Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złodzieje mają nowy sposób na dobre auta. Kradną na tzw. „magiczną” walizkę

Marek Weckwerth
Kradzieże, o których mowa, dotyczą zwykle luksusowych samochodów, otwieranych przez właściciela kluczykiem zbliżeniowym (tzw. keyless entry).
Kradzieże, o których mowa, dotyczą zwykle luksusowych samochodów, otwieranych przez właściciela kluczykiem zbliżeniowym (tzw. keyless entry). Jaroslaw Jakubczak/zdjęcie ilustracyjne
Wystarczy chwila nieuwagi właściciela auta i znika ono z zasięgu wzroku z piskiem opon. Złodzieje zaczynają korzystać z elektronicznej walizeczki.

Kradzieże, o których mowa, dotyczą zwykle luksusowych samochodów, otwieranych przez właściciela kluczykiem zbliżeniowym (tzw. keyless entry).

W akcie przestępczym rolę prawowitego użytkownika i jego mienie przejmują dwaj złoczyńcy wyposażeni w najnowocześniejsze narzędzie elektroniczne: pierwszy chwyta za klamkę auta, które automatycznie (bo tak jest zaprogramowane) wysyła sygnał z prośbą o podanie kodu dostępu. Normalnie otrzymałby go (także automatycznie) od kluczyka właściciela, ale ten jest nie przy pojeździe, a gdzieś w pobliżu. Jeśli faktycznie tak jest, do dzieła przystępuje drugi złodziej, wyposażony w „magiczną” walizeczkę, a faktycznie urządzenie przechwytujące elektronicznie sygnał z kluczyka. Podchodzi z nią np. do budynku, do którego wszedł właściciel. Walizka przechwytuje zatem sygnał z kluczyka i kieruje go do auta. To się otwiera i po chwili jest po sprawie - przestępcy odjeżdżają.

Przeczytaj także: Strzeż się tych miejsc w regionie! Tu piją, ćpają lub żebrzą [mapa]

Kradzieże tą metodą odnotowała m.in. łódzka policja. Ofiarami padali właściciele luksusowych samochodów zaparkowanych nocą na podjazdach do jednorodzinnych domów, śpiący smacznie w swoich łóżkach. Niektóre znikały także z garażów lub z ogrodzonych posesji.

Specjaliści od zabezpieczeń elektronicznych radzą, by kluczyki zbliżeniowe trzymać w specjalnym etui tłumiącym fale elektromagnetyczne i jak najdalej od samochodu. W domu kluczyki warto umieszczać daleko od drzwi wejściowych.

W takich etui zastosowano technologię Silent Pocket, która blokuje wszystkie sygnały emitowane elektronicznie o częstotliwości do 1 megahertza. Etui, którego zewnętrzna powłoka wykonana jest ze skóry dobrej jakości, nie jest tanie - trzeba się liczyć z wydaniem około 250 zł. Tylko co to znaczy w porównaniu do wartości luksusowej limuzyny? Podobne etui, lecz zwykle tańsze, stosuje się do płatniczych kart zbliżeniowych.

W 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim policja wszczęta 357 postępowań dotyczących kradzieży samochodu. Wykrywalność tych przestępstw nie była duża i wyniosła 20,78 proc.

W tym roku do końca sierpnia wszczęto 172 postępowania. Wykrywalność wyniosła 36,63 proc.

- Oczywiście słyszałam o nowych metodach kradzieży aut, ale tylko z mediów. Złodzieje wciąż poszukują nowych sposobów, idą o krok dalej - mówi podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

I rzeczywiście idą, bo jak wieść niesie, na rynku pojawiły się tanie chińskie skrzyneczki elektroniczne. To zaś może oznaczać większe zagrożenie dla właścicieli drogich pojazdów.

W naszym regionie ostatni przypadek związany z przestępczością samochodową wydarzył się 11 września na bydgoskim Szwederowie. Policja otrzymała informację, że może chodzić o skradzionego w Niemczech mercedesa. Informacja się potwierdziła. W ręce stróżów prawa wpadł 23-latek z Gdyni, który chciał zabrać auto lawetą. Udowodniono mu paserstwo.

Dlaczego warto nosić odblaski?

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto