(© Fot. materiały organizatora)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Złapcie bakcyla podróżowania. To nie będzie trudne, bo w piątek w Bydgoszczy zacznie się 7. edycja festiwalu Podróżnicy.

10 miesięcy, jedna osoba, Ameryka Południowa, 13,5 tys. kilometrów pokonane bez użycia jakiegokolwiek silnika. Michał Kozok opowie, jak to jest pokonać kontynent siłami natury, czasem mając do dyspozycji taczkę, a czasem... sklepowy wózek.
Tomasz Jakimiuk z kolei zabierze nas w podróż „jachtostopem” i udowodni, że z Podlasia do Meksyku można się dostać za niewielką garść złotówek. Piotr Horzela natomiast spróbuje nas przekonać, że Sudan południowy to nie jest smutne miejsce. „Dowiedziałem się tam co ludzie sądzą o piegach, czym może skutkować picie brudnej wody, jakie są ceny małżonek określane ilością krów i wielu, wielu innych bardziej lub mniej poważnych rzeczy” - pisze o swojej wyprawie.

To tylko niewielka część tego, czego możemy się spodziewać po tegorocznej, siódmej już edycji Bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy, który w piątek i sobotę będzie trwał w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy WSG. - Jak zawsze będzie bardzo ciekawie i inspirująco - mówi Karolina Sypniewska-Wida, współorganizatorka i twórczyni imprezy. - Tym razem jednak prócz wielu różnych zakątków świata zaprezentujemy też coś z polskiego podwórka. Przemek Wołoszyk na przykład przedstawi projekt, który sam wymyślił i zrealizował.

Mowa o Triatlon Ekspedition Polska, którego zamysłem było pokonanie Polski na trzy sposoby. - W 2010 roku w trzy tygodnie przeszedł kraj z Bieszczadów na Hel - opowiada Karolina. - Trzy lata później kajakiem przepłynął ponad tysiąc kilometrów od źródeł Wisły do morza. A na koniec, w 2015 roku, objechał Polskę dookoła rowerem. To niesamowicie inspirująca historia.

Rowerowych wypraw będzie na festiwalu więcej - z publicznością spotka się bowiem Marcin Korzonek, który w ubiegłym roku przejechał na dwóch kółkach Polskę w linii prostej - z południa na północ.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji jedynego takiego festiwalu w Bydgoszczy będzie Marcin Dobas, fotograf „National Geographic Polska”, podróżnik, ratownik górski, geolog. U nas zaprezentuje projekt „Backstage pracy fotografa National Geographic”. - Opowie historie zdjęć, które będzie można zobaczyć na festiwalu - mówi Karolina. - Pokaże, jak wygląda fotografia podróżnicza od kuchni.

W czasie trwania Podróżników czekają nas też dwie premiery książek i spotkania z ich autorami. Dla bydgoskiego festiwalu, który co roku za najciekawsze wyprawy rozdaje nagrody im. Tony’ego Halika, najważniejszą będzie książka Mirosława Wlekłego „Tu byłem. Tony Halik”.

Wróćmy jeszcze na chwilę do nagród. O tegoroczne Haliki walczy dwadzieścia różnych podróżniczych projektów. Kapituła konkursu przyzna nagrody w trzech kategoriach - woda, ziemia, góry. Ceremonia wręczenia wyróżnień pod koniec festiwalu.

Przypominamy, że impreza w tym roku będzie trwała w piątek i sobotę - 21 i 22 kwietnia. Szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo na stronie www.pomorska.pl.

Turystyka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!