Co zrobić, by w naszej gminie ograniczyć emisję spalin  z pieców c Co zrobić, by w naszej gminie ograniczyć emisję spalin  z pieców c

Co zrobić, by w naszej gminie ograniczyć emisję spalin z pieców c.o.? - to temat wczorajszego spotkania u przewodniczącego rady. (© Adam Lewandowski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gmina idzie na wojnę z „kopciuchami”. Zwiększy dopłaty.

O smogu w polskich miastach głośno od początków zimy. Również w Białych Błotach, które miastem co prawda nie są, ale zanieczyszczenie powietrza w tej miejscowości nie ustępuje temu w Bydgoszczy.

Teraz prenumerata cyfrowa tańsza o połowę!

Obywatelski monitoring powietrza...


Zwróciła na to uwagę Renata Moroz z miejscowego koła Nowoczesnej, urządzając 2 lutego przed urzędem gminy pod hasłem „Jedenaste: Nie pal śmieci!” akcję pn. „Obywatelski monitoring powietrza”.

- Niestety, minie zima i wszyscy o smogu zapomną - zapowiadali organizatorzy akcji. - Społeczeństwo zżyje się ze smogiem i przestanie dostrzegać problem. A wszyscy chcemy przecież oddychać czystym powietrzem...

Pod adresem władz gminy usłyszeliśmy wtedy sporo pretensji. Że nie dostrzegają problemu, że w Osielsku jest lepiej, bo budując w tej gminie nowy dom nie pozwala się na montaż nieekologicznych pieców c.o.

Sprawdziliśmy. Okazało się, że w obu gminach w warunkach zabudowy wpisany jest ten sam zakaz montowania „kopciuchów”. Mogą być tylko piece ekologiczne. Nie dość tego - w Osielsku nie ma dopłat dla właścicieli domów, którzy zamieniają stare piece na nowe. A w gminie Białe Błota dopłaty są. Nie są wielkie - do 30 proc. kosztów wymiany pieca, ale nie więcej niż dwa tysiące złotych. W Osielsku dopiero zastanawiają się, czy takie dofinansowanie wprowadzić. Nie jest więc w Białych Błotach źle...

- Dołóżmy więcej


Uczestniczyliśmy wczoraj w południe w spotkaniu zorganizowanym przez Jacka Grzywacza, przewodniczącego białobłockiej rady. Dyskutowano - co zrobić, by mieszkańcy decydowali się chętniej niż dotąd na wymianę starych pieców na nowe. Na ekogroszek, olej opałowy, bądź gaz. Może zwiększyć dopłaty?

Piec na ekogroszek można już kupić za 6-7 tys. zł. Gdyby tak zwiększyć dofinansowanie do 50 proc.? Czyli do 3,5 tys. zł, a nie jak dotąd - 2 tys. zł. Padła też propozycja, by taką podwyżkę dopłat wprowadzić na rok. Ostatecznie przyjęto, że wnioski można będzie składać od 1 września br. z realizacją do końca roku 2018. By już w sezonie grzewczym 2017/18 ubyło „kopciuchów”.

Mniej „kopciuchów”?


Swą akcją Renata Moroz zwróciła uwagę na problem smogu w Białych Błotach. Radni podjęli temat. Będzie lepiej?


INFO Z POLSKI odc.22 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!