Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie tarnogórskim nie ma przychodni, która ma kontrakt z NFZ na nocną opiekę zdrowotną

Krzysztof Szendzielorz
W przychodni przy ul. Bytomskiej w nocy i w dni świąteczne już nie spotkamy lekarza
W przychodni przy ul. Bytomskiej w nocy i w dni świąteczne już nie spotkamy lekarza Krzysztof Szendzielorz
Tarnogórskie Usługi Medyczne „Śródmieście" od 1 marca nie są już nocnym i świątecznym punktem pomocy zdrowotnej! NFZ nie dał pieniędzy na żaden taki punkt w powiecie tarnogórskim.

AKTUALIZACJA - 4 marca 2011

Zarząd NZOZ Usługi Medyczne „Śródmieście" ustosunkował się do naszego artykułu. Kierownictwo NZOZ skomentowało głównie to, że jeszcze rano 2 marca na drzwiach przychodni przy ul. Bytomskiej była wywieszona kartka informująca, że usługi medyczne w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców powiatu tarnogórskiego świadczy od 1 marca Bi-Med. Dlaczego zatem Zarząd NZOZ Usługi Medyczne „Śródmieście" wywiesił taką informację?

„Powodem było to, że oczekiwaliśmy na pisemną informację, dlaczego od dnia 1 marca wyłoniony w konkursie Bi-Med nie będzie wykonywał usług w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pisemną informację otrzymaliśmy ze śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymaliśmy dnia 2 marca. NFZ potwierdził, że Bi-Med rzeczywiście nie będzie udzielał świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Obecnie zgłaszalność pacjentów w NZOZ Bi-Med w ramach opieki nocnej i świątecznej spowodowana jest ogłoszeniem w tygodniku „Gwarek" właścicielki Bi-Medu, zapraszającej pacjentów do korzystania z tychże usług" - informuje zarząd NZOZ Usługi Medyczne „Śródmieście" w Tarnowskich Górach.

Także tarnogórskie starostwo wypowiedziało się na temat braku w powiecie punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W komunikacie na stronie internetowej starostwa czytamy m.in.: „Jednocześnie, w związku z zaistniałą sytuacją, prezes spółki NZOZ Szpital im. dr. B. Hagera w Tarnowskich Górach informuje, że osoby, które będą potrzebowały pomocy medycznej, otrzymają ją w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Uruchomione zostaną również dodatkowe dyżury na Oddziale Pediatrii".


Znów mamy powód podważać sensowność odprowadzania składek z naszych pensji na polską służbę zdrowia. A mieszkańcy powiatu tarnogórskiego mają szczególne powody by narzekać. Otóż powiat od 1 marca jest czarną dziurą jeśli chodzi o pomoc dla pacjentów w nocy i dni świąteczne. Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z żadną przychodnią na terenie powiatu tarnogórskiego kontraktu na świadczenie takich usług.

W całym województwie punktów pomocy nocnej i świątecznej z umową z NFZ jest od 1 marca 52. Mieszkańcy gmin powiatu tarnogórskiego najbliżej mają do placówek w Piekarach Śląskich, Bytomiu i Lublińcu.

Rejonizacja nie obowiązuje.

Do tej pory tego typu usługi świadczył NZOZ Usługi Medyczne „Śródmieście" przy ul. Bytomskiej. Chorzy mogli tutaj przyjechać na przykład od godz. 18 do 8 i otrzymać pomoc. Warunek był taki, że przychodnie, w których jest nasz lekarz rodzinny, musiały mieć z Usługami Medycznymi „Śródmieście" lub innymi punktem pomocy nocnej i świątecznej podpisaną umowę. Teraz żadnej pomocy w nocy i weekendy przy ul. Bytomskiej nam nie udzielą.

Jeszcze w środę rano informowały o tym wywieszone na drzwiach kartki. Znalazła się zresztą na nich myląca pacjentów informacja, że opiekę medyczną w nocy i święta dla wszystkich mieszkańców powiatu świadczy NZOZ Bi-Med przy ul. Mickiewicza 8 w Tarnowskich Górach.

– Ta kartka wprowadza w błąd pacjentów. Rzeczywiście wygraliśmy konkurs i mieliśmy od 1 marca stać się punktem nocnej i świątecznej opieki medycznej, ale NFZ unieważnił konkurs. Jednak za zgodą NFZ możemy świadczyć opiekę medyczną przez całą dobę dla naszych pacjentów. W nocy dyżurują u nas pediatra, internista i dwie pielęgniarki. Tak na dobrą sprawę finansujemy ich z własnych funduszy – mówi Grażyna Bichalska z NZOZ Bi-Med.

Dodaje, że jeśli ktoś będzie potrzebował nagłej pomocy medycznej w nocy, to na pewno nie zostanie z Bi-Medu wyrzucony. Grażyna Bichalska tłumaczy, że taka sytuacja będzie trwała co najmniej do końca marca.

– Nowy konkurs został już ogłoszony. Spodziewam się, że wyniki będą 25 marca – mówi Bichalska.

Pacjentom teoretycznie pozostaje jeszcze prosić o pomoc w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach. Jednak jego dyrekcja w oficjalnym komunikacie informuje, że szpitalny oddział ratunkowy przy ul. Pyskowickiej jest powołany tylko do udzielania pomocy pacjentom w stanach nagłego zagrożenia życia.

Zalicza się do nich m.in.: utratę przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły i ostry ból w klatce piersiowej i brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe, zatrucie lekami i środkami chemicznymi, rozległe oparzenia, udar cieplny, wyziębienie organizmu, porażenie prądem, podtopienie, agresja spowodowana chorobą psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana będąca efektem urazu, urazy kończyn dolnych uniemożliwiające samodzielne poruszanie.

Listę 52 przychodni, które zawarły kontrakt z NFZ z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziecie tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto