Niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych8 punktów karnych: - Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu
[3/11]

Punkty karne w 2019 r. Taryfikator punktów karnych na 2019 rok. Jakie będą zasady naliczania punktów? [Lista zasad] [28.11.18]

Niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych

8 punktów karnych:

- Niezastosowanie się, w celu uniknięcia kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu.

7 punktów karnych:

- Posługiwanie się przez osobę nieuprawnioną kartą parkingową i jednoczesne niestosowanie się do znaków D-18 "parking" lub D-18b "parking zadaszony", z umieszczoną pod znaczkiem tabliczką T-29 albo D-18a "parking - miejsce zastrzeżone".
- Posługiwanie się przez osobę nieuprawnioną kartą parkingową i jednoczesne niestosowanie się do znaków P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b .

6 punktów karnych:

- Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych.
- Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym.
- Niezastosowanie się do sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

5 punktów karnych:

- Niestosowanie się do znaków B-2 „zakaz wjazdu”.
- Niestosowanie się do znaków B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”.
- Niestosowanie się do znaków B-21 „zakaz skręcania w lewo” lub B-22 „zakaz skręcania w prawo”.
- Niestosowanie się do znaków C-1 do C-12 „nakaz jazdy”.
- Niestosowanie się do znaków F-10, F-11, F-15 do F-19, kierunki na pasach ruchu określające dozwolony kierunek jazdy z poszczególnych pasów ruchu lub sposób ich wykorzystania.
- Niestosowanie się do znaków P-8a do P-8c „strzałka kierunkowa” – 5 punktów karnych.
- Niestosowanie się do znaków – P-4 „linia podwójna ciągła” – 5 punktów karnych.
- Niestosowanie się do znaków D-18 „parking” lub D-18b „parking zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29 albo D-18a „parking – miejsce zastrzeżone”, z umieszczoną pod znakiem tabliczką T-29.
- Niestosowanie się do znaków P-18 „stanowisko postojowe” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b.

4 punkty karne:

- Niestosowanie się do znaków B-31 „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka”.

3 punkty karne:

- Niestosowanie się do znaków B-3 do B-7 „zakaz wjazdu”.

2 punkty karne:

- Niestosowanie się do znaków B-13 do B-19 „zakaz wjazdu”.
- Niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem B-20 „stop”.

1 punkt karny:

- Niestosowanie się do pozostałych, niewyszczególnionych w niniejszym katalogu znaków i sygnałów drogowych.
- Niestosowanie się do znaków B-35 „zakaz postoju”, B-36 „zakaz zatrzymywania się”, B-37 „zakaz postoju w dni nieparzyste”, B-38 „zakaz postoju w dni parzyste” lub B-39 „Strefa ograniczonego postoju”.

Taryfikator punktów karnych 2019 r. Przedstawiamy aktualne zestawiene punktów karnych na 2019 r. za przestępstwa i wykroczenia drogowe. Pamiętaj, że nie będziesz ukarany wyłącznie mandatem! Nawet jeśli wizja opłacania swoich przewinień nie jest dla ciebie najgorsza, punkty karne powinny dać ci do myślenia. Przedstawiamy szczegółowy taryfikator punktów karnych w 2019 r.!