Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, potwierdza, że kobiety, które odwiedziły naszą Czytelniczkę, nie były pracownicami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, potwierdza, że kobiety, które odwiedziły naszą Czytelniczkę, nie były pracownicami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, potwierdza, że kobiety, które odwiedziły naszą Czytelniczkę, nie były pracownicami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (© Tomasz Hołod / zdjęcie ilustracyjne)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Obniżenie wieku emerytalnego pobudziło oszustów do działania. Wykorzystują naiwność starszych. Pukają do ich drzwi, podając się za pracownika ZUS.

- W poniedziałek, przed południem, odwiedziły mnie dwie kobiety. Powiedziały, że są z ZUS. Wprawdzie machnęły mi przed nosem identyfikatorem, ale byłam bez okularów, więc dobrze nie widziałam. Powiedziały, że w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, przyszły do mnie, by mi wyliczyć moją przyszłą emeryturę. Roześmiałam i podpowiedziałam, że chyba pomyliły adres, bo ja już jestem emerytką od ponad dziesięciu lat. Zresztą wyglądam na swoje lata, więc zdziwiłam się, że one w ogóle zaczęły ze mną rozmowę. Podziękowałam im i szybko zamknęłam drzwi. Dopiero po jakimś czasie sobie uświadomiłam, że to najprawdopodobniej były oszustki. Może gdybym się okazała ich potencjalną „klientką”, to by mi powiedziały, ile mam zapłacić za ich usługę. Syn, któremu opowiedziałam o całej sytuacji, mówi, że być może tym paniom chodziło o to, by dostać się do mieszkania i je okraść - opowiada Czytelniczka z bydgoskiego Szwederowa.

Przeczytaj! Dzień Edukacji Narodowej. Bydgoscy nauczyciele odebrali odznaczenia [zdjęcia, wideo]

Chorujesz? To mogą Cię odwiedzić


Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, potwierdza, że kobiety, które odwiedziły naszą Czytelniczkę, nie były pracownicami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak dodaje, 1 października tego roku weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Wiele osób decyduje się skorzystać ze swoich uprawnień i przejść na emeryturę w obniżonym wieku. - Na zmianach w wieku emerytalnym chcą skorzystać również oszuści. Wykorzystują naiwność osób starszych, pukają do ich mieszkań podając się za pracownika ZUS i proponują obliczenie wysokości ich przyszłej emerytury - ostrzega Krystyna Michałek.

Sygnały, że oszuści odwiedzają w domach i proponują odpłatne wyliczenie emerytury dotarły do ZUS także z województw śląskiego, łódzkiego oraz zachodniopomorskiego.

Krystyna Michałek przypomina więc, w jakich sytuacjach pracownik ZUS może bez zapowiedzi złożyć wizytę w domu. Dzieje się tak, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. - Tak więc, jeżeli nie jesteśmy na takim zwolnieniu, to nie mamy powodu, by spodziewać się wizyty. Pozostałe wizyty pracowników ZUS w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją - słyszymy.

Usługi doradców w ZUS są darmowe


Pracownicy ZUS nie składają też telefonicznych, ani osobistych propozycji płatnego wypełnienia jakichkolwiek wniosków, np. o ponowne przeliczenie emerytury. Taką nieodpłatną pomoc zapewniają wszystkie placówki ZUS na terenie całego kraju.

Warto skorzystać z usługi doradcy emerytalnego w ZUS, który wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury. Doradcy udzielają też informacji o zasadach przyznawania emerytur i zmieniających się przepisach emerytalnych. Wskazują parametry, od których zależy wysokość emerytury, informują, jak należy poprawnie wypełnić wniosek o emeryturę oraz jakie dokumenty należy do niego dołączyć. Pomagają klientom w podjęciu decyzji, czy i kiedy przejść na emeryturę.

W naszym regionie jest 25 doradców emerytalnych: w bydgoskim oddziale ZUS - 12, a w toruńskim oddziale - 13. Aby skorzystać z ich usług, wystarczy podczas wizyty w placówce ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. - Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą zamówić obsługę u doradcy na konkretny dzień i godzinę, aby niepotrzebnie nie czekać w kolejce - podpowiada Krystyna Michałek.

Uwaga! Jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinniśmy skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS dzwoniąc pod numer tel. 22 560 16 00.


Info z Polski 5.10.2017Kryminalne

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!