Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co w człowieku siedzi? Dowiesz się na MEDICALIACH

(gaz)
Filmy o tematyce medycznej sprawiły, że bardziej niż kiedykolwiek dotąd interesujemy się tym, jak funkcjonuje nasze ciało i co nowego słychać w nauce. Szansą odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących nas pytań będą MEDICALIA 2011, Dzień Nauki, które odbędą się 19 listopada 2011 r. Na wszystkie warsztaty i wykłady obowiązują zapisy - tylko do 18 listopada 2011 r.

Zapisać można się w godz. 8:00-14:00 tel. (52) 585-38-19; e-mail: [email protected] lub osobiście w Dziale Promocji i Informacji CM ul. M. Curie Skłodowskiej 9, budynek audytoryjny, parter, pok. nr 6)

Tematy warsztatów i wykładów:

Co nikiel ma wspólnego ze zdrowiem człowieka i czy bardzo szkodzi?
Ekofizjologiczne uwarunkowania niklu w środowisku przyrodniczym
Kolorowy świat mikrobiologii
Lokatorzy naszego ciała
Kolorowa „kuchnia” – prawie wszystko o cukrach
Chemia w służbie wymiaru sprawiedliwości
Rola i zadania współczesnej medycyny sądowej
Nowoczesne metody i urządzenia stosowane w rehabilitacji
Zaburzenia hormonalne - co warto wiedzieć?
Operacje w okulistyce
Praktyczne umiejętności w praktyce lekarza rodzinnego – ćwiczenia na fantomach
Jak zajrzeć do wnętrza ciała człowieka?
Z „lupą” w mikroświecie. Hodowla komórkowa, immunofluorescencja oraz metoda mikroskopii elektronowej
Tajemnice i rytuały sali operacyjnej
Czy poznamy go po włosach?
Pierwsza pomoc w nagłym zatrzymaniu krążenia
Poznaj swoje chromosomy
Postęp współczesnej perinatologii
Jak być pięknym, czyli wszystko o zabiegach pielęgnacyjnych
Ćwiczenia oddechowe i śpiewoterapia po zabiegach kardiologicznych jedną z dróg dochodzenia do pełnej sprawności
Tajemnice mózgu

Więcej szczegółów:

1. Co nikiel ma wspólnego ze zdrowiem człowieka i czy bardzo szkodzi? **
Wykładowca:
dr n. med. Zbigniew Karaś
Miejsce warsztatu:
budynek audytoryjny
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-11:00
Bywa, że wysoka zawartość mikroelementów w środowisku może szkodzić człowiekowi. Pod lupę bierzemy nikiel. Przyglądamy się problemowi tzw. bomby niklowej. Zjawisko to można różnie interpretować, ale staramy się odpowiedzieć na podstawowe pytanie - czy jest on przyjazny czy stanowi zagrożenie dla ludzi? Możliwości oddziaływania niklu na organizm człowieka są praktycznie nieograniczone. Wszechstronność wpływu tego pierwiastka na nasze codzienne funkcjonowanie jest tematem badań specjalistów pokrewnych dziedzin takich jak biologia, chemia, fizyka. Biorą oni pod lupę wpływ niklu na nasze codzienne funkcjonowanie. Jak ustrzec się przed problemami, które może wywoływać nikiel? Jak sprawić, aby było go w naszym życiu mniej? O sposobach zapobiegania alergiom wywołanych niklem, prawdach i mitach na wykładzie!
2. Ekofizjologiczne uwarunkowania niklu w środowisku przyrodniczym
Wykładowca:
dr hab. n. biol. Piotr Kamiński, prof. UMK
Miejsce warsztatu:
budynek audytoryjny
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 11.00-12.00
Wpływ niklu i glinu na życie i zdrowie człowieka dotychczas stosunkowo rzadko był przedmiotem badań i ekspertyz naukowych, jednak z własnych badań i podanych do publicznej wiadomości wyników analiz można wnioskować, że pierwiastki te, w podwyższonych koncentracjach, z łatwością przechodzą przez błony komórkowe i uszkadzają je znacząco, powodując odczyny alergiczne, zmiany skórne, zmiany w chromosomach, hamują działanie enzymów, wybitnie negatywnie wpływają na układ kostny, na biosyntezę DNA i podziały komórkowe, obniżają poziom magnezu i cynku w organizmie, przyczyniają się do rozwoju komórek nowotworowych, destabilizują równowagę pro-antyoksydacyjną ustroju. Czy zatem te „ciche”, śladowe i dość niepopularne pierwiastki są tak groźne, nie tylko dla ludzi, lecz także dla innych organizmów żywych? Odpowiedź poznają wszyscy, którzy wezmą udział w wykładach.
3. Kolorowy świat mikrobiologii
Wykładowcy:
dr n. med. Emilia Ciok-Pater, dr n. med. Anna Michalska
Miejsce warsztatu:
Katedra i Zakład Mikrobiologii
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 8:00-8:45; 9:00-9:45
Człowiek od wielu tysiącleci najbardziej obawia się tego, czego nie zna, nie może zobaczyć gołym okiem, czy dotknąć. Bakterie, grzyby to przyjaciele, ale także niedostrzegalni wrogowie, po spotkaniu których może dojść do zakażenia. Otaczający nas świat drobnoustrojów kryje przed nami liczne zagadki. Jeśli znajdziemy czas, zatrzymamy się na chwilę i zechcemy przyjrzeć się bliżej drobnoustrojom to z pewnością zachwyci nas ten „mikroświat” pełen różnorodnych barw, kształtów i zapachów.
Celem zajęć będzie zapoznanie uczestników z życiem wybranych rodzajów bakterii i grzybów chorobotwórczych dla człowieka. Osoby zainteresowane będą mogły obejrzeć przygotowane preparaty i podłoża z hodowlami drobnoustrojów żyjących z nami i w naszym środowisku (Staphyloccocus aureus., Microccocus luteus., Enterococcus spp. Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans oraz Aspergillus spp.), ocenić wybrane właściwości biochemiczne, np. zdolność wytwarzania ureazy, rozkładu tryptofanu, wytwarzania oksydazy oraz przekonać się, jak wyglądają i pachną drobnoustroje.
4. Lokatorzy naszego ciała
Wykładowcy:
mgr Agata Białucha, dr n. med. Anna Michalska
Miejsce warsztatu:
Katedra i Zakład Mikrobiologii
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 8:00-8:45, 9:00-9:45
Drobnoustroje możemy podzielić na dwie podstawowe grupy. Do pierwszej z nich zalicza się mikroorganizmy stanowiące mikroflorę fizjologiczną człowieka, natomiast do drugiej – bezwzględnie patogenne.
Drobnoustroje pierwszej grupy – nasza mikroflora fizjologiczna – żyją z nami zwykle w pełnej symbiozie. My stanowimy dla nich podłoża wzrostu i dostarczamy substancji odżywczych niezbędnych do namnażania. Ich zasługi dla nas są o wiele większe. Celem zajęć będzie zapoznanie uczestników z rodzajami drobnoustrojów stanowiących mikroflorę człowieka i skutkami ich obecności. Osoby zainteresowane będą mogły obejrzeć przygotowane na różnych podłożach mikrobiologicznych hodowle Stapyhlococcus epidermidis, Corynebacterium jeikeium, Micorocccus spp., Enterococcus spp., Candida albicans. Będzie możliwa obserwacja mikroskopowa wybranych preparatów przy różnych powiększeniach.
5. Kolorowa „kuchnia” – prawie wszystko o cukrach
Wykładowcy:
mgr Renata Paprocka, mgr inż. Małgorzata Redka
Miejsce warsztatu:
Katedra i Zakład Chemii Organicznej
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 9:30-11:00; 11:30-13:00
Zajęcia te mają przybliżyć zainteresowanym podstawowe wiadomości na temat węglowodanów, tj. budowy, nomenklatury, podziału i właściwości. Składają się z krótkiego wstępu teoretycznego oraz części doświadczalnej. Na podstawie krótkiego wstępu teoretycznego i załączonych instrukcji uczestnicy sami wykonują proste i bezpieczne reakcje: wykrywania i analizy węglowodanów (próba Molischa), odróżniania cukrów prostych i złożonych (reakcje Barfoeda, Tollensa i Felhinga) oraz odróżniania ketoz od aldoz (reakcja Seliwanowa, reakcja mocznikowa).
6. Chemia w służbie wymiaru sprawiedliwości
Wykładowca:
dr n. chem. Ewa Pufal
Miejsce warsztatu:
Katedra Medycyny Sądowej, Zakład Medycyny Sądowej
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 9:00-10:00; 10:30-11:30; 12:00-13:00; 13:30-14:30
Chcecie wiedzieć jak wykryć narkotyki, truciznę czy obecność leku w ludzkim ciele? A może ciekawi Was jakie techniki są stosowane w toksykologii sądowej i badaniach kryminalistycznych? A czy zastanawialiście się kiedyś co kryje się pod skomplikowaną nazwą chromatografia cienkowarstwowa lub GC/MS, LC/MS? Tego wszystkiego dowiecie się w drugiej części warsztatów. Zobaczycie stymulację ekspertyzy chemiczno- toksykologicznej. To zdecydowanie coś dla palaczy. Zobaczycie z czego składa się dym tytoniowy, co się z nim dzieje kiedy dostanie się do organizmu. Sami będziecie mogli wykonać badania wykorzystując techniki stosowane w pracowniach toksykologicznych.
7. Rola i zadania współczesnej medycyny sądowej

Wykładowcy:
lek. Piotr Engelgardt, lek. Magdalena Cychowska
Miejsce warsztatu:
Katedra Medycyny Sądowej
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 13:00-14:00
Seriale opisujące pracę naukowców, którzy nowoczesnymi metodami wykrywają sprawców przestępstw są coraz popularniejsze. Dzisiaj Sherlock Holmes czy porucznik Columbo nie mieliby szans w starciu z naukowym podejściem do wykrywania zbrodniarzy.
W czasie warsztatu dowiecie się na czym polega badanie człowieka dla potrzeb procesu karnego. Jak alkohol i najczęściej stosowane trucizny wpływają na ludzki organizm. A dla ludzi o mocnych nerwach przeznaczona została część traktująca o samobójstwach, najczęstszych zabójstwach, oględzinach ciała na miejscu zdarzenia i sekcji zwłok.
8. Nowoczesne metody i urządzenia stosowane w rehabilitacji **
Wykładowca:
dr n. med. Łukasz Sielski
Miejsce warsztatu:
Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej
ul. Pestalozziego 8, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-10:45; 11:00-11:45; 12:00-12:45
Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję poznać metody stosowane w nowoczesnej rehabilitacji oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w pracy rehabilitanta.
Zaprezentowane zostaną m.in. terapia falą uderzeniową, Salus-Talent – aparat do głębokiej stymulacji elektromagnetycznej czy urządzenie do treningu stawu skokowego Medislipper.
9. Zaburzenia hormonalne - co warto wiedzieć?
Wykładowca:
dr n. med. Małgorzata Pujanek
Miejsce warsztatu:
Katedra Endokrynologii i Diabetologii
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-11:00; 11:00-12:00
Podczas warsztatu przedstawione zostaną zaburzenia hormonalne (nadczynność, niedoczynność) poszczególnych narządów wydzielania wewnętrznego (przysadka, tarczyca, przytarczyce, nadnercza, jądra, jajniki) z naciskiem na charakterystyczne objawy, które mogą zaniepokoić poszczególne osoby i stanowić wskazanie do przeprowadzenia badań diagnostycznych.
10. Operacje w okulistyce **
Wykładowcy:
dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny, lek. Ilona Piotrowiak, lek. Elżbieta Zielińska
Miejsce warsztatu:
Katedra i Klinika Chorób Oczu
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-10:45; 11:00-11:45; 12:00-12:45
W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję obejrzenia filmów z najczęściej wykonywanych w naszej Klinice operacji okulistycznych (usunięcia zaćmy, operacji przeciwjaskrowej, witrektomii, przeszczepu rogówki). Uczestnicy będą mieli również możliwość przekonania się, jak wyglądają i działają narzędzia używane do zabiegów okulistycznych, a także inny wykorzystywany sprzęt.
11. Praktyczne umiejętności w praktyce lekarza rodzinnego – ćwiczenia na fantomach **
Wykładowcy:
lek. Magdalena Dachtera-Frąckiewicz, lek. Dariusz Sandurski
Miejsce warsztatu:
Katedra i Zakład Lekarza Rodzinnego
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 9:00-10:00; 10:00-11:00
Warsztaty rozpoczną się prezentacją multimedialną na temat funkcjonowania praktyki i zakresu obowiązków lekarza rodzinnego. W dalszej części przedstawione zostaną ćwiczenia na fantomach obejmujące prowadzenie masażu pośredniego serca, wziernikowanie ucha, badanie dna oka, cewnikowanie pęcherza moczowego z możliwością samodzielnego wykonania przez uczestników warsztatów.
12. Jak zajrzeć do wnętrza ciała człowieka?**
Wykładowcy:
dr n. med. Katarzyna Laskowska, lek. Maciej Karolkiewicz
Miejsce warsztatu:
Katedra i Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina:9:00-10:00; 10:00-11:00
Współczesne metody diagnostyki obrazowej pozwalają w sposób bezinwazyjny uwidocznić anatomię ludzkiego ciała. Najstarszą z metod jest zdjęcie rentgenowskie, w chwili obecnej wykonywane metodą cyfrową. Pozwala ono na zobrazowanie układu kostnego i oddechowego. Narządy wewnętrzne jamy brzusznej (wątrobę, trzustkę, śledzionę, nerki) oraz położone powierzchownie (tarczycę, ślinianki, mięśnie) można ocenić przy pomocy badania USG.Uczestnicy warsztatów będą mogli spróbować wykonać to badanie samodzielnie ze względu na to, że jest to metoda bezpieczna. Nowszymi, bardziej zaawansowanymi metodami diagnostycznymi jest tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Metody te pozwalają na zobrazowanie mózgowia i rdzenia kręgowego. W naszym zakładzie radiologii wykonuje się nie tylko badania diagnostyczne, ale również wewnątrznaczyniowe zabiegi lecznicze. Przykłady leczenia schorzeń naczyń przedstawimy w trakcie naszych zajęć.
13. Z „lupą” w mikroświecie. Hodowla komórkowa, immunofluorescencja oraz metoda mikroskopii elektronowej **
Wykładowcy:
mgr Alina Janiak, mgr Magdalena Izdebska, mgr Alicja Niewińska, dr n. med. Agnieszka Żuryń, mgr Maciej Gagat
Miejsce warsztatu:
Katedra i Zakład Histologii i Embriologii
ul. Karłowicza 24, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-11:00; 11:00-12:00
Katedra i Zakład Histologii i Embriologii posiada jedyny w Bydgoszczy mikroskop elektronowy (JEM 100 CX – JEOL, Tokyo, Japan). W ramach prowadzonych warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z budową i działaniem tego mikroskopu oraz pod opieką osoby prowadzącej obejrzenia preparatów przygotowanych do oglądania w tymże mikroskopie. W dalszej części warsztatów uczestnicy zapoznają się z etapami przygotowania materiału badawczego oraz będą mieli możliwość samodzielnego pokrojenia materiału na ultramikrotomie i umieszczenia go na siatkach niklowych. Oprócz mikroskopu elektronowego w naszej Katedrze posiadamy także wysokiej klasy mikroskop fluorescencyjny Eclipse E800 z przystawką Y-FL fluorescencyjną (Nikon, Tokyo, Japan). Na warsztatach będzie możliwość poznania budowy i działania tego mikroskopu. Zaprezentowana będzie technika wykonania preparatów przy użyciu fluorochromów oraz ich analiza w mikroskopie przy użyciu różnych filtrów do fluorescencji. Ocena zdjęć zostanie wykonana w systemie komputerowej analizy obrazu opartym na cyfrowej wersji programu NIS elements. Uczestnicy warsztatów będą mieli również możliwość zapoznania się z metodą hodowli komórkowej.
14. Tajemnice i rytuały sali operacyjnej **
Wykładowcy:
dr n. med. Wojciech Szczęsny, piel. dypl. Barbara Grabowska
Miejsce warsztatu:
sala operacyjna ratownictwa medycznego
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 9:00-10:00; 10:00-11:00; 11:00-12:00; 12:00-13:00
Sala operacyjna jest miejscem zazwyczaj niedostępnym, gdzie przebywać może tylko personel medyczny oraz pacjent poddawany zabiegowi. W czasie naszego warsztatu będzie można nie tylko wejść na salę, ale zobaczyć jak chirurg i instrumentariuszka przygotowują się do zabiegu, jak przebierają się w odpowiedni strój. Omówimy zasady aseptyki i antyseptyki, czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Będzie można dotknąć narzędzi chirurgicznych, poznać ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Zademonstrujemy zarówno klasyczne narzędzia, jak i te najnowsze, służące do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Na sali operacyjnej obowiązują pewne zasady postępowania, a nawet poruszania się po niej. Ci, którzy przyjdą na warsztat poznają wszystkie te rytuały, a może i tajemnice tego miejsca gdzie chirurdzy leczą rany i zadają rany, aby leczyć.
15. Czy poznamy go po włosach? **
Wykładowca:
dr n. biol. Jarosław Bednarek
Miejsce warsztatu:
Katedra Medycyny Sądowej
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-10:45
Warsztaty rozpoczną się prezentacją multimedialną na temat współczesnych metod identyfikacji osobniczej na podstawie włosów. Przedstawione zostaną techniki badań morfologicznych i genetycznych, ich znaczenie w śledztwach kryminalnych i w sprawach sądowych. Omówione będą również możliwości dalszego rozwoju tej dziedziny.
16. Pierwsza pomoc w nagłym zatrzymaniu krążenia **
Wykładowca:
dr n. med. Andrzej Ferenc
Miejsce warsztatu:
sala fantomowa Katedry Medycyny Ratunkowej i Katastrof
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 09:00-10:00; 10:15-11:15
Prowadzący wraz z towarzyszącymi mu studentami ratownictwa medycznego szczegółowo omówią zasady udzielania pierwszej pomocy i postępowania w sytuacjach zagrożenia życia. Młodzież będzie mogła pod okiem fachowców przeprowadzić reanimację na specjalnie do tego przygotowanych fantomach.
17. Poznaj swoje chromosomy **
Wykładowca:
dr n. med. Barbara Mucha
Miejsce warsztatu:
Katedra i Zakład Genetyki Klinicznej
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-11:00; 11:00-12:00; 12:00-13:00
Kiedy rodzi się dziecko, wszyscy w rodzinie próbują ocenić do kogo jest podobne. Nos ma taki jak mama, uszy są zdecydowanie po tacie, ale oczy dokładnie takie, jak ma ciocia Zosia.
Obecnie wiemy, że większa część informacji genetycznej zawarta jest w chromosomach, które są nićmi składającymi się z chromatyny - kombinacji DNA i białek, znajdującymi się w jądrze komórkowym.
Podczas warsztatów przybliżymy takie pojęcia, jak kariotyp, aberracje chromosomowe. Dowiecie się o metodach, które umożliwiają analizę chromosomów. A wszystko to dzięki nowoczesnej aparaturze, którą dysponuje nasza Katedra.
18. Postępy współczesnej perinatologii **
Wykładowcy:
lek. Maciej Socha, lek. Joanna Kłyszejko-Molska
Miejsce warsztatu:
Katedra Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej
ul. Ujejskiego 75, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-11:30; 11:30-13:00
Chcecie zobaczyć jak wygląda sala porodowa czy sala cięć cesarskich? Dowiedzieć się co można zobaczyć w gabinecie badań ultrasonograficznych? Nic prostszego. Podczas warsztatu zostanie wykonane badanie USG dla chętnych uczestniczek. Jak pracują lekarze dowiecie się od nich samych.
19. Jak być pięknym, czyli wszystko o zabiegach pielęgnacyjnych **
Wykładowca:
mgr Joanna Śliwińska
Miejsce warsztatu:
Katedra Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej
ul. Jagiellońska 15, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 9:00-9:30; 9:30-10:00; 10:00-10:30
Gdy ma się naście lat najwięcej problemów zazwyczaj sprawia cera tłusta niekiedy z wykwitami trądzikowymi.
Po pewnym czasie człowiek zapomina o traumatycznych przeżyciach, gdy każde spojrzenie w lustro było koszmarem. Bywa jednak, że niektórzy wtedy pierwszy raz szukają rady u kosmetyczki, kosmetologa. Później często zaglądamy do ulubionego gabinetu, aby oczyścić i nawilżyć cerę. Zabiegi pielęgnacyjne wydają się bowiem być w obecnych czasach podstawą działania na „rzecz pięknego wyglądu”.
Podczas warsztatów zapoznacie się z niektórymi zabiegami, takimi jak mikrodermabrazja, złuszczanie czy oczyszczanie. Zobaczycie jak profesjonalnie wykonać zabiegi i jakie są ich efekty.
20. Ćwiczenia oddechowe i śpiewoterapia po zabiegach kardiologicznych jedną z dróg dochodzenia do pełnej sprawności **
Wykładowca:
dr hab. sztuki muzycznej Wojciech Pospiech, prof. UMK
Miejsce warsztatu:
aula B, budynek A
ul. Jagiellońska 13, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 11:00-13:00
Oddychanie, jak twierdzi Martiensene Lohmann jest jedną z podstawowych funkcji życiowych człowieka. Nadwątlone zdrowie osób po zabiegach kardiologicznych wymaga szczególnej troski. Chore serce czy układ krążenia spowodowały spłycenie wdechu a w konsekwencji niedostarczenie dostatecznej ilości powietrza do naszego organizmu. Poprzez taką terapię, tzn. spowodowanie pełnego głębokiego oddychania, pacjenci wracają do wystarczającej formy pozwalającej harmonijnie pracować mięśniowi sercowemu i układowi krążenia. Dzięki właściwej metodyce procesu oddychania u tych osób stosujemy pomoc w pracy tego niezastąpionego narządu jakim jest serce. Nasze spotkanie będzie miało formułę seminaryjno-ćwiczeniową. Dowiemy się na czym to polega i nauczymy się oddychać z towarzyszeniem pięknych utworów rozrywkowych i klasycznych.
21. Tajemnice mózgu **
Wykładowca:
dr n. med. Beata Kukulska-Pawluczuk
Miejsce warsztatu:
Katedra Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Endokrynologicznej
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 19.11.2011 r.
Godzina: 10:00-11:00
Mózg człowieka kryje w sobie nadal wiele tajemnic. Co prawda znamy dokładnie jego budowę, ale pozostaje jeszcze wiele nieodkrytych funkcji i połączeń. Mózg składa się z dwóch półkul, z pozoru identycznych, lecz każda z nich odpowiedzialna jest za inne procesy i zdolności. Czy nie jesteście ciekawi, gdzie zlokalizowane są emocje, wyobraźnia, uzdolnienia plastyczne i sny? Czy mózg ma płeć? Przyjdź - uchylamy rąbka tajemnicy...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto