Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda Bydgoszcz z perspektywy drona. Zobacz miasto z lotu ptaka - niesamowite zdjęcia

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Okolice Wyspy Młyńskiej, po lewej Opera Nova.

Zobacz więcej zdjęć Bydgoszczy z lotu ptaka ►
Okolice Wyspy Młyńskiej, po lewej Opera Nova. Zobacz więcej zdjęć Bydgoszczy z lotu ptaka ► M. Zaborowski/Urząd Miasta Bydgoszczy
Bydgoszcz to największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Według danych z 31 grudnia 2022 roku, w Bydgoszczy zamieszkiwało 330038 osób. W internecie nie brakuje memów i opinii jakoby Bydgoszcz miała być miastem szarym i brzydkim. Jest zupełnie inaczej. Bydgoszcz to miasto wielu pięknych miejsc i imponujących obiektów! Te szczególnie robią wrażenie widziane z góry.

Bydgoszcz pełna jest miejsc, zachwycających urokiem oraz budynków i obiektów, które robią duże wrażenie. Wielu z nas zna je doskonale i widuje na co dzień, ale nie każdy widział Bydgoszcz z lotu ptaka, a te zdjęcia naprawdę robią wrażenie!

Zobacz zdjęcia Bydgoszczy z drona. Robą duże wrażenie!

To warto wiedzieć o Bydgoszczy:

  • Bydgoszcz to duży ośrodek przemysłu, handlu i logistyki oraz węzeł drogowy, kolejowy i żeglugi śródlądowej.
  • Na terenie miasta jest zlokalizowany Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz port rzeczny.
  • Bydgoszcz to także ośrodek akademicki, naukowy i kulturalny. W 15 szkołach wyższych studiuje ok. 35 tys. osób. Działają m.in.: opera, filharmonia, teatry, kina, muzea, galerie sztuki, orkiestry i zespoły muzyczne, rocznie odbywa się ok. 100 przeglądów i festiwali kulturalnych.

To może Cię zainteresować: Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się nazwy największych miast w województwie kujawsko-pomorskim? Mamy dla Was galerię, w której znajdziecie legendy i fakty na temat nazewnictwa Bydgoszczy, Brodnicy, Torunia, Włocławka, Inowrocławia i innych miast z Kujaw i Pomorza.

Gdzie leży Bydgoszcz?

Bydgoszcz znajduje się w północnej części Polski w charakterystycznym miejscu, gdzie Wisła wykonuje gwałtowny zwrot na północ. Obszar administracyjny miasta ma kształt wydłużony i rozciąga się wzdłuż Kanału Bydgoskiego w części zachodniej, Brdy w części centralnej, aż do Wisły, która stanowi granicę wschodnią. Z zachodu na wschód: od krańców osiedla Osowa Góra do Wisły poniżej Starego Fordonu miasto ma rozpiętość 22 km. Podobna odległość występuje po przekątnej z północnego zachodu (os. Smukała) na południowy wschód (os. Żółwin-Wypaleniska). Natomiast w najwęższym miejscu, z północy (os. Myślęcinek) na południe (Lotnisko) obszar miasta rozciąga się na długości 10 km.

Bydgoszcz podzielić można na następujące dzielnice:

  • Dolny Taras (osiedla położone na niższym tarasie w północnej części miasta, ok. 40 m n.p.m.)
  • Górny Taras (osiedla położone na wysokim tarasie pradoliny w południowej części miasta, ok. 70 m n.p.m.)
  • Zachodnie osiedla willowe położone wzdłuż Kanału Bydgoskiego (zachód) i rzeki Brdy (północny zachód)
  • Wschodnia dzielnica oparta o Stary Fordon oraz Wisłę
  • Północny Pas Rekreacyjny Bydgoszczy obejmujący m.in. Leśny Park Kultury i Wypoczynku, Las Gdański, Zbocze Fordońskie i obszary chronione w Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Wisły i strefach krajobrazu chronionego.
Oto lista wybranych słów, jakimi posługiwała się młodzież w czasach PRL. Znasz ich znaczenie? Zebraliśmy je w galerii artykułu.

O gwarze czasów PRL-u możemy mówić w kontekście charakterystycznych słów, które używane były po w okresie od zakończenia wojny w 1945 roku do wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Słownictwo PRL-u powoli zanika wraz z odchodzącym pokoleniem, coraz więcej wtedy używanych słów staje się niezrozumiałe obecnie żyjącym. 

W naszym artykule przypominamy 30 słów, które powstały, używane były w czasach PRL-u. Pamiętacie je? A może żyliście w tych czasach i używaliście takich słów, zwrotów i sformułowań? 

Oto gwara PRL-u ►►►

Gwara czasów PRL. Znasz znaczenie tych słów? Zobacz, jak się...

Turyści coraz częściej odwiedzają miasto nad Brdą

Bydgoszcz jest miastem o historycznej metryce, której specyfika wyraża się przede wszystkim w symbiozie Starówki z rzeką oraz powszechności XIX-wiecznej zabudowy z okresu „belle epoque”. Spuściznę architektury staropolskiej stanowią trzy gotyckie kościoły, byłe kolegium jezuickie, kilka szachulcowych spichlerzy z XVIII w. oraz kilkanaście budynków i kamienic z XVII-XVIII w. Bogata jest natomiast zabudowa architektoniczna z okresu 1850–1914. Podstawowym i oryginalnym walorem Bydgoszczy jest jednak woda: rzeki, kanały, budowle hydrotechniczne, bulwary, nabrzeża, kaskady oraz elewacja zabudowy miasta od strony rzeki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto