Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrawy na Wielkanoc - lista. Co powinno znaleźć się na stole w święta?

Michał Sierek
Michał Sierek
Święta Wielkanocne - lista potraw. Jakie dania powinny się znaleźć na wielkanocnym stole?
Święta Wielkanocne - lista potraw. Jakie dania powinny się znaleźć na wielkanocnym stole? Archiwum Polska Press
Niebawem Wielkanoc. Na świątecznych stołach w polskich domach zagoszczą tradycyjne potrawy. Wielu z Was zastanawia się, jak powinna wyglądać pełna lista tradycyjnych wielkanocnych potraw. Z pewnością większość wymieniłaby gotowaną szynkę, białą kiełbasę, pasztet, bigos i oczywiście jajka. Co jeszcze powinno znaleźć się na stole w Wielkanoc? Sprawdźcie!

9 kwietnia Wielkanoc. Na sporządzenie wielkanocnego menu nie zostało więc za dużo czasu. Niektóre z wielkanocnych potraw jak na przykład gotowana szynka powinny być już na etapie przygotowywania. Wielu uważa, że również bigos powinien być ugotowany wcześniej i czekać w dobrze zawekowanych słoikach.

Drogie zakupy na Wielkanoc 2023

W tym roku warto dobrze przemyśleć listę świątecznych zakupów i skorzystać ze sklepowych promocji, bo zakup majonezu, oleju, jajek, mięsa, mąki, masła i innych produktów na ostatnią chwilę po regularnych cenach może mocno zaboleć.

W lutym 2023 roku wzrost cen żywności wyniósł aż 20,8% rok do roku (dane z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych). Ceny nabiału i pieczywa zgodnie z tym badaniem rok do roku podskoczyły o około 30 procent. Mięsa o ponad 20 proc. a warzyw o ponad 22 procent.

Tradycyjne potrawy na Wielkanoc - lista

Wróćmy jednak do potraw wielkanocnych. Jakie tradycyjne potrawy powinny znaleźć się na wielkanocnym stole? Bez tych dań/potraw wiele osób nie może wyobrazić sobie wielkanocnego śniadania. Pamiętajmy, że potrawy uznawane za tradycyjne będą się różnić - w zależności od regionu Polski. Które z poniższych znajdą się na Twoim stole?

  • biała kiełbasa
  • jajka
  • pasztet
  • gotowana lub pieczona szynka
  • pieczony schab/schab w galarecie
  • bigos
  • sałatka jarzynowa
  • chleb
  • masło (zgodnie z tradycją w formie wielkanocnego baranka)
  • wędzonka (np. kiełbasa lub szynka)
  • żurek/zupa chrzanowa
  • galat

Wielkanoc to również słodkie wypieki. Na polskich stołach w tym czasie pojawią się m.in.: babka wielkanocna, sernik, makowiec, pascha, mazurek.

Tak wyznaczana jest data Świąt Wielkanocnych

Wielkanoc, to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. Osoby wierzące wspominają w tym czasie mękę Jezusa, jego śmierć i czczą zmartwychwstanie. Święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza okres postu. Wielki Post trwa od środy popielcowej do Wielkiej Soboty, która w tym roku wypada 8 kwietnia.

Data świąt wielkanocnych została wyznaczona w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W 2023 roku niedziela wielkanocna wypada 9 kwietnia.

Warto wiedzieć. W te dni Wielkanoc wypadnie w kolejnych latach:

  • 2024 - 31 marca
  • 2025 - 20 kwietnia
  • 2026 - 5 kwietnia

POLECAMY

Zdjęcia zobaczysz w tej galerii ▶▶

Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy z lotu ptaka. Zobacz zdjęcia z drona

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sałatka ze świeżego szpinaku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto