Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Miłośników Torunia ma 100 lat. Były medale, gratulacje, podziękowania

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Uroczystość stulecia Towarzystwa Miłośników Torunia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego była okazją do złożenia gratulacji i podziękowań.
Uroczystość stulecia Towarzystwa Miłośników Torunia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego była okazją do złożenia gratulacji i podziękowań. Agnieszka Bielecka
Towarzystwo Miłośników Torunia ma 100 lat. Jubileusz świętowano podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

OBEJRZYJ: Park Tysiąclecia w Toruniu. Mamy się czym pochwalić!

od 16 lat

Uroczystość stulecia Towarzystwa Miłośników Torunia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego była oczywiście okazją do złożenia gratulacji i podziękowań.

100-lecie To-Mi-To: dla kogo medale i wyróżnienia?

Swoje wyróżnienia zasłużonym działaczom To-Mi-To wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski. Jego najwyższe wyróżnienie, czyli medal "Thorunium", otrzymał wiceprezes Towarzystwa Michał Targowski. Prezydent uhonorował także dr Cecylię Iwaniszewską, prof. Bogusława Dybasia, prof. Agnieszkę Zielińską, Andrzeja Szmaka, Danutę Horyzę, prezesa To-Mi-To prof. Krzysztofa Mikulskiego i Arkadiusza Kierysa.

Zarząd Towarzystwa uhonorował z kolei okolicznościowymi medalami najbardziej aktywnych jego członków oraz osoby i placówki zaangażowane od lat w realizację statutowych celów To-Mi-To. Dodajmy, że z okazji jubileuszu powstał Medal Stulecia Towarzystwa Miłośników Torunia. To wyjątkowa pamiątka, zaprojektowana przez toruńskiego artystę Macieja Jagodzińskiego-Jagenmeera. Powstała na podstawie medalu 750-lecia Torunia, który stworzył w 1983 roku wybitny działacz Towarzystwa, artysta Zygfryd Gardzielewski.

Polecamy

W czasie uroczystości w Ratuszu Staromiejskim wręczone zostały również honorowe wyróżnienia Towarzystwa Miłośników Torunia. To Złote Astrolabium. Jest ono przyznawane od 1979 roku przez Walne Zgromadzenie To-Mi-To osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta. Przy okazji jubileuszu otrzymali je historyk zajmujący się od lat badaniem dziejów Torunia w czasach baroku i oświecenia profesor Jerzy Dygdała oraz Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Toruniu.

Jubileusz To-Mi-To: wiele sukcesów w ciągu 100 lat

Podczas jubileuszowej uroczystości dzieje To-Mi-To przedstawił jego prezes, prof. Krzysztof Mikulski.

- Towarzystwo powstało 28 maja 1923 roku. Poprzedziła je odezwa ówczesnego prezydenta Torunia, Stefana Michałka, wzywająca mieszkańców do zaangażowania się w sprawy miasta - mówił prezes To-Mi-To.

To-Mi-To to jedna z najdłużej działających w Toruniu organizacji pozarządowych. W okresie międzywojennym dążyło do poprawy estetyki Torunia oraz popularyzacji jego historii i zabytków. Miało przerwę w działalności w latach 1930-1937, po czym wskrzesił je Zygmunt Mocarski. Z kolei po przerwie spowodowanej II wojną światową zostało na nowo zarejestrowane w 1957 roku.

- Dorobek To-Mi-To to jednak przede wszystkim efekt społecznej pracy kilku generacji członków Towarzystwa, wśród których znalazły się tak znane i szanowane osoby, jak Zygmunt Mocarski, Otto Steinborn, Eugeniusz Gros, Zbigniew Sobolewski, Jerzy Ryczkowski, Tadeusz Zakrzewski, Zygfryd Gardzielewski, Marian Filar, Karola Ciesielska, a także związana do dzisiaj z Towarzystwem dr Cecylia Iwaniszewska - podkreślał prof. Krzysztof Mikulski.

Polecamy

To-Mi-To organizuje wydarzenia kulturalne, popularnonaukowe i naukowe. To choćby sesje i konferencje, spacery z przewodnikami czy cykle „Wieczorów Toruńskich” i „Toruńskich Spotkań Kopernikańskich”. Towarzystwo od 1966 roku wydaje "Rocznik Toruński”, ma na koncie ośmiotomowy "Toruński słownik biograficzny” oraz kilkadziesiąt książek wydanych m.in. w serii "Biblioteka To-Mi-To".

Przez lata To-Mi-To wraz z "Nowościami" organizowało konkurs „Toruń w kwiatach". Były też konkursy plastyczne, na najpiękniejsze witryny sklepowe, wiedzy o Toruniu oraz ten na najlepsze prace dyplomowe o tematyce toruńskiej. Towarzystwo Miłośników Torunia od lat opiniuje propozycje nowych nazw toruńskich ulic, prowadzi działania na rzecz ratowania zabytkowych toruńskich cmentarzy. Od 20 lat jest współorganizatorem przeprowadzanej corocznie 1 listopada kwesty na cmentarzu św. Jerzego. Do najważniejszych sukcesów działacze To-Mi-To zaliczają również wzniesienie w Toruniu pomnika Samuela Bogumiła Lindego w 1976 roku oraz odbudowę Pomnika Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych w 2020 roku. Działalność Towarzystwa wspierają od lat władze Torunia.

100-lecie To-Mi-To: powstała książka i wystawa

Jubileuszową uroczystość uświetnił występ toruńskiego chóru „Astrolabium”. Dorobek Towarzystwa został zaprezentowany na jubileuszowej wystawie "100 lat działalności Towarzystwa Miłośników Torunia" oraz w książce „Każdy o swym gnieździe myśleć powinien. Towarzystwo Miłośników Torunia i jego dzieje w latach 1923-2023” opracowanej przez profesorów Jarosława Kłaczkowa i Agnieszkę Zielińską.

- Posterowa część wspomnianej wystawy będzie od przyszłego tygodnia udostępniona szerokiej publiczności na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego - zapowiada jej kurator, Michał Targowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto