18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rocznicę śmierci księdza Romualda Biniaka jest Jego ulica

Stanisław Gazda
Msza św., koncert uczniów Zespołu Szkół Muzycznych i odsłonięcie tablicy z nową nazwą ulicy, której patronuje zmarły kapłan Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach przypomniały wspaniałą postać i wielkie dzieła ks. Romualda Biniaka, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.

Był budowniczym kościoła i proboszczem parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników, a także twórcą hospicjum im. ks. Popiełuszki. Od 27 listopada ma na Wyżynach swoją ulicę. Początkowo ul. ks. Romualda Biniaka miała być nazwana cała Solna, ale ostatecznie nową nazwę zyskała tylko jej zachodnia część. To droga z kościoła do budynku hospicjum, którą codziennie pokonywał ks. Biniak. W niedzielę w tym miejscu o godz. 16 uroczyście odsłonięta została pamiątkowa tablica z nową nazwą ulicy.

Niedzielną uroczystość na ul. ks. Biniaka przygotował ratusz i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, którego kapłan był członkiem.

Po krótkiej modlitwie przy grobie księdza Prałata uczestnicy mszy świętej w Jego intencji udali się na ceremonię odsłonięcia nazwy nowej ulicy. Dokonali tego: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, siostra księdza Prałata Biniaka oraz obecny proboszcz parafii Św. Polskich Braci Męczenników ks. Józef Kubalewski. Trębacz Roman Biskupski odegrał hejnały Bydgoszczy, po czym przypomniana została sylwetka księdza Biniaka. Po przejściu w okolice hospicjum Czesława Mieszkuć-Mieszkowska przypomniała jak wielki wkład w powstanie tej placówki wniósł ks. Biniak.

Ks. Biniak był proboszczem bydgoskiej parafii od września 1976 r. Od początku angażował się działalność społeczną. W grudniu 1982 r. został jednym z założycieli Domu Archikofraterni Literackiej, działał w duszpasterstwie ludzi pracy, był jednym z organizatorów Tygodni Kultury Chrześcijańskiej.

Hospicjum im. ks. Popiełuszki, które założył, obecnie pomaga rocznie około tysiącu osób, świadcząc opiekę zarówno w domach, na oddziale stacjonarnym i oddziale pobytu dziennego.

Ks. Biniak zmarł 27 listopada ubiegłego roku. Pochowano go na terenie parafii, niedaleko kościoła. Kilka tygodni temu na grobie pojawił się pomnik, który na pierwszy rzut oka kształtem przypomina krzyż, ale gdy się dokładnie przyjrzeć mu z bliska, zauważa się, jest niemal identyczny jak kształt kościoła na Wyżynach, oglądanego z lotu ptaka.

Zobacz: Mobilne Muzeum Jana Pawła II w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto