Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej dzieci w Polsce i regionie. To efekt 500+?

Anna Stasiewicz
Fot. grzegorze olkowski
Socjologowie są ostrożni. - Na powiększenie rodziny wpływa też niskie bezrobocie czy wyższe płace.

Pierwsze optymistyczne wiadomości dotyczące demografii w Polsce dotarły do nas w połowie grudnia ubiegłego roku.
Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że między styczniem a październikiem o 14,5 tysiąca więcej kobiet zaszło w ciążę w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku.

Dzieci tyle co prawie wszystkich bydgoszczan

Niedawno Główny Urząd Statystyczny zaprezentował wstępne dane za 2016. Wynika z nich, że w 2016 roku urodziło się 385 tysięcy obywateli. Co ważne, to o 16 tysięcy więcej niż w całym roku 2015.

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy na razie dysponuje jedynie danymi za pierwsze półrocze 2016 roku, jeśli chodzi o województwo kujawsko-pomorskie. Informacje z całego roku będą gotowe w... kwietniu.

Ale porównując sześć pierwszych miesięcy 2015 roku z tym samym okresem roku 2016, widać, że w naszym regionie na świat przyszło o 367 dzieci więcej.

Jak pokazują dane bydgoskiego US, w 2015 roku w regionie urodziło się 19 190 dzieci, czyli nieco mniej niż rok wcześniej.
W Bydgoszczy rocznie przychodzi na świat ponad 6 tysięcy małych obywateli. Szczyt urodzeń przypadł na rok... 2012. Wtedy urodziło się aż 6918 maluchów.

Nad Brdą 500 plus 
nie zadziałał

W 2015 roku w Bydgoszczy zanotowano 6766 urodzeń. Ale w 2016, i tu zaskoczenie, małych bydgoszczan powitaliśmy mniej niż przed rokiem, bo dokładnie 6419.

- Nie dotknął nas widocznie efekt 500 plus - śmieją się urzędnicy w bydgoskim ratuszu.

Według danych Urzędów Stanu Cywilnego w Toruniu, liczba urodzeń w 2016 roku to 
3946 dzieci. Rok wcześniej - wydano 3645 aktów urodzenia.

Chodzi zarówno o akty dzieci urodzonych w Toruniu jak i za granicą.

Włocławek: - Na koniec 2016 roku w statystykach włocławskiego USC zanotowano 1602 urodzenia - informuje Aleksandra Bartoszewska z biura rzecznika prasowego urzędu miasta we Włocławku. - Rok wcześniej było 1354 maluchów.

Wzrost liczby urodzeń sprawił, że zaczęto nawet mówić o efekcie 500 plus. Czy faktycznie rządowy program sprawił, że rodzi się więcej dzieci? Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, uważa, że tak. Chociaż jednocześnie zwraca uwagę, że nawet wzrost dzietności nie rozwiązuje problemu demograficznego w Polsce. Przypomnijmy, że spadek liczby urodzeń w naszym kraju zaczął się w 1992 roku. Tak zwana depresja urodzeniowa trwała aż do 2003 roku.

- Zwiększenie liczby urodzeń to nieco bardziej skomplikowany proces: kumulacja trendów demograficznych, kulturowych i społeczno-ekonomicznych, w tym prawnych - zwraca uwagę dr Krzysztof Wasielewski, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zdaniem socjologa z UMK na razie mamy jednak wciąż za mało wskaźników, aby jednoznacznie określić, co jest powodem wzrostu liczby urodzeń w Polsce.

Większa rodzina, kiedy jest praca i stabilizacja

- Najłatwiej byłoby chyba odrzucić bezpośrednie działanie programu 500 plus, ponieważ to zdecydowanie za wcześnie na jakiekolwiek jego efekty. Pośrednio jednak, ten program mógł stać się w jakimś stopniu jednym z bodźców dla części rodzin decydujących się na dzieci - mówi dr Wasielewski.

- Kluczowym czynnikiem dla podejmowania decyzji o powiększaniu rodziny jest perspektywa stabilności ekonomicznej. A więc stabilność rynku pracy: zmniejszające się bezrobocie, wzrost płac, pewność zatrudnienia, pewność zamieszkania, czyli czynniki makrospołeczne, ale generowane w dłuższej perspektywie, a nie roku. Te systematycznie poprawiają się od kilku lat - dodaje socjolog.

I to, zdaniem naukowca, potwierdza zwiększająca się liczba zawartych małżeństw. - Podjęcie decyzji o małżeństwie zawsze związane jest ze stabilnością życiową - ekonomiczną i zawodową. Im są pewniejsze, tym szybciej decydujemy się na formalizację związku i posiadanie dzieci. Drugim czynnikiem są przepisy, które gwarantują bezpieczeństwo kobietom w ciąży, między innymi wydłużenie urlopu macierzyńskiego - wyjaśnia Wasielewski.

Europejskie kraje, w których dzieci rodzi się najwięcej to Irlandia (14 urodzeń na tysiąc mieszkańców) oraz Francja, Wielka Brytania i Szwecja (po 12).

B. Szydło: Rządy PiS obnażyły brutalną prawdę. Przez osiem lat nie dbano o sprawy Polaków/TVN 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto