Maciej Weselny

avatarMaciej Weselny

Bydgoszcz
Wideofilmowanie - Fotografia - Felietony - Reportaże - Obsługa imprez okolicznościowych - Uroczystości - Wydarzenia

Zapomniane bo ... nietypowe ?

2016-12-27 08:11:03

Typowe - to takie, po którym pozostaje spalone miasto, zaś ludność jest wymordowana lub wywieziona do obozu zagłady ... Każde inne jest nietypowe, a co za tym idzie, również niegodne uwagi - nie tylko - najwyższych przedstawicieli władz państwowych, ale także "naczelnych" mediów w naszym pięknym, świętami usłanym, kraju.
Czego to definicja ? Oczywiście - Polskiego Powstania.
Powstanie, którego 98 rocznicę wybuchu obchodzimy dzisiaj, nazywane jest Powstaniem Wielkopolskim. Było to jedno z czterech zwycięskich polskich powstań na przestrzeni dziejów. Pierwsze w ówczesnym okresie, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów (wyrwanie spod wpływów Niemieckich - najstarszego obszaru Państwa Polskiego - Wielkopolski).

Wszystko zaczęło się od wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do Polaków hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego.

Powstanie było nietypowe, gdyż ... wygrane i do tego jeszcze ... z Niemcami. Jego nietypowość - w sposób szczególny - podkreśli w tym roku brak obecności Prezydenta, Premier czy innych dostojników państwowych podczas oficjalnych obchodów rocznicowych w Poznaniu (organizuje je - jak co roku - marszałek województwa Marek Woźniak).
. No cóż - widocznie bezpieczniej jednak świętować klęski, do zwycięstw zaś - podchodzić z dużą dozą ostrożności ...

Uroczystości z tej okazji odbyły się dzisiaj m.in. w Bydgoszczy, gdzie o godz. 10.00 w kościele garnizonowym rozpoczęte się Msza Św., po której uczestnicy przeszli przed Grób Nieznanego Powstańca, aby złożyć tam kwiaty i zapalić znicze. Organizatorami uroczystości były: miasto Bydgoszcz i kujawsko-pomorski oddział Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Zdobycie niemieckiego pociągu pancernego na stacji kolejowej Rynarzewo - było jednym z ostatnim aktów "najdłuższej wojny nowoczesnej Europy" - przed zawarciem rozejmu, zaś podpisany w dniu 28 czerwca 1919 roku w Wersalu traktat włączał do rangi niepodległych miast polskich - między innymi - także Bydgoszcz ...

Dużo więcej szczegółów na temat "Zapomnianego Powstania" można znaleźć chociażby w dokumentalnym filmie Krzysztofa Magowskiego z 2008 roku. Poniżej - link do materiału filmowego w serwisie You Tube:

Jesteś na profilu Maciej Weselny - stronie mieszkańca miasta Bydgoszcz. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj