Wybierz region

Wybierz miasto

  Wystawa "Exploseum - Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg"

  Exploseum DAG Fabrik Bromberg - skansen architektury przemysłowej
  Bydgoszcz, ul. Al. Wojska Polskiego/65, +48 88 336 60 56

  Od 20.01.2013 do 31.12.2018

  • od 12zł

  W ramach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zostało otwarte EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pierwotnie fabryka, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy, produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim, obecnie zaś jest jednym z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju. Zwiedzający kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuleni i korytarzy, mają świadomość historycznej wyjątkowości miejsca, bowiem już same budynki i ich surowe wnętrza snują mroczną opowieść o niewolniczej pracy przymusowej ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny (NGL), którą poruszają się zwiedzający, ograbiona z aparatury przez Armię Czerwoną, została malowniczo wkomponowana w pofałdowany teren leśny, wtapiając się w przyrodę i współegzystując z nią.

  Na całość ekspozycji składają się: budynek przygotowania produkcji (1133) – Alfred Nobel i jego dziedzictwo, Fabryki Dynamit Aktien-Gesellschaft; budynek nitracji (1137) – Produkcja nitrogliceryny; budynek denitracji (1115) – Historia broni i uzbrojenia; płuczki kaskadowe (1145) fabryki DAG Duneberg i Krummel; budynek stabilizacji (1141) – Historia materiałów wybuchowych, budynek żelatynizacji (1153) – Praca przymusowa w zakładach III Rzeszy; walce osuszające i magazyn (1157) – Konspiracja w DAG Fabryk Bromberg oraz Armia Czerwona.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Czy nadajesz się na tresera psów? Przekonaj się! [quiz]