Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgony w Zakładach Karnych w Kujawsko-Pomorskiem. Jakie przyczyny ?

Redakcja
wa
W tym roku w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 13 zgonów za więziennymi murami. Najwięcej w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy, na terenie szpitala. Ale także w innych jednostkach penitencjarnych.

Ostatnio sporo pisaliśmy o śmierci więźniów Zakładu Karnego we Włocławku. W końcówce ubiegłego roku zmarło bowiem trzech skazanych a na przełomie lipca i sierpnia, dzień po dniu, znów doszło do dwóch zgonów. Co prawda ostatni przypadek dotyczył dowiezionego do tego zakładu, który jeszcze nie został przejęty przez służbę więzienną, ale sytuacja wydawała się niepokojąca. W odniesieniu do Zakładu Karnego we Włocławku pojawiło się nawet określenie "więzienie śmierci". Czy słusznie? Sprawdziliśmy, jak często dochodzi do śmierci w innych jednostkach penitencjarnych w naszym województwie.

Z informacji przekazanych przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy wynika, że w tym roku w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy doszło do 7 zgonów, w tym 5 w więziennym szpitalu. Po jednym zgonie zanotowano w Zakładzie Karnym w Koronowie, w Inowrocławiu, Potulicach, we Włocławku (drugi zgon był na bramie i nie obciążył statystyki ZK we Włocławku- przyp. red.), ponadto były też zgony w Zakładzie Karnym nr 1 i nr 2 w Grudziądzu - po jednym w każdym zakładzie.

Przyczyny śmierci? W wielu przypadkach czynności prokuratorskie nadal trwają, jednakże biorąc pod uwagę wstępne ustalenia, w tym protokoły posekcyjne, możemy przyjąć, że do wszystkich zgonów doszło z przyczyn naturalnych - mówi mjr Mariusz Budny, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy. I dodaje: - W jednym przypadku zgon nastąpił wskutek zażycia nieznanej substancji, prawdopodobnie dopalacza.

Zdaniem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy, wpływ na to, że na terenie jednostek penitencjarnych dochodzi do zgonów, w większości przypadków ma wcześniejszy niehigieniczny tryb życia skazanych, na przykład nadużywanie alkoholu, oraz choroby . - Często osoby doprowadzane do obycia kary lub w celu zastosowania wobec nich tymczasowego aresztowania są w bardzo złym stanie, z nieleczonymi od lat jednostkami chorobowymi - dodaje mjr Mariusz Budny.

Głównymi powodami zgonów w tym roku były: niewydolność krążeniowo-oddechowa, rozsiane procesy nowotworowe, zawał mięśnia sercowego. - Służba Więzienna każdy taki przypadek bada szczegółowo, również pod kątem ewentualnych nieprawidłowości - wyjaśnia mjr Budny. Każdy przypadek jest analizowany i omawiany na odprawach służbowych. Każdorazowo w pełni współpracujemy z organami ścigania, celem wyjaśnienia przyczyn i okoliczności, w jakich nastąpił zgon osoby pozbawionej wolności.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej podkreśla, że gdy dochodzi do śmierci osadzonego na terenie jednostki penitencjarnej, to każdorazowo o tym fakcie informowana jest właściwa prokuratura, która nadzoruje postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy policji oraz właściwy sąd penitencjarny. Ponadto równolegle prowadzone są czynności wyjaśniające przez Służbę Więzienną w celu ustalenia okoliczności śmierci oraz ewentualnych nieprawidłowości.

Co wykazały dochodzenia prowadzone w sprawie śmierci skazanych, którzy przebywali za kratami we Włocławku? Jeśli chodzi o ubiegłoroczne zgony, to w dwóch przypadkach dochodzenia zostały umorzone, ale w jednym przypadku postępowanie nadal trwa.
Jeśli zaś chodzi o ostatnie dwa zgony skazanych we Włocławku, to prokuratura też wszczęła śledztwa. - Prowadzone są one w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci - wyjaśnia prokurator Małgorzata Kręcicka z Prokuratury Rejonowej we Włocławku.

Jak wygląda opieka lekarska nad więźniami w Zakładzie Karnym we Włocławku? Z informacji przekazanych nam przez starszą szeregową Natalię Prekop, rzecznika prasowego tej jednostki wynika, że opiekę lekarską nad osadzonymi sprawuje siedmiu lekarzy etatowych (jeden jest funkcjonariuszem służby więziennej), a dodatkowo czterech jest zatrudnionych jest na kontrakcie. Zapewnieniem opieki chorym więźniom zajmuje się w ambulatorium z izbą chorych. Dział służby zdrowia codziennie w godzinach od 7 do 15 i od godz. 11.30 do 19.30 oraz w weekendy i dni wolne w godzinach od 7 do 15. - W przypadkach nagłych - poza godzinami pracy zakładowej służby zdrowia- pomoc medyczna udzielana jest poprzez wezwanie do Zakładu Karnego zespołu pogotowia ratunkowego- wyjaśnia Natalia Prekop.

Jaki czas mija od zgłoszenia do przybycia lekarza? - Pomoc medyczna w sytuacjach nagłych udzielana jest bezzwłocznie, zaś konsultacje planowe realizowane są zgodnie z harmonogramem i możliwościami organizacyjnymi działu służby zdrowia - odpowiada Natalia Prekop.
Ale odczucia byłego więźnia Zakładu Karnego we Włocławku są inne. - Podstawowym problem tego zakładu jest niezapewnienie stosownej opieki lekarskiej i nieudzielanie pomocy na czas - twierdzi.

Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas urlopu?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zgony w Zakładach Karnych w Kujawsko-Pomorskiem. Jakie przyczyny ? - Gazeta Pomorska

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto