Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu Jurasza działa już Centrum Zdrowia Psychicznego. Ilu pacjentów przyjęto?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Centrum Zdrowia Psychicznego działa od 15 marca w bydgoskim szpitalu Jurasza.
Centrum Zdrowia Psychicznego działa od 15 marca w bydgoskim szpitalu Jurasza. Szpital Jurasza
Coraz więcej osób zgłasza się do Centrum Zdrowia Psychicznego, które od niedawna działa w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy. Do dyspozycji pacjentów i ich bliskich są dwa Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne.

Centrum uruchomiono 15 marca br. w ramach programu pilotażowego Ministerstwa Zdrowia. Z pomocy specjalistów mogą skorzystać tu dorośli mieszkańcy Bydgoszczy oraz z gmin: Solec Kujawski, Nowa Wieś Wielka i Dąbrowa Chełmińska, którzy doświadczają kryzysu zdrowia psychicznego lub cierpią z powodu choroby psychicznej.

Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne działają w dwóch lokalizacjach w Bydgoszczy ul. Skłodowskiej-Curie 9 (budynek G) oraz przy ul. Jarużyńskiej 9 w Fordonie.

- Na razie punkt przy szpitalu Jurasza cieszy się większym zainteresowaniem niż ten w Fordonie - mówi dr Przemysław Grudzka, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego. - Być może wynika to stąd, że jednak pacjenci tę lokalizację bardziej kojarzą, bo tu znajduje się od dawna Poradnia Zdrowia Psychicznego i Psychiatryczna Izba Przyjęć. Dziennie przyjmujemy w tym punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym do 10 pacjentów. Do ich dyspozycji są lekarz, pielęgniarka i psycholog - gotowi do udzielenia wsparcia i przeprowadzenia oceny potrzeb zdrowotnych. Na ich podstawie zostaje opracowany wstępny plan pomocy i leczenia. Oczywiście, pacjenci, którzy już wcześniej leczyli się w poradni, nadal pozostają pod jej opieką.

Punkt w Fordonie trzeba promować, bo to nowa lokalizacja

Jak informuje dr Przemysław Grudzka, do punktu przy ul. Jarużyńskiej 9 od chwili jego powstania na razie zgłasza się dziennie 5-6 pacjentów.

- Chcemy promować ten punkt i przypominać pacjentom, że tu także mogą otrzymać pomoc - mówi dr Przemysław Grudzka. - Czekają tu na nich psycholog i pielęgniarka. W sytuacjach nagłych pacjent zostanie skierowany do Psychiatrycznej Izby Przyjęć w szpitalu Jurasza.

W obu punktach na wsparcie psychologiczne mogą liczyć również rodziny i bliscy osób doświadczających choroby psychicznej. Do Centrum Zdrowia Psychicznego można zgłosić się bez skierowania i wcześniejszych zapisów. Aby uzyskać pomoc, należy zgłosić się osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Dodatkowo w Fordonie działa Klub Pacjenta. Jego zadaniem jest, m.in., organizowanie i prowadzenie zajęć o charakterze rehabilitacyjnym, a w szczególności rozwijanie umiejętności współżycia społecznego czy przełamanie izolacji społecznej osób z przewlekłymi zaburzeniami psychicznymi. Spotkania Klubu Pacjenta prowadzone są przez Asystenta Zdrowienia przy nadzorze organizacyjnym terapeuty. Uczestnictwo w klubie jest bezpłatne i dobrowolne.

Szpital Jurasza zatrudnił również w roli Asystentów Zdrowienia osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego i poradziły sobie z nim. Przeszły one szkolenie przygotowujące i wspierają osoby w kryzysie i ich bliskich. Dla pacjentów są przykładem, że z załamaniem psychicznym można sobie poradzić. Są też inspiracją w tym, jak o siebie dbać, by kryzys nie powrócił.

Gdzie może zgłosić się pacjent lub osoba bliska?

Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne działają w dwóch lokalizacjach w Bydgoszczy:

  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Skłodowskiej-Curie 9, (budynek G) Psychiatryczna Izba Przyjęć, czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, tel. 52 585 72 51 lub tel. tel. 52 585 42 55, e-mail: [email protected]
  • Poradnia Zdrowia Psychicznego, ul. Jarużyńska 9 (Fordon), czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, tel. 887 772 877 lub tel. tel. 887 339 517, e-mail: [email protected]

Po naszej publikacji o otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego w szpitalu Jurasza, wielu mieszkańców pyta również o takie punkty dla dzieci i młodzieży. Tu potrzeby są też duże, zwłaszcza po pandemii.

- Program pilotażowy w ramach, którego uruchomiliśmy Centrum Zdrowia Psychicznego dotyczy wyłącznie dorosłych - mówi dr Przemysław Grudzka. - Reforma psychiatrii dziecięcej idzie innym torem. W przypadku dzieci i młodzieży najpierw pacjenci zgłaszają się do poradni psychologicznej, potem są oddziały dziennego pobytu i poradnie zdrowia psychicznego. Dopiero trzeci etap to oddział szpitalny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto