Młyny RotheraW drugiej połowie grudnia 2018 roku ruszyły pierwsze roboty przy elewacji młyna © Dariusz Bloch
[3/14]

To najważniejsze inwestycje w Bydgoszczy. Zobaczcie, jak zmienia się miasto [galeria]

Młyny Rothera
W drugiej połowie grudnia 2018 roku ruszyły pierwsze roboty przy elewacji młyna. Wcześniej prace rozpoczęto przy spichrzu mącznym - od strony polany na Wyspie Młyńskiej.

Ostatnie miesiące pozwoliły na szereg prac konstrukcyjnych wewnątrz obiektu. Najwięcej zmian zaszło w piwnicach, znajdą się pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

Aby znalazło się odpowiednio dużo miejsca na wszystkie urządzenia oraz, by wysokość pomieszczeń była zgodna z przepisami, trzeba było obniżyć poziom piwnic. Powstała w nich szczelna izolacja i nowe posadzki.

Rozprowadzono też instalację kanalizacyjną i przygotowano miejsce pod inne przewody, m.in. grzewcze, wentylacyjne, wodociągowe, elektryczne i teletechniczne. Kompleks zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, a jest w nim montowana instalacja elektryczna.

Trwają prace murarskie i żelbetowe przy klatkach schodowych. Jednak najbardziej pracochłonna jest renowacja 170-letnich drewnianych belek konstrukcyjnych. Przypomnijmy, że historia Młynów Rothera sięga pierwszej połowy XIX wieku. - Wszystkie elementy trzeba dokładnie sprawdzić, a w razie konieczności wzmocnić nowymi materiałami albo poddawać robotom konserwatorskim - informują w bydgoskim ratuszu. - Te najbardziej uszkodzone muszą być zastępowane nowymi belkami.

Trwają też prace przy murach wewnątrz budynku. Stare cegły są oczyszczane, a spoiny pomiędzy nimi uzupełniane. Część ścian zewnętrznych, szczególnie w spichrzu zbożowym, ze względu na bardzo zły stan techniczny została przemurowana, a cały obiekt zabezpieczono od wewnątrz nową konstrukcją drewnianą.

W spichrzu zbożowym powstanie projekt „Park kultury”. Na jego realizację miasto dostało 15 mln unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jedna ze stref ma obejmować „Ogrody Wody. Stany Skupienia”.

W spichrzu mącznym powstaną projekty, które mają między innymi wzmocnić turystyczny potencjał miasta - ekspozycja prezentującą funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Pomysłodawcą jest prof. Marek Harat.

Projekt budowlany zakłada też zagospodarowanie otoczenia. Na terenie działki powstanie duży taras pomiędzy skrzydłami obu spichrzy. Prowadzić na niego mają reprezentacyjne schody z elementami zieleni oraz małej architektury. Na tarasie zaplanowano zrekonstruowanie budynku kotłowni, który może pełnić funkcję kawiarni.

Wartość prac to ponad 90 mln złotych. Mają trwać 30 miesięcy.

Remont Starego Rynku, pętli tramwajowej na Kapuściskach i rozbudowa ulicy Kujawskiej - w Bydgoszczy w ostatnim czasie sporo się dzieje. Zobaczcie najważniejsze inwestycje, które już są realizowane lub za chwilę się rozpoczną.