Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie będą grać i jednocześnie poznawać historię [wideo]

Redakcja
Ma uczyć młodych ludzi patriotyzmu, ale i uczyć najnowszej ...
Ma uczyć młodych ludzi patriotyzmu, ale i uczyć najnowszej ... Andrzej Muszyński
Ma uczyć młodych ludzi patriotyzmu, ale i uczyć najnowszej historii miasta. Gra edukacyjna trafi niedługo do bydgoskich szkół.

Pomysłodawcami gry "Bydgoskie ścieżki pamięci" są pracownicy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Pomogło miasto oraz samorząd województwa. Do tej pory wydrukowano tysiąc egzemplarzy gry, z czego ponad 7oo ma trafić do bydgoskich szkół.

Od teorii do praktyki
Grę w praktyce mieli już wczoraj okazję wypróbować uczniowie jednej z klas pierwszych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przy placu Wolności. Najpierw nauczycielka prezentowała miejsca pamięci w Bydgoszczy, a potem uczniowie przy pomocy specjalnych kart ze zdjęciami musieli odnaleźć je na mapie miasta. Lekcji przyglądali się m.in. kombatanci.
- Prezentujemy grę po raz pierwszy, ale chcemy, by niedługo trafiła do wszystkich bydgoskich szkół - mówi Iwona Waszkiewicz, dyrektor wydziału edukacji bydgoskiego ratusza.

PRL tylko z książek
Dr Mirosław Golon, szef gdańskiego IPN wyjaśnia, że gra "Bydgoskie ścieżki pamięci" powstała przede wszystkim z myślą o młodych ludziach. - Przed 15 laty, kiedy powstawał Instytut Pamięci Narodowej, ucząca się młodzież jeszcze pamiętała czasy PRL-u. Tymczasem dzisiejsi uczniowie urodzili się w drugiej połowie lat 90. i później. Dla nich okres komunistycznej Polski to równie odległy czas jak dla starszego pokolenia XIX wiek albo średniowiecze - mówi.
Zdaniem Mirosława Golona, pokolenie, które zna PRL jedynie z książek, to z jednej strony szczęśliwe pokolenie, które nie wie, co to zniewolenie, strajki i czołgi na ulicach, ale z drugiej strony to właśnie młodym ludziom należy się większa troska w nauczaniu historii najnowszej.

Znasz miasto, to o nie dbasz
- Dzięki grze chcemy nauczyć młodzież patriotyzmu, ale również zainteresować historią.To z kolei może zaprocentować w przyszłości, bo młody człowiek znający historię swojego miasta, bardziej o to miasto dba - uważa szef gdańskiego IPN. - Może to zaowocuje na przykład szacunkiem do niszczonej rzeźby Mariana Rejewskiego, który jest jednym z bohaterów gry - dodaje.

Autor gry dr Tomasz Ceran mówił, że IPN po raz pierwszy przygotował grę poświęconą nie tylko ogólnopolskiej, ale i również lokalnej historii. - Pomysł powstał 1,5 roku temu, w tym czasie m.in. przetestowałem grę z uczniami, by przekonać się, że można w nią zagrać w ciągu jednej lekcji - wyjaśnia. - Ale przetestowałem ją również z przedszkolakami, które też poradziły sobie całkiem nieźle - tłumaczy naukowiec.

Gra "Bydgoskie ścieżki pamięci" ma trzy poziomy trudności. Zaczyna się od gry memory, polegającej na odnajdowaniu par takich samych kart. W tej najtrudniejszej, grze memory historyczno-geograficznej uczniowie na mapie muszą znaleźć określone miejsca pamięci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto