Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła przygoda małych strażaków. Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu. Zobacz zdjęcia

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu Sławomir Bromboszcz
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa im. mjr poż. Zbigniewa Konrada Gęsikowskiego w Alwerni wyrasta na nowy turystyczny hit regionu. Choć do tej pory czynne było zaledwie kilka godzin, to już odwiedziło je blisko dwa tysiące osób. Warto tam zaglądnąć, bo nie jest to zwykłe muzeum, gdzie eksponaty można podziwiać tylko z daleka. To miejsce, gdzie doskonale bawić się będą szczególnie dzieci.

Niezwykła przygoda małych strażaków. Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni ma szansę stać obok takich miejsc jak KL Auschwitz w Oświęcimiu oraz Park Rozrywki Energylandia w Zatorze obowiązkowym punktem do zwiedzenia na turystycznej mapie Małopolski zachodniej. Warto je odwiedzić nie tylko dlatego, że znajduje się blisko autostrady A4 i można to zrobić "przy okazji" wycieczki do wcześniej wspomnianych, popularnych destynacji. Obiekt poświęcony historii strażaków w nieco inny niż tradycyjny sposób definiuje pojęcie słowa muzeum. W większości przypadków kojarzy się ono z miejscem, gdzie eksponaty można podziwiać tylko z daleka. Tam natomiast roi się aż od interaktywnych elementów, a sama wizyta w muzeum może być prawdziwą przygodą, szczególnie dla dzieci.

Muzeum posiada wiele multimedialnych i interaktywnych elementów. Można zobaczyć makietę płonącego domu, miasta. Dzieci mogą się nauczyć jak zapobiegać pożarom, zmierzyć z torem przeszkód czy nauczyć się obsługiwać pompy ręcznej. Jest wiele multimedialnych quizów, puzzli i innych atrakcji - wylicza Dominik Knapik, historyk ds. pożarnictwa Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa w Alwerni.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu Sławomir Bromboszcz

Dzieci swoją przygodę w muzeum mogą rozpocząć od odwiedzenia strażackiej szatni, gdzie w szafkach czekają na nich strażackie stroje oraz kaskami. Oczywiście w różnych rozmiarach, dostosowanych do gabarytów małych strażaków. Dla wielu z nich już samo ubranie munduru stanowić będzie nie lada gratkę, a to dopiero początek atrakcji. W muzeum znajduje się tor przeszkód, gdzie maluchy mogą sprawdzić swoje umiejętności wspinaczki, balansowania na wąskich przeszkodach i pokonywania tunelu. Wszystko to w korytarzu przypominjącym płonący obiekt. Dzieci tu mogą się poczuć jak mali bohaterowie.

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu
Małopolskie Muzeum Pożarnictwa nowym turystycznym hitem regionu Sławomir Bromboszcz

Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą sprawdzić swoją formę... wisząc na parapecie. To nie żart. W muzeum znajduje się specjalny parapet wyposażony w czujniki, które mierzą jak długo jesteśmy w stanie się utrzymać wisząc na parapecie płonącego budynku. Kondycję można także sprawdzić pompując pomy strażackie czy dmuchawy. Można także zobaczyć jak w środku działa pompa, bo dostępna jest tam szklana konstrukcja.

Dla wielu maluchów największa atrakcja znajduje się jednak poza budynkiem muzeum. Mowa tu o niezwykłym, strażackim placu zabaw, którego głównym elementem jest wieża i kręta zjeżdżalnia. Wspięcie się na tę atrakcję i zjechanie rurą wymaga nie lada odwagi. Dzieci, które to zrobią z pewnością mogą poczuć się jak prawdziwi strażacy. Na razie jednak ta atrakcja jest jeszcze niedostępna. Otwarta zostanie wraz z otwarciem obiektu na stałe, czyli w maju br. Zanim muzeum zostanie otwarte na stałe będzie jeszcze w połowie kwietnia okazja, by zwiedzić je bezpłatnie.

W muzeum zaprezentowanych zostało ponad 4 tys. eksponatów związanych ze strażą pożarną. To nie tylko strażackie wozy konne i zmotoryzowane, ale także wyposażenie strażaków, mundury, kaski oraz medale, plakietki, fotografie, zbiory filatelistyczne i modele pojazdów. Dorośli za wizytę w muzeum będą musieli zapłacić 30 zł, natomiast bilet ulgowy kosztować będzie 20 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto