MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W nowej siedzibie, nowe możliwości

Sławomir Kabat
Ukończenie budowy przystani, 10 medali mistrzostw Polski, reprezentanci kraju, nowe łódki to największe sukcesy w tym sezonie BTW. W połowie lat 90.

Ukończenie budowy przystani, 10 medali mistrzostw Polski, reprezentanci kraju, nowe łódki to największe sukcesy w tym sezonie BTW.

W połowie lat 90., kiedy władze miasta sprzedały Chinczykom siedzibę Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego przy ul. Floriana klub pozostał bez bazy. Trenowało w nim pięciu zawodników i wszystko wskazywało na to, że upadnie.

Prosił aż przekonał

Prezes Antoni Rosołowicz wspólnie z garstką działaczy przystąpił do jego ratowania. Chodził i prosił do Rady Miasta, prezydentów, Wydziału Sportu i przekonał władze, że warto pomóc najstarszemu klubowi w mieście. Poszukał nowej siedziby przy ul. Żupy 2, na zapleczu BKS, współtworzył UKS na Miedzyniu, przyciągnął byłych wychowanków sekcji.

Od 2001 roku rozpoczęła się modernizacja przystani. Najpierw wybudowano hangar na małe łodzie, później sale do treningów. W tym roku wykonane zostaną prace za 800 tysięcy złotych. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu przekazało 200 tys. zł, Urząd Miasta 350 tys. zł. Reszta to wkład klubu i sponsorów.

„Wykańczamy przystań - opowiada Antoni Rosołowicz. Na parterze powstała siłownia, na piętrze mamy nowe sanitariaty, szatnie dla chłopców i dziewcząt, pokój dla trenerów i na posiedzenia zarządu. Do końca roku powstanie hangar na ósemki”.

Stawiają na młodzieżowców

Prowadzona inwestycja nie przeszkodziła w procesie szkoleniowym. W trudnych warunkach zawodnicy korzystali z pomocy BKS. Wioślarze zdobyli 10 medali (4, 2, 4) mistrzostw kraju od młodzików do seniorów.

Najlepsi młodzieżowcy Rafał Piecuch, Piotr Hojka oraz juniorzy Wojciech Jaźwiński, Bartosz Tomkiewicz, Adam Lewandowski wystąpili w reprezentacji. Na Światowych Regatach do lat 23 czwórka ze sternikiem z Hojką była 6., a czwórka bez sternika z Piecuchem 9. Wychowanek Michał Stawowski w barwach AZS Toruń wystąpił na igrzyskach w Atenach w ósemce.

W klubie trenuje ponad 100 zawodników, w tym większość młodzież. Sukcesy BTW nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc Urzędów Miasta, Marszałkowskiego, MENiS, firm: Rekpol, Kontbud, a także innych prywatnych osób, w tym byłych wychowanków. Dzięki pomocy pani Heidi Michel i Wiliego Belgera z Mannheim klub otrzymał w prezencie używany, ale w jeszcze dobrym stanie sprzęt.

Dzięki podarowanej ósemce juniorzy BTW zajęli 2. miejsce w Wielkiej Wioślarskiej, najwyższe w historii.

Jakie zadania stawia klub na przyszły rok?

„Od września do grupy młodzieżowców i seniorów, która liczy 12 zawodników zatrudniliśmy trenera Mariusza Boruckiego - mówi Antoni Rosołowicz. Stawiamy im wyższe wymagania. Liczymy na dobry wynik juniorów. W kadrze narodowej powinno się znaleźć około 10 naszych zawodników”. BTW otwarte jest dla każdego. Na przystani ćwiczy młodzież słabowidząca i niewidoma oraz słabosłysząca.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto