Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe regulacje prawa jazdy w Polsce. Przewozy osobowe tylko z polskim "prawkiem"

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Od 17 czerwca wszyscy, którzy chcą pracować jako kierowcy w firmach świadczących przewozy osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy.
Od 17 czerwca wszyscy, którzy chcą pracować jako kierowcy w firmach świadczących przewozy osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Marek Szawdyn
Nowe regulacje dotyczące prawa jazdy w Polsce stały się konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów. W ciągu ostatnich miesięcy, 90 procent wniosków o wymianę prawa jazdy pochodziło od cudzoziemców. Od 17 czerwca osoby chcące pracować jako kierowcy w firmach świadczących przewozy osób, będą musiały posiadać polskie prawo jazdy.

Przepisy dotyczące prawa jazdy w Polsce

Jak informuje Małgorzata Witczak, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy, od listopada ubiegłego roku do stycznia tego roku, około 90 procent wniosków dotyczących wymiany prawa jazdy złożyli obcokrajowcy.

- Jeśli wszystko było dobrze, wydawaliśmy nowy, polski dokument - mówi dyrektor Witczak i dodaje, że przypadki ujawnienia nieprawidłowości w narodowych prawach jazdy były sporadyczne. Jeśli jednak zachodziło podejrzenie, że może chodzić o przestępstwo, sprawy były zgłaszane bydgoskiej policji.

Od 17 czerwca wszyscy, którzy chcą pracować jako kierowcy w firmach świadczących przewozy osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy.

Zmiany dotyczące przewozów osobowych w Polsce - chodzi o bezpieczeństwo pasażerów

Firmy będą musiały sprawdzić, czy kurs rzeczywiście wykonuje osoba, która jest u nich zatrudniona. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo pasażerów.

Ta zmiana przepisów była konieczna i jest odpowiedzią na powtarzające się doniesienia o napaściach o charakterze seksualnym - uzasadniał we wrześniu 2023 roku wprowadzenie nowych przepisów ówczesny minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Do 1 października ubiegłego roku wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób musiały przeprowadzić weryfikację kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów. - Prawo nie działa wstecz, ale chcemy mieć pewność, że osoby wykonujące takie przewozy są wiarygodne, dlatego nałożyliśmy na przedsiębiorców taki obowiązek - wyjaśniał szef resortu.

Wiesz, z kim jedziesz!

Każdy kandydat na kierowcę, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy i zleceniem pierwszego przewozu, musiał (bądź będzie musiał) osobiście stawić się w firmie. Firma ma obowiązek potwierdzić jego tożsamość (m.in. zrobić zdjęcie), sprawdzić uprawnienia oraz - co bardzo ważne - niekaralność.

Podmioty świadczące przewóz osób będą mogły przechowywać wizerunek twarzy swoich kierowców. Przedsiębiorcy będą musieli również weryfikować, czy przewóz faktycznie realizuje osoba, której go zlecono. Takie sprawdzenie jest losowe, ale musi zostać wykonane co najmniej raz na 50 przewozów i nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Firmy mogą wymieniać się danymi

Przedsiębiorca prowadzący pośrednictwo przy przewozie osób może przetwarzać informacje dotyczące osób wykonujących przewóz przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą.

- Firmy będą mogły wymieniać się danymi, a dzięki tej transparentności zmniejszy się ryzyko na przykład oszustw czy zatajania informacji - mówił Janusz Cieszyński, uzasadniając nowe przepisy.

Informacje dotyczące osób, o których mowa, to dane gromadzone w toku weryfikacji, ale również w trakcie współpracy przedsiębiorcy z danym kierowcą. Przedsiębiorca będzie uprawniony do przekazania - na wniosek innego przedsiębiorcy prowadzącego pośrednictwo przy przewozie osób - tych informacji o kierowcy.

Za naruszenie obowiązków przewidziano surowe kary dla przedsiębiorców pośredniczących w przewozach oraz dla osób wykonujących przewóz. Za prowadzenie pośrednictwa przy przewozie osób bez wymaganej licencji - 500 000 zł, a za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto