogliceryny.

To wszystko do godz. 18. O godz. 19 na Wyspie Młyńskiej będzie można obejrzeć szlak TeH2O w pigułce.
Co to znaczy? - Powstanie tam małe miasteczko przemysłowe, w którym zaprezentuje się każdy z obiektów - tłumaczy Drozdowski. - O godz. 21 natomiast czeka nas wielki finał, czyli widowiskowy koncert grupy Karbido z oprawą audiowizualną i mappingiem. Czegoś takiego jeszcze nie było.

Dzień wcześniej, 15 września, zaplanowano TehoFestową rozgrzewkę. - O godz. 17 ze Starego Rynku wyruszy wyjątkowy przejazd Masy Krytycznej - mówi Drozdowski. - Wyjątkowy, bo poprowadzi śladem wszystkich obiektów szlaku. Będzie można także zgarnąć nagrody. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Pogoda na dzień (05.09.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto