Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toruń. Torowisko na osiedlu Na Skarpie będzie kompleksowo zmodernizowane

Piotr Bednarczyk
Piotr Bednarczyk
Modernizacja toruńskich torowisk prowadzona jest sukcesywnie od kilku lat
Modernizacja toruńskich torowisk prowadzona jest sukcesywnie od kilku lat MZK Toruń
Trwa projektowanie kolejnego odcinka torowiska tramwajowego, które zostanie poddane kompleksowej modernizacji - w ciągu ul. Konstytucji 3 Maja od ul. Ślaskiego do pętli tramwajowej Olimpijska.

Warto obejrzeć: Daniel Ludwiński o fenomenie Mariana Rosego

od 7 lat

Umowę na sporządzenie dokumentacji projektowej i uzyskanie zezwoleń na modernizację torowiska w ciągu ul. Konstytucji 3 Maja od ul. Ślaskiego do pętli tramwajowej Olimpijska podpisano w ubiegłym roku. Wykonawcą jest wyłoniona w przetargu firma CONE AMG sp. z o.o.

Planuje się, że w ciągu ul. Konstytucji 3 Maja i pętli tramwajowej przy ul. Olimpijskiej zmodernizowanych zostanie ok. 4,3 tys. metrów toru pojedynczego torowiska wraz z odwodnieniem i siecią trakcyjną. Przebudowana będzie także niezbędna infrastruktura.

W zielonej technologii

Tak jak na wszystkich modernizowanych w ostatnich latach torowiskach tam, gdzie będzie to możliwe, torowisko ma zostać zaprojektowane w technologii zielonej. Ponadto perony zostaną przebudowane i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Na pętli Olimpijska powstanie również kontenerowa podstacja trakcyjna zasilająca linię tramwajową od pl. Daszyńskiego do tej pętli włącznie oraz stanowisko do napiaszczania tramwajów.

Ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót planowane jest w 2024 roku. Planuje się, że zadanie zostanie dofinansowane ze środków UR, z programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza.

Prace kosztowały 32 miliony złotych

- Wcześniej, w 2021 roku, w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zmodernizowany został fragment torowiska w ciągu Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego - mówi Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Kompleksowo wyremontowano wówczas ok. 3,4 tysięcy metrów torowiska i sieci trakcyjnej. Znaczna większość, bo niemal 3 tysiące metrów, to nowe torowisko zielone. Przebudowę przeszły też m.in. perony, przejazdy torowo-drogowe, sygnalizacje świetlne i oświetlenie drogowe. Rozbudowano System Informacji Pasażerskiej o nowe tablice, a w ramach zagospodarowania zieleni nasadzono nowe drzewa i tysiące krzewów. Koszt prac wyniósł ponad 32 milionów złotych brutto.

Modernizacja toruńskich torowisk prowadzona jest sukcesywnie od kilku lat. W projektowaniu jest obecnie kompleksowy remont fragmentu infrastruktury torowej i sieci trakcyjnej w ciągu ul. Kościuszki od wjazdu na teren kościoła do ul. Olbrachta, a w dalszych planach jest modernizacja dwóch kolejnych odcinków torowisk – w ciągu ul. Lubickiej (ok. 3 tys. metrów torowiska) oraz M. Skłodowskiej-Curie (ok. 3,2 tys. metrów torowiska). Łącznie w ramach tych czterech zadań zmodernizowanych zostanie ponad 6 km tras tramwajowych.

Cztery odcinki zmodernizowane

W poprzednich latach, w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”, zmodernizowano cztery odcinki torowisk:

  • wspomniany już fragment w ciągu Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego - ok. 3,4 tys. metrów zmodernizowanego torowiska, w tym prawie 3 tys. metrów w technologii zielonego torowiska;
  • od pl. Niepodległości, przez ul. Kraszewskiego, Broniewskiego do ul. Reja z budową odwodnienia torowiska – ponad 2,5 tys. metrów zmodernizowanego torowiska, w tym 1,5 tys. metrów zielonego torowiska (w tym od ul. Sienkiewicza do Reja torowisko z rozchodnikiem w międzytorzu);
  • w ciągu ul. Bydgoskiej (od skrzyżowania z ul. Reja do skrzyżowania z ul. Chopina – ok. 2,5 tys. metrów zmodernizowanego torowiska w tym prawie 1,6 tys. metrów zielonego torowiska;
  • w ciągu ul. Warneńczyka, Kościuszki i Gogi na odcinku od pl. bp. Jana Chrapka do ul. Podgórnej – ponad 1,1 tys. metrów zmodernizowanego torowiska w tym ok. 720 metrów torowiska porośniętego rozchodnikiem.

Łącznie, w zakresie tylko jednego projektu, dało to prawie 9,5 tys. metrów toru pojedynczego nowoczesnych, ekologicznych, w znacznej części zielonych torowisk.

Wcześniej, podczas prac przy przebudowie układu torowo-drogowego z rejonie pl. Rapackiego, modernizację przeszły torowiska wzdłuż ul. Chopina, al. św. Jana Pawła II, Wałów gen. Sikorskiego, ul. Kraszewskiego i Czerwonej Drogi. Wybudowano także nowy odcinek torowiska łączącego pl. Artylerii Polskiej i pl. Niepodległości oraz nowoczesny węzeł przesiadkowy na al. św. Jana Pawła II.

Źródło - materiały MZK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto