Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rybi Rynek i jego okolica bardzo się zmieni - przebudowa rozpocznie się już w listopadzie

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Ruszają prace rewitalizacyjne na Rybim Rynku w Bydgoszczy. Potrwają one około roku, a w tym czasie zmieni się nie tylko plac, ale także jego okolica. Znikną parkingi, a w ich miejsce pojawią się drzewa i ławki. 

Więcej informacji na temat przebudowy tego miejsca na kolejnych slajdach galerii ►
Ruszają prace rewitalizacyjne na Rybim Rynku w Bydgoszczy. Potrwają one około roku, a w tym czasie zmieni się nie tylko plac, ale także jego okolica. Znikną parkingi, a w ich miejsce pojawią się drzewa i ławki. Więcej informacji na temat przebudowy tego miejsca na kolejnych slajdach galerii ► udostępnione przez ZDMiKP w Bydgoszczy
W listopadzie rozpocznie się przebudowa Rybiego Rynku i jego okolicy w Bydgoszczy. Prace związane są z rewitalizacją tego miejsca. Jak informują bydgoscy drogowcy, plac zmieni się nie do poznania. Znikną samochody, a pojawią się dodatkowe drzewa. W miejscu parkingów pojawią się eleganckie ławki, krzesła i stylowe latarnie oraz efektowana iluminacja.

W ramach planowanych robót na Rybim Rynku w Bydgoszczy, poprawiona zostanie estetyka kilku ważnych ulic Środmieścia. Prace rozpoczną się w listopadzie, a wykonawcą robót na Rybim Rynku i okolicznych ulicach, została firma Betpol z Bydgoszczy. Koszt tej inwestycji wynosi ponad 24 mln. Prace odbywać się będą etapami (o tym, co zmieni się w pierwszej kolejności, piszemy w galerii zdjęć artykułu). Koniec praca zaplanowano na jesień 2024 roku.

Zobacz, co i kiedy zmieni się na Rybim Rynku oraz w jego okolicy - informacje w galerii zdjęć:

Rybi Rynek w Bydgoszczy - co trzeba wiedzieć o tym miejscu?

Rybi Rynek znajduje się w północnej części Starego Miasta, u północnego wylotu ul. Podwale, między ul. Grodzką, a nabrzeżem Brdy. Na przeciwległym nabrzeżu Brdy znajduje się neogotycki gmach Poczty Głównej w Bydgoszczy.

Skąd wzięła się nazwa "Rybi Rynek"?

Rybi Rynek zwany był w średniowieczu Rybakami, a w XIX w. Rybim Targiem. Od XVI wieku, aż do 1946 r. stanowił tradycyjne miejsce handlu rybami. Do placu przybijały w średniowieczu galery i łodzie, a później barki i parostatki. W XIX wieku był centralnym miejscem portu, w sąsiednich spichrzach magazynowano ryby i śledzie z Gdańska, na Brdzie znajdowały się natomiast umocowane pływaki sieciowe z rybami i rakami. Na rynku stałe miejsce miały stragany czynne od rana do wieczora. W 1906 roku sprzedaż ryb przeniesiono do hali targowej, ale na rynku nadal sprzedawano śledzie solone w beczkach oraz wyroby garncarskie.

Handlarki sprzedające śledzie z beczek na Rybim Rynku w Bydgoszczy. Fotografię wykonano w listopadzie 1925 roku.Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czy wiesz, że... w 1968 roku Rybi Rynek był elementem scenografii odcinka nr 15 pt. "Wysoka fala" serialu "Czterej pancerni i pies". Bydgoszcz udawała niemieckie miasto Ritzen. Zdjęcia kręcono na różnych odcinkach Bydgoskiego Węzła Wodnego, na przykład w rejonie ulicy Fordońskiej, śluzy Miejskiej oraz na Okolu. Po wysadzeniu śluzy przez Gustlika strzałem z pancerfausta, woda zalała Rybi Rynek, na którym nagrywano sceny walk z udziałem czołgów i głównych bohaterów filmu.

To może Cię zainteresować: Tak mówiono kiedyś w Bydgoszczy:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto