Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W stronę równości i tolerancji

Ewa Piątek
Ewa Piątek
24 i 25 listopada w Bydgoszczy odbędą się bezpłatne warsztaty "Pomorze - Kurs na równość" adresowane do radnych, policjantów, pracowników administracji publicznej i jednostek edukacyjnych.

Warsztaty organizowane przez Fundację Przestrzenie Dialogu, a współfinansowane przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich mają na celu promocję tolerancji i działań lokalnych przeciw dyskryminacji mniejszości. Uczestnicy otrzymają bezpłatne materiały do pracy warsztatowej, certyfikat ukończenia warsztatów, wyżywienie oraz, w razie potrzeby, zakwaterowanie.

Tolerancja a rozwój lokalnyPrezeska zarządu, fundatorka i dyrektorka Fundacji Przestrzenie Dialogu**Beata Maciejewska zachęca do dialogu na temat równości. Jak zauważa, zagadnienie to wydaje się często drugoplanowe, stanowi ono jednak o kierunku, w jakim rozwija się społeczność lokalna. W myśl jednej z zasad konstytucyjnych, jeśli część ludzi istnieje na marginesie społecznym i nie może korzystać z przywilejów dostępnych dla ogółu, społeczność rozwija się gorzej.
- Pewien amerykański spocjolog dowiódł, na przykładzie mniejszości seksualnych, że miasta, w których mniejszości jest więcej, lepiej się rozwijają. Tolerancja przyciąga ludzi twórczych, kreatywnych, wpływa więc na jakość życia i warunki ekomoniczne - o wadze dialogu na temat równości mówi Beata Maciejewska.

Prawo, praktyka i promocja
14-godzinny program warsztatów składa się z czterech bloków tematycznych. Pierwszy z nich poświęcony będzie przepisom na poziomie lokalnym, krajowym i unijnym, które dotyczą równości i przeciwstawiania się dyskryminacji. Uczestnicy zastanowią się także nad stereotypowym postrzeganiem mniejszości, często stanowiącym podstawę przejawów nietolerancji.
W drugim bloku tematycznym organizatorzy chcą skupić się na możliwych działaniach lokalnych na rzecz tolerancji, w bloku trzecim natomiast uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o swoich doświadczeniach i rozważyć możliwe scenariusze działania w symulowanych sytuacjach. Na koniec programu omówione zostaną możliwości stworzenia regionalnego systemu działań na rzecz tolerancji.

Jak tam trafić?
Zgłoszenia przyjmowane są do 14 listopada. Maksymalna ilość uczestników: 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Warsztaty rozpoczynają się 24 listopada o godz. 11. 00. Zakończenie: 25 listopada o godz, 16.00. Lokalizacja nie została jeszcze ogłoszona, naprawdopodobniej jednak będzie to Wyższa Szkoła Gospodarki.

Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres: [email protected]lub kontaktować się telefonicznie pod nr 609 770 793. 17 listopada fundacja ogłosi listę osób zakwalifikowanych na stronie www.przestrzeniedialogu.pl, skontaktuje się z nimi także drogą mailową.

Kompletne zgłoszenie zawiera: dopisek "warsztaty - Bydgoszcz" w tytule maila, nazwisko, adres zamieszkania i telefon, opis doświadczenia, ew. preferencje dot. wyżywienia podczas warsztatów (wegetarianie), informacje o ew. potrzebie refundowanego noclegu między pierwszym a drugim dniem warsztatów.

Zobacz też:


Znamy temat XVII Finału WOŚP!

**


Praca dla niepełnosprawnych

**


Jacek Puzinowski: Myślałem, że ta synagoga to żart

**


25 kwietnia - Dzień Milczenia

**

 

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto