W poniedziałek (12 lutego) zaprosiliśmy internautów na czat z doc. Marią Formińską-Kapuścik. Dr hab. Maria Formińska-Kapuścik Urodziła się 1945 r. w Wilamowicach.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W poniedziałek (12 lutego) zaprosiliśmy internautów na czat z doc. Marią Formińską-Kapuścik.

Dr hab. Maria Formińska-Kapuścik

Urodziła się 1945 r. w Wilamowicach. Medycynę studiowała na Wydziale Lekarskim ŚAM, gdzie zdobyła dyplom lekarza w 1968 roku. W trakcie studiów odbyła staż w Szpitalu Klinicznym w Kaliningradzie na oddziałach zabiegowych chirurgii, ginekologii i okulistyki. W dziedzinie okulistyki szkoliła się m.in. w Instytucie J. Fiodorowa w Moskwie (chirurgia zaćmy,jaskry), w Instytucie W. Fiłatowa w Odessie (chirurgia okulistyczna, laseroterapia,terapia tkankowa), Klinika Okulistyki AM w Warszawie (laseroterapia), w Ambergu (zastosowanie lasera excimerowego), w South and Estern Europe SOVA Laboratories Texas (chirurgia zaćmy i wszczepy wewnątrzgałkowe). Specjalizację z zakresu okulistyki II stopnia uzyskała w 1976 roku, stopień doktora medycyny w 1979 r., a doktora habilitowanego 1998 roku.

Od 1970 roku pracuje w Katedrze Okulistyki ŚAM, początkowo jako lekarz stypendysta a od 1973 roku na etacie akademickim, zajmując kolejno stanowiska zarówno w klinice dorosłych i dzieci. Od 1 kwietnia 2006 r. kieruje Kliniką Okulistyki Dziecięcej Katedry Okulistyki ŚAM. Jest członkiem Senatu i Senackiej Komisji do spraw Szpitali Klinicznych ŚAM. Uhonorowana została odznaką "Za wzorową pracę w służbie zdrowia" oraz nagrodami J.M.Rektora ŚAM za osiągnięcia naukowe i dydaktyczno-wychowawcze.

Mąż Henryk Kapuścik jest pedagogiem. Mają syna Macieja oraz dwie wnuczki, 3-letnią Julię i 2-letnia Kasię. W czasie wolnym pani docent lubi poczytać dobrą beletrystykę i spędzać czas z rodziną.

Moderator: Witamy na czacie pania doktor Marię Formińską- Kapuścik. Zapraszamy wszystkich do dyskusji


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Witam internautów i zapraszam do rozmowy.Moderator: Czy zacma wrodzona u rodzicow moze byc dziedziczona przez ich dzieci?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Wrodzona zaćma może być dziedziczna.~Dawid_2: jakie badania okulistyczne sa zlecane u niemowlat?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Badanie niemowlęcia wymaga nieco innego podejścia, ale kaźde, nawet najmłodsze niemowlę można zbadać i zdiagnozować okulistycznie. Jeżeli jest to wskazane, można takie badanie wykonać również w delikatnym uśpienia dziecka.~bartek_2: jak rozpoznac czy niemowle ma dobry wzrok?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy udać się do okulisty.~Adaśś: czy zacme można wyleczyc?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Tak, zaćmę można wyleczyć, zarówno u dziecka, jak i dorosłego człowieka operacyjnie, usuwając zmętniałą soczewkę i, jeżeli to tylko możliwe, wszczepić soczewkę wewnątrzgałkową.~mikka: witam :) jeśli ojciec dziecka od urodzenia miał zeza i do tej pory pozostał mu "lekki zez na jedno oko", to czy dziecko też może mieć ten sam problem z oczami?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Zez jest najczęściej przyczyną schorzenia okulistycznego, które oczywiście może być dziedziczone, ale zeza które występuje u dziecka, czyli nieprawidłowego ustawienia oczu, można się pozbyć leczeniem, niekoniecznie operacyjnie.~młoda: moja siostrzyczka urodzila sie 5 dni temu ale lekarze podejrzewaja ze ma chore oczka bo sa takie mgliste czy to mozliwe?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jeswt to bardzo niebezpieczny objaw, bo przymglenie rogówki może świadczyć o jednym ze schorzeń okulistycznych, na przykład jaskrze. Dlatego niezwłocznie należy udać się do okulisty.~Natalia_22: dzien dobry ja mam pytanie poniewaz mojej przyciaółki brat jest chory na retinopatiie wcześniaczą ( o ile dobrze pamiętam i dobrze napisałam) chciałabym wiedziec czy sa jakies szanse by mały Adamuś widział?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy niezwłocznie zbadać dziecko u okulisty, ponieważ zależy to od stopnia retinopatii wcześniaczej.~lara: witam.czy dziecko z cukrzycą jest bardziej narażone na choroby związane ze wzrokiem


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Oczywiście, że tak. Przede wszystkim zmiany siatkówkowe, jaskrę i zaćmę.~młoda: Ale czy mozna to calkowicie wyleczyc[mgliste oczka] u takiego noworotka ona ma 5 dni lekarze nie bardzo wiedza co robic


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Dziecko musi być zdiagnozowane przez okulistę, i to w jak najszybszym terminie. Jeżeli mieszka w Katowicach (Na Śląsku) zapraszamy do Klinikii Okulistycznej przy ulicy Ceglanej w Katowicach.~lara: jak skutecznie zapobiegać rozwojowi choroby oczu spoowodowanej przez cukrzycę?czy jest to możliwe


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Zależy to, czy jest to cukrzyca wrodzona u dziecka, czy też cukrzyca dotycząca osoby dorosłej. Zarówno jedna jak i druga osoba musi być pod stałą opieką diabetologa i okulisty, ponieważ powikłania oczne w cukrzycy są groźne.~Nassarun_Ahkrattun: mając 5 lat miałem operację na zeza w niemczech, teraz dowiedziałem sie ze mam astygmatyzm, dotyczy to w jakis sposób unerwienia, obecnie mam 20 lat, czy mozna to jakos wyleczyc, tzn brak obuocznego widzenia?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Astygmatyzm jest chorobą wrodzoną, więc musiał być już w momencie operacji zeza. Jeżeli po operacji zeza udało się uzyskać widzenie obuoczne, to ono utrzymuje się nadal. Natomiast w chwili obecnej należy zbadać jaka jest wada wzroku, czy zez występuje nadal i czy jest obuoczne widzenie.~Niki: Witam. Mój synek ma 3 tygodnie. Zaraz w pierwszej godzinie po porodzie zaropiało mu prawe ocko. Wydzielina , która mu oczko zalepiała wydzelała się przez 2 dni - potem był spokój. Teraz od ponad 10 dni znów mu oczko ropieje. Lekarz przepisał Sulfactamidum 10% 5razy dziennie po kropelce. Co powinnam robic?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Nie można leczyć na czacie, ale należy pomyśleć o ewentualnej niedrożności w drogach łzowych. Dlatego zapraszamy do Kliniki Okulistyki na ul. Ceglaną w Katowicach, najlepiej w poniedziałek. Dziecko powinno być na czczo i zdrowe.~Natalia_22: Pani doktor ja mam pytanie dotyczące wzorku o dorosłej osoby tzn mam 22 lata i w ciagu roku wzrok popsuł mi się na tyle ze nosze okulary -2,75 . Co powinnam zrobic? Pobolewa mnie glowa - czy to moze miec zwiazek z tak pogarszajacym sie wzrokiem?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy wykonać pełne badanie okulistyczne. Nie tylko badanie pod kątem okularów. Zapraszamy do Kliniki.~pani_grypa_:(:(:(: Witam, chciałam zapytać jak wcześnie powinno sie wybrać z dzieckiem do okulisty, mam 3 letniego synka, a sama mam astygmatyzm, może powinnam przebadać jego oczka?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jeżeli nie ma żadnych objawów, nie można zakładać że dziecko ma jakąś wadę. Jeżeli coś niepokoi w zachowaniu dziecka lub w ustawieniu gałek ocznych, należy to zbadać.Marteczka_13: Mam pytanie.mam 13 lat i od dziecka mam nie ruchomą prawą gałkę oczną.mama jeździła ze mną do lekarzy,ale nic nie powiedzieli,może Pani mi coś o tym powie???często boli mnie głowa,podejrzewano że boli mnie przez tę gałkę oczną.


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Zapraszamy do Kliniki na badania, jak równiez sugeruję wykonanie badania neurologicznego.~KT@&$: Ostatnio zauważyłem ze słabo widze na wieksze odległosci czy moze to miec związek z okresem dojrzewania ??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Na pewno należy oznaczyć wadę wzroku i jej wartość, o ile ona istnieje, ponieważ z wiekiem osłabia się akomodacja, która jest odpowiedzialna za wyrażne widzenie do dali i bliży.~apache: Czy do bardzo dlugiej pracy przy komputerze wskazane są okulary antyrefleksem, czy jest to zbędny wydatek


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W zasadzie monitory nowej generacji posiadają powłokę antyrefleksyjną. Niemniej jednak stała praca przy komputerze wymaga przerw. Ekran komputerowy, podobnie jak pomieszczenie klimatyzowane, wysusza gałki oczne. W związku z tym należy stosować sztuczne łzy (w kroplach).~Kasiunia: Pani doktor mam 15 lat i od niedawna po przeczytaniu kilku stron ksiazki zaczynaja szczypac mnie oczy i rozmazuja mi sie literki co mam zrobic???:(


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Przede wszystkim należy zbadać, czy nie ma wady wzroku. Jeżeli jest, to na pewno okulista przypisze okulary. W tym wieku, jeżeli są konieczne, wymagane są do stałego noszenia. Ważne są również warunki pracy do bliży (oświetlenie, ustawienie, pozycja).POLAKOO: witam moje dziecko ma 12 lata ma astygmatyzm czy mozna to leczyc metoda laserowa :)


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Można, ale dopiero po ukończeniu okresu dojrzewania. Do tego czasu konieczne jest noszenie okularów.~Zainteresuj_mnie_soba^ON: Jak daleko posunela sie medycyna w operacjach laserowych oczu? Tzn jak taka operacja wyglada i kto moze byc operowany?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W chwili obecnej można operować każdą wadę wzroku po przeprowadzeniu badań kwalifikacyjnych. Badania takie i leczenie wykonuje się w Katedrze Okulistyki ŚLAM przy ul. Ceglanej 35 w Katowicach (tel. (032) 35 81 321 - centrala), codziennie od 7 rano.~******: U cztero miesięcznego dziecka stwierdzono oczopląs, co może być jego przyczyną?? jeżeli rodzice nigdy nie mieli podobnych wad wzroku. czy w takim wieku możliwa jest poprawna diagnoza tego typu wady??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W tym wieku oczywiście możliwa jest diagnoza. Dziecko wymaga pełnego badania okulistycznego i neurologicznego.~???aniołeczek???: moja coreczka ma 2 miesiące i robi lekkiego zeza czasami...czy to jej zostanie?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Każde nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych (nawet okresowe) wymaga konsultacji specjalistycznej.~haneczka: Mój wnuczek (3 lata) siedzi ciagle przed tv - proszę powiedzieć czy to wpływa na stan jego oczu


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Dziecko nie powinno w sposób ciągły oglądać telewizji lub bawić się komputerem. Nie wpływa to pozytywnie na rozwój dziecka.~ania20: Witam, moja przyjaciolka ma 18 lat, praktycznie caly czas nosi szkla korekcyjne(mowi ze ma zeza i niedowidzenie), miala juz 2 operacje na zeza, jednak okulista przepisuje jej nadal coraz grubsze szkla, dlaczego??Czy mozna z tym cos zrobic??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W zasadzie pytanie to powinna zadać osoba zainteresowana.~WYSOKI_1: Mój brat ma dolegliwość polegającą na tym, że bardzo czesto mruga powiekami. Ostatnio był u lekarza, który robił mu zastrzyki pod oczy z botuliny. Czy to jest bezpieczne, czy pomoże mu?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Leczenie takie równiez można stosować w przypadku częstego mrugania.~milutka27: córeczka ma miesiąc i ma chorobę wcześniaczą oczu . Urodziła się w siódmym miesiącu ciąży , w inkubatorze leżała nie cały miesiąc, już jest w domu.Czy to się leczy i w jaki sposób


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Musi być pod stałą kontrolą okulistyczną.~apache: Co oznaczają w USG oka drobne ruchome męty w ciele szkistym


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Oznacza to, że ciało szkliste, które wypełnia gałkę oczna, nie jest całkowicie przezroczyste. Drobne męty moga nie zaburzać widzenia, ale każdy przypadek musi być indywidualnie przebadany...::Olaa::..: co należy robić by powstrzymać "rozprzestrzenianie się" zaćmy?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Stosuje się różne rodzaje kropli, na przykład Vitreolent, Catarin, Quinax, ale nie są one zawsze skuteczne, czasami zaćma mimo leczenia może postepować wolniej lub szybciej.~Zbyszek: Dzień dobry Pani Doktor mam syna ma 9 lat, który ma +6 szkła i znacznego zeza. Chciałbym się dowiedzieć czy mógł bym zgłosić się z synem na prywatną wizyte do Kliniki i ewentualnej korekcji zeza w tej kilice opłaconej prywatnie, jeśli tak to czy mogła by Pani podać numer telefonu


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W Katedrze Okulistyki nie prowadzimy prywatnej konsultacji ani leczenia. Wszystkie porady i leczenie stosowane są w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatnie. W tej formie (bezpłatnej) zapraszamy do kliniki. Adres i numer podano już wcześniej, rejestracja od 6:30.~kwidzyn: Dzieńdobry mam pytanie mam 17 lat i od jakiegos czasu tzn. od ok 3 miesięcy mam uczucie jakiegos obcego ciała w oku i takiej uczucie suchej rogówki tzn tego zewnetrznego oka to co widzimy i mam bardzo często bóle głowy czy to moze byc JASKRA?? jeśli tak to co mam zrobić


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Objawy sugerują konieczność zgłoszenia sie do okulisty.~LUKASZ_26: Czy zmiany spowodowane toxoplazmoza oczna sa odwracalne?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jeżeli schorzenie to spowodowało zmiany bliznowate w oku, to niestety jest to zmiana nieodwracalna.~MISIEQ: Czy choroba taka jak zmętnienie ciała szklistego w oku jest wyleczalna u osób 21 letnich - jakie konsekwencje ???


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Ciało szkliste wypełniające wnętrze gałki ocznej w tym wieku nie powinno posiadać zmętnień. Każdy przypadek musi być zbadany okulistycznie.~Mała_1: witam od 9 lat jestem krótkowidzem, wada pojawiła sie nagle. Lekarz zapisuje mi raz do roku jonoforezy na oczy, czy jest do bezpieczne. Ostatnio spotkałam sie z negatywna opinia na ten temat


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W naszej klinice nie stosujemy zabiegów jonoforezy. W przypadku narastania krótkowzroczności w zależności od wieku stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne.~Mloda: jakie sa najczęściej choroby oczu dzieci??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Najczęstsze schorzenia to stany zapalne, u dzieci i młodzieży mogą być bardzo groźne zapalenia nerwów wzrokowych, u noworodków niedrożność dróg łzowych, wady wrodzone, równiez jaskra i zaćma.~kobra: choruje na sm, mam ubytki duze w polu widzenia czy mam szanse na zatrzymanie zmniejszania sie pola widzenia?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Leczenie SM wymaga przede wszystkim leczenia neurologicznego, w schorzeniu ty może pojawiać się zapalenie nerwów wzrokowych, dlatego wymagana jest stała kontrola neurologiczna i okulistyczna.~KiSiEl_Ona_1: Proszę pani mam brata 11 letnigo który ma wade jednego oczka. Byliśmy w wielu klinkach i w jednej zaproponowano nam żeby co 10 dni wykonywać zabiek laserowy. Czy to chociasz pomoże na poprawe wzroku??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Wydaje mi się, że dziecko wymaga pełnej diagnostyki okulistycznej, bym mogła wydać opinię.~ONA_20: w jakim wieku mozna zachorowac na jaskre i zacme??


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Jaskra może być wrodzona, natomiast u osób starszych pojawia się z reguły po 40 roku życia. Zaćma może również być wrodzona, może być urazowa, pozapalna, zaćma w wieku starszym z reguły występuje po 50-ym roku życia.~paskula: Witam ! Mam 5 letnią córeczkę ma wrodzoną wadę wzoku na jedno oczko +6 na drugie +7.Leczy się ale każda wizyta jest dla Julki dużym stresem - jest badana co trzy miesiące i wada się nie zmniejsza - czy mogę chodzić do lekarza okulisty co sześć miesięcy?.Słyszałam że dopiero cos się zacznie zmieniać w okresie dojrzewania czy to prawda?.


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Należy zapytać lekarza, jaka jest przyczyna cotrzymiesięcznych kontrolii. Wada nadwzroczności jest wada wrodzoną i z wiekiem oraz z wzrostem dziecka zmniejsza się.~smutna: Mm 10 miesiecznego synka - byl parokrotnie badany i stwierdzono że nic nie ma a ja tymczasem mam wrazenie ze czasem po prostu czegos nie widzi - co to moze byc?? Czy diagnozowac go dalej?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: W razie takich wątpliwości zapraszamy do kliniki i już.~******: Naleze do Podlaskiej Kasy Chorych. Czy moje dziecko bez problemu moze byc leczone w Pani klinice?


Dr_hab._Maria_Formińska-Kapuśc: Tak, w chwili obecnej nie ma rejonizacji i nie wymagane jest żadne skierowanie do okulisty.

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Edyta(gość) (gość)

Witam mam 7 letniego synka lecze go od 2 lat u okulisty najpierw doktor stwierdziła lekkigo zeza kazała nosić okulary tylko do czytania teraz byłam na kontroli i stwierdziła że ma astygmatyzm i nie musi nasić okularów a wszyscy mówią że przy tej wadzie są potrzebne okulary.

monia (gość)

mój synek ma 7 m-cy i ma nadwzroczność i krótkowzroczność i zeza czy przy noszeniu okularów wyleczy się to ?

jola (gość)

mam synka 6 lat ma micc teraz operacje zacmy,czy po operacji zaraz moge zabrac go do domu?

Jadwiga12345 (gość)

Dzien dobry, mój synek urodził się w 22 tygodniu ciąży i ważył 550g, lekarze stwierdzili że posiada retinopatie 5 stopnia. W tej chwili dziecko ma 17 miesięcy, dwa tygodnie temu byłam u okulisty i stwierdzilł że dziecko posiada poczucie swiatła. Chciałam się zapytać czy jest to możliwe że posiada retinopatie 5 stopnia i poczucie swiatła zarazem oraz czy są w takiej sytuacji jakiekolwiek nadzieje, jeśli jest chociaż cień szansy. Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.