Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Września: Dyrektor szkoły może skrócić lekcje z powodu upałów - z takiej możliwości skorzystało już kilka placówek z powiatu wrzesińskiego

Adrianna Jackowiak
NM
Buch - jak gorąco! Uch - jak gorąco! Puff - jak gorąco! Uff - jak gorąco! Cytat klasyka literatury dziecięcej - Jana Brzechwy - w pełni oddaje panujący ostatnio klimat. Choć słońce sprawia, że uwalniają się w nas endorfiny, hormony szczęścia, nie w każdych okolicznościach jest naszym sprzymierzeńcem. Ministerstwo Edukacji Narodowe przypomina: wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ucznia, dlatego też dyrektor ma prawo do skrócenia lub odwołania zajęć lekcyjnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej w czwartek przypomniało, że dyrektor szkoły może zarządzić skrócone lekcje z powodu upału. Można również odwołać zajęcia.

Temperatura w klasach osiąga powyżej 25 stopni Celsjusza: jest to powód do skrócenia godziny lekcyjnej do 30 minut, a nawet odwołania zajęć lekcyjnych. Za uciążliwą wysoką temperaturę uznali już niektórzy z dyrektorów placówek edukacyjnych z terenu powiatu wrzesińskiego. Zajęcia zostały skrócone w szkole w Nowym Folwarku, w "3" i "2".

Zapoznaj się z Komunikatem MEN w sprawie zajęć w szkołach w trakcie upałów (źródło: gov.pl, Serwis polskiego rządu)
Przepisy oświatowe wprost nie wskazują górnej granicy temperatury, która warunkuje zawieszenie zajęć w szkołach czy placówkach. Dyrektor może za zgodą organu prowadzącego zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Wysokie temperatury mogą być traktowane jako takie zdarzenie.

Warunki atmosferyczne w kraju na przestrzeni ostatnich lat pokazały, że temperatury w maju i w czerwcu są wysokie. Organ prowadzący szkołę wraz z dyrektorem odpowiadają za warunki funkcjonowania szkoły czy placówki, zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki. Dyrektor szkoły wraz z organem prowadzącym powinni wyposażyć szkołę czy placówkę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej, dystrybutor itp.

Zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur.

W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć. Czas trwania poszczególnych zajęć edukacyjnych w klasach I-III szkoły podstawowej ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć, o którym mowa wyżej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca do zapoznania się z poradnikiem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Jak przetrwać upały”. Znajdują się w nim informacje dotyczące tego w jaki sposób chronić się przed upałami. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Poradnik dostępny jest na stronie https://rcb.gov.pl/jak-przetrwac-upaly/

Warto śledzić także ostrzeżenia IMGW, które są publikowane na bieżąco na stronie internetowej Instytutu. Zamieszcza je także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoich profilach w mediach społecznościowych. Przypominamy również o nowym SMS-owym systemie ostrzegania przed nagłymi zagrożeniami: Alert RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w ramach kampanii społecznej „Alert RCB – masz moc superbohatera”, opracowało informacje i materiały edukacyjne dla nauczycieli, które dostępne są na stronie internetowej: https://rcb.gov.pl/alertrcb/.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz.69, z póź.zm.).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649, z późn. zm.).
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

ZOBACZ --> Herbata, woda, czy napoje gazowane co najlepsze na upały

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wrzesnia.naszemiasto.pl Nasze Miasto