W Bydgoszczy boksowali pod gołym niebem, uczcili pamięć mistrza [zdjęcia]

AM
XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Adamskiego.
XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Adamskiego. Fot. Tomasz Czachorowski
Na polanie „Pod Strzechą” w Myślęcinku odbył się XVI Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Jerzego Adamskiego. W turnieju uczestniczyli młodzi zawodnicy z Litwy, Rosji, Niemiec oraz klubów krajowych z Włocławka, Grudziądza, Świecia, Torunia, Brześcia Kuj., Ciechocinka i Bydgoszczy. Organizatorem turnieju było Bydgoskie Stowarzyszenie Boksu „ASTORIA”.

Jerzy Adamski zdobył w 1960 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie srebrny medal w wadze piórkowej, przegrywając finałową walkę z reprezentantem gospodarzy Włochem Francesco Musso. Rok wcześniej w Lucernie zdobył złoty medal Mistrzostw Europy, gdzie w finale pokonał Petera Goschkego z Republiki Federalnej Niemiec. Był także 6-cio krotnym mistrzem kraju. Znawcy boksu mówią o nim, że miał wspaniałą technikę, wręcz perfekcyjny lewy prosty, baletową pracę nóg, umiejętność obrony i niesamowity hart ducha.

W niedzielnych finałach stoczono 13 pojedynków. Najlepszym pięściarzem turnieju został triumfator kat. do 60 kg Miljan Cumic (Niemcy), który otrzymał puchar ufundowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Najlepszą walkę turnieju stoczyli w kategorii do 54 kg Filip Lewandowski („Champion” Włocławek) i Ludwig Malte (Niemcy). Zwyciężył zawodnik z Włocławka jednogłośnie na punkty. Nagrody indywidualne otrzymali także wspomniany wcześniej Miljan Cumic (najlepszy zawodnik ekipy niemieckiej), Jaroslav Popow (najlepszy zawodnik z Rosji – zwycięzca kat. do 52 kg), Gabriel Maczulis – najlepszy zawodnik Litwy, kat. do 46 kg oraz najlepsi pięściarze bydgoskich klubów: „Astorii” – Mateusz Szczoczarz oraz „Zawiszy” – Gracjan Smorawski. Ponadto finalistom wagi do 80 kg, która odbyła się w pierwszym dniu turnieju pomiędzy Jordanem Odeghe (Niemcy), a Damianem Jaroszewskim (Zawisza) puchar i nagrody wręczył dwukrotny olimpijczyk w zapasach, obecnie pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego d/s sportu i turystyki Bartłomiej Bartnicki. W turnieju bardzo dobrze zaprezentowali się młodzi pięściarze klubu „Skorpion” Szczecin, którzy wygrali 5 walk finałowych. Fundatorami pucharów i upominków dla finalistów byli m.in. Regionalna Rada Olimpijska w Bydgoszczy oraz Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku.

Miłym akcentem turnieju było udekorowanie pamiątkowymi statuetkami organizatorów turnieju Andrzeja Lewandowskiego – Prezesa BSB „Astoria” oraz Krzysztofa Łajdyka (trenera) przez wiceprezesa Polskiego Związku Bokserskiego Romana Ślagowskiego i prezesa OZB Kazimierza Kiczyńskiego.

Organizatorzy dziękują Urzędowi Miasta Bydgoszczy oraz Urzędowi Marszałkowskiemu za pomoc finansową, dzięki której turniej ten mógł się odbyć.

Zobacz: Rady ratownika medycznego, Krzysztofa Wiśniewskiego, jak przetrwać upały: