Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół średnich w Bydgoszczy. Te klasy są najbardziej oblegane - sprawdź!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W oddziałach klasy ósmej szkół podstawowych ogólnodostępnych i specjalnych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz uczy się w tym roku szkolnym 4087 uczniów. Na zdjęciu ósmoklasiści z SP nr 32.
W oddziałach klasy ósmej szkół podstawowych ogólnodostępnych i specjalnych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz uczy się w tym roku szkolnym 4087 uczniów. Na zdjęciu ósmoklasiści z SP nr 32. Dariusz Bloch
Termin składania wniosków w rekrutacji do klas I szkół ponadpodstawowych upływa w piątek (16 czerwca) o godz. 15:00. W tym roku także w Bydgoszczy o przyjęcie do liceów, techników i branżówek ubiega się więcej uczniów.

Większa liczba uczniów to efekt zmian w systemie oświaty, skutkujący przyjęciem do szkół podstawowych w ciągu dwóch lat szkolnych, tj. w roku szkolnym 2014/15 i 2015/16, trzech roczników uczniów. Tradycyjnie także wśród kandydatów do miejskich szkół ponadpodstawowych liczną grupę - ok. 40 proc. stanowić będzie młodzież spoza Bydgoszczy.

W naborze uczniowie mogą wskazać 3 szkoły, a w nich dowolną liczbę klas. Na finiszu składania wniosków w czwartek (15 czerwca) sytuacja była dynamiczna. Wniosków przybywało. Tego dnia przed południem sprawdziliśmy w wybranych szkołach, które klasy cieszą się największym powodzeniem.

Klasy lingwistyczne i psychologiczna na fali

W V LO w Bydgoszczy wręcz rekordowym zainteresowaniem cieszy się klasa psychologiczna (są w niej 34 miejsca).

- Będzie działa drugi rok - mówi Leszek Siekierski, dyrektor V LO. - Łącznie do tej klasy ze wszystkich preferencji jest aż 479 zgłoszeń, przy czym w pierwszym wyborze 110 osób (dane sprzed godz. 11 w czwartek). Sporo kandydatów mamy też do klasy lingwistyczno-turystycznej. Ogółem ze wszystkich preferencji ubiegają się o przyjęcie do niej 462 osoby, w tym 47 osób w I preferencji.

W III LO, gdzie od nowego roku szkolnego uruchomionych zostanie 5 klas I, najwięcej chętnych jest do klasy lingwistyczno-geograficznej - 123 wnioski wpłynęły w I preferencji, z czego 102 są już zaakceptowane. Druga w kolejności jest klasa medyczna, którą w I wyborze wskazało 75 osób (68 wniosków już zweryfikowanych).

W tegorocznej rekrutacji prym wcale nie wiodą 'Szóstka" i "Jedynka", dwa renomowane ogólniaki. Wzorem ubiegłego roku siedem klas I ma być utworzonych od września w VI LO.

- Największym powodzeniem cieszy się klasa medyczna z językiem hiszpańskim jako drugim. Tu jest już 39 wniosków w I preferencji zweryfikowanych - mówi dr Wiesława Burlińska, dyrektor VI LO. - Druga w kolejności jest klasa prawno-lingwistyczna, gdzie 37 wniosków w I wyborze jest już zaakceptowanych. To klasa z rozszerzonym angielskim, elementami prawa i jako drugim językiem hiszpańskim. Najmniej chętnych na razie jest do klas o trudniejszych profilach np. matematyczno-fizycznym czy biologiczno-chemiczno-matematycznych, ale o przyjęcie do nich zazwyczaj ubiega się bardzo zdolna młodzież.

W bydgoskiej "Jedynce", gdzie także powstanie 7 klas I, najwięcej chętnych w czwartek przed południem było do klasy lingwistycznej - 62 chętnych w I wyborze, z czego 57 wniosków zostało już zweryfikowanych.

Klasa pod patronatem ATOSA w "Elektroniku" ma rekordowe wzięcie

W IV LO najwięcej kandydatów zgłosiło się do dwóch klas biologiczno-medycznych (ogółem 68 miejsc). W I preferencji wpłynęły 103 wnioski, z czego 78 już zweryfikowano.

W XII LO sporo chętnych jest do klasy policyjnej. - Miejsc jest 34, a we wszystkich preferencjach tę klasę wskazało 136 osób, z czego w I preferencji 59 osób - mówi Leszek Sobieraj, dyrektor szkoły. - W naszej ofercie nowością jest klasa psychologiczno-prawna, ale na razie w I wyborze wybrało ją 19 kandydatów, choć we wszystkich preferencjach 95 osób.

W bydgoskim "Elektroniku" najwięcej kandydatów chce uczyć się w klasie pod patronatem firmy ATOS, która kształci w zawodzie technik informatyk.

- W I preferencji wybrało ją 140 osób, z czego 135 wniosków zostało już zaakceptowanych - mówi Piotr Siwka, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych. - Tę klasę mamy już od 4 lat i co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Od września w sumie planujemy utworzyć osiem klas I, o jedną więcej niż przed rokiem, dlatego pomieszczenie po starym magazynie zaadaptujemy na potrzeby pracowni komputerowej.

W Technikum Budowlanym największym zainteresowaniem cieszą się dwie klasy technik renowacji elementów architektury z innowacją architektura wnętrz. Miejsc jest w nich ogółem 51, a chętnych w I wyborze 115, z czego 99 wniosków już zaakceptowano.

Po zakończeniu składania wniosków o przyjęcie do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia - od 27 czerwca do 11 lipca (do godz. 15) trzeba będzie uzupełnić wniosek o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 18 lipca (godz. 12). Potem do 21 lipca (godz. 15) będzie czas na potwierdzenie woli. Listy przyjętych i nieprzyjętych znane będą 24 lipca (godz. 12). Następnie do 25 lipca nastąpi opublikowanie przez kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto