Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe podpisy w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej. Mamy zdjęcia!

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Bydgoska Aleja Autografów na ul. Długiej powiększyła się o kolejne trzy podpisy. W sobotę (28 października) uroczyście odsłonili je  Krystyna Gawek, Marek Chełminiak i prof. dr hab. Roman Ossowski - laureaci Bydgoskich Autografów 2023.
Bydgoska Aleja Autografów na ul. Długiej powiększyła się o kolejne trzy podpisy. W sobotę (28 października) uroczyście odsłonili je Krystyna Gawek, Marek Chełminiak i prof. dr hab. Roman Ossowski - laureaci Bydgoskich Autografów 2023. Arkadiusz Wojtasiewicz
Bydgoska Aleja Autografów na ul. Długiej powiększyła się o kolejne trzy podpisy. W sobotę (28 października) uroczyście odsłonili je Krystyna Gawek, Marek Chełminiak i prof. dr hab. Roman Ossowski - laureaci Bydgoskich Autografów 2023.

To był piękny finał 17. edycji Bydgoskich Autografów. Co roku, to prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest osobom szczególnie zasłużonym dla Miasta, które są wspaniałymi ambasadorami Bydgoszczy.

Tegoroczni laureaci - wybrani przez Kapitułę Bydgoskich Autografów na podstawie zgłoszeń od mieszkańców - nie kryli wzruszenia. Swoje podpisy odsłonili w obecności władz miasta z Rafałem Bruskim, prezydentem Bydgoszczy na czele, swoich bliskich oraz licznie przybyłych mieszkańców.

Krystyna Gawek: - Bydgoszcz, a zwłaszcza Szwederowo, noszę w sercu

- Wiadomość, że przyznano mi to wyróżnienie była dla mnie wielkim zaskoczeniem - mówi Krystyna Gawek, zasłużona działaczka z bydgoskiego Szwederowa, która od ponad 60 lat zajmuje się animacją życia kulturalnego, kultywuje pamięć historyczną dla kilku już pokoleń dzielnicy. - Gdy zadzwonił do mnie prezydent Bydgoszczy z informacją o decyzji Kapituły, nie mogłam uwierzyć, że dostąpiłam takiego zaszczytu. Tak naprawdę dopiero nazajutrz dotarło do mnie, co się stało, bo posypało się mnóstwo gratulacji.

Pani Krystyna aktywnie prowadzi Koło Miłośników Szwederowa w ramach TMMB. Od blisko 30 lat redaguje pismo Rady Szwederowa „Głos Szwederowa”. Była inicjatorką budowy pomnika Marii Konopnickiej na ul. Marii Konopnickiej na Szwederowie, organizując zbiórkę społeczną na ten cel. Każdego roku, w rocznicę urodzin i śmierci poetki, dzieci przedszkolne zbierają się i deklamują jej wiersze. Laureatka Bydgoskich Autografów organizuje też konkursy wiedzy historycznej o Bydgoszczy wśród młodzieży szkół Szwederowa.

- Moja dewiza życiowa brzmi "Chcieć, to móc" - mówi Krystyna Gawek. - Jestem rodowitą bydgoszczanką i Bydgoszcz noszę w sercu. Szczególnie zakochana jestem w Szwederowie, znam tu każdy kąt, każdą ulicę. Cieszę się też, odsłaniam ten autograf w tak zacnym gronie.

Marek Chełminiak: - To najważniejsze wyróżnienie w moim życiu

Dla Marka Chełminiaka, znanego bydgoskiego dziennikarza i fotografa, który jest autorem ponad 30 książkowych wydawnictw albumowych - blisko połowa z nich poświęcona jest Bydgoszczy - to także był niezwykle wzruszający moment.

- Jestem szczęśliwy, nigdy nie myślałem, że doświadczę tak pięknej chwili - mówi Marek Chełminiak. - Poza rodziną, to najważniejsze wyróżnienie w moim życiu. Urodziłem się w Toruniu, lata szkolne spędziłem w Solcu Kujawskim, a od 1973 roku mieszkam w Bydgoszczy i ukochałem to miasto. Ważne jest to, by pielęgnować nasze małe ojczyzny.

Przypomnijmy, że Marek Chełminiak jako wysłannik "Gazety Pomorskiej" relacjonował najważniejsze wydarzenia w regionie kujawsko-pomorskim. Przez wiele lat współtworzył "Tygodnik Fordon" w "Expressie Bydgoskim". Poza tym swoje prace fotograficzne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w muzeach i znanych galeriach. W 2006 r. otrzymał Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy, za szczególne zasługi dla naszego miasta. W 2021 r. z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej zaprezentował swoje prace na wystawie w Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Prof. Roman Ossowski: - Zaangażowanie w naszą małą ojczyznę jest niezwykle ważne

W sobotę (28 października) tablicę ze swoim autografem na ul. Długiej odsłonił także prof. dr hab. Roman Ossowski, specjalista z zakresu psychologii zdrowia, psychologii lekarskiej i rehabilitacyjnej, twórca kierunku Psychologia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.

Przez ponad 50 lat pracy zawodowej zdobył szereg wyróżnień i odznaczeń. W uznaniu osiągnięć otrzymał liczne odznaczenia państwowe i medale, m.in., Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Zasługi Gloria Artis, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. To pasjonat aktywności ruchowej i zaangażowanego życia. Jest twórcą i współtwórcą wielu uniwersytetów trzeciego wieku w regionie i Bydgoszczy. Decyzją Rady Miasta w 2012 r. uhonorowany został Medalem Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Miasta Bydgoszczy.

- Odsłonięcie Bydgoskiego Autografu to dla mnie ogromny zaszczyt, większy niż wszystkie odznaczenia, które dotychczas otrzymałem - mówi prof. dr hab. Roman Ossowski. - To docenienie mojego zaangażowania. Tego, co zrobiłem poza pracą zawodową. Do Bydgoszczy przyjechałem w 1960 r. jako student Studium Nauczycielskiego na kierunku historia. Pochodzę z Kaszub, a tam praca i zaangażowanie w małą ojczyznę są niezwykle ważne. To wyróżnienie traktuję jako ukoronowanie i docenienie tego, co zrobiłem dla wspólnoty.

Przypomnijmy, że pierwsze tablice z podpisami na ul. Długiej zostały odsłonięte w Bydgoskiej Alei Autografów w 2007 r. Pierwsi mieli je w naszym mieście Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek. Po sobotniej uroczystości łącznie w Alei Autografów na ul. Długiej swoje podpisy zostawiło 59 osób.

Zobacz wideo: UKW w Bydgoszczy zakupił defibrylator AED. Ten sprzęt ratuje życie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto