MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Z mlekiem trzeba uważać - Światowy Dzień Mleka

Redakcja
sxc.hu
Polska Izba Mleka przygotowała raport „Przegląd rynku produktów mleczarskich”, z którego wynika, że, mleko codziennie spożywa mniej niż 20% Polaków. Dziś przypada Światowy Dzień Mleka. Ten napój kojarzy się przede wszystkim z dziećmi, ale czy słusznie? Zapytałam redakcyjne koleżanki i kolegów, czyli już ludzi dorosłych, jak to u nich jest z piciem mleka.


Świeże mleko prosto z gospodarstwa, czyli mlekomaty w Bydgoszczy

Cóż się okazuje? - Wypiłam szklankę wczoraj wieczorem - mówi Sylwia, Marta pija tylko do kawy, Magda codziennie rano serwuje sobie owsiankę na mleku, podaje je również swojej kilkuletniej córce Oldze. Przy czym unika tego najbardziej tłustego i niemal pozbawionego tłuszczu, sięga także po to modyfikowane. Olga bardzo lubi pić mleko.

Kuba "podkrada" mleko jak odwiedza rodziców, jak mówi - dla zdrowia. - W pracy podśmiewają się ze mnie, jak piję mleko zamiast kawy - zdradza dwudziestolatek, ale bardzo je lubi. Monika, graficzka wykorzystuje biały napój do płatków, kawy, czasem robi z kakao. Jurek, szef grafików nie pije mleka, ale je przetwory. - Mleko szkodzi na układ pokarmowy, jelita. Przetwory są smaczniejsze, w dzieciństwie napiłem się już mleka. Wbrew pozorom nie jest zdrowe dla dorosłych. Z mlekiem trzeba uważać - stwierdza grafik. Piotr z działu miejskiego za młodzieńczych lat miał etap, kiedy nie pił nic innego poza mlekiem, ale teraz sięga po nie sporadycznie.

Czy nasza redakcja podciąga statystyki? Wychodzimy na ulice. Gabriela Raut: - Ja mleko piję rzadko, jeśli już to w formie kefiru, maślanki i innych podobnych produktów - mówi bydgoszczanka. - Bardzo rzadko, ale jak już to robię, to tylko w formie maślanki - Sławomir Stasiewski. Łukasz Sondy: - mleko piję tylko w kawie, ale za to dosyć często, bo przynajmniej dwa razy w ciągu dnia.

- Osobiście mleko piję bardzo rzadko, może raz w tygodniu. Samo mleko kupuję jednak bardzo często dla mojego synka, który pije je trzy razy dziennie - mówi mama Aleksandra Nowakowska.


Dzieci mają kota na punkcie mleka!


Zdrowe czy nie?

Jak daje się zauważyć, zdania co to tego są podzielone. Co na to dyplomowany dietetyk? Opowiada nam mgr Joanna Scheffs - dietetyk z poradni Mój Dietetyk

Mleko zdrowe i potrzebne w naszej diecie czy nie?

Mleko jest zdrowym produktem i cennym elementem naszej diety. Jednak nie wszystkie osoby mogą je spożywać. Niektórzy ze względu na alergię lub nietolerancją pokarmową powinni unikać mleka. Należy pamiętać, że spożyte w bardzo dużej ilości naraz u nawet zdrowej osoby może wywołać objawy nietolerancji. Zatem pijmy mleko, ale z umiarem. Szklanka dziennie w zupełności wystarczy. Uzupełniajmy dodatkowo naszą dietę w jogurty, kefiry, maślankę, sery i twarogi . Pamiętajmy również, że mleko jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jaka jest zależność związana z wiekiem, dzieci powinni a dorosłym może szkodzić?

U dorosłych wraz z wiekiem dochodzi do upośledzenia wydzielania enzymu zwanego laktazą. Enzym odpowiada za trawienie laktozy, czyli cukru występującego w mleku. Niestrawiona laktoza może być przyczyną biegunek, wzdęć czy bólów brzucha. Do nietolerancji laktozy dochodzi również w przebiegu wielu chorób (np. zapalnych jelit). Należy jednak pamiętać, że produkty mleczne takie jak jogurt, kefir czy maślanka są wolne od laktozy (została strawiona przez bakterie fermentacyjne) i mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją mleka.

U niemowląt i małych dzieci z kolei częściej występują alergie na białko mleka, więc również musimy uważać. Wtedy mleko i produkty mleczne musimy zastąpić ich odpowiednikami wyprodukowanymi z soi czy ryżu. Mniejsze ryzyko alergii pokarmowej mają również produkty mleczne kozie lub owcze.

Jakie elementy zawiera mleko, które wpływają na nas pozytywnie?

Mleko jest przede wszystkim cennym źródłem białka i wapnia. Poza tym występuje w nim wiele witamin z grupy B oraz witaminy A, D, E, K. Wapń w połączeniu z białkami mleka jest łatwo przyswajalny, co sprzyja mocnym kościom i zdrowym zębom. Produkty mleczne są również dobrym źródłem potasu, fosforu, magnezu, kobaltu i molibdenu. Należy pamiętać, że mleko ze względu na duży udział minerałów zasadotwórczych sprzyja ogromną rolę w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Zaobserwowała Pani może u pacjentów jakąś tendencję - piją mleko czy raczej unikają?

Moi pacjenci chętnie piją mleko, choć coraz częściej sięgają po inne produkty mleczne tj. jogurty, kefiry, maślanki, sery i twarogi. Są jednak osoby, które surowego mleka nie ruszą, wtedy z powodzeniem można u nich zalecić pozostałe produkty mleczne, które mają równie dobrą wartość odżywczą.



W razie czyichkolwiek watpliwości, zapytaliśmy jeszcze jedną ekspertkę w temacie, dietetyczkę Annę Czyż z Gabinetu Dietetycznego FreshLife:

Picie mleka jest ostatnio sprawą dyskusyjną. Zwolennicy chwalą mleko za dużą zawartość wapnia, jego idealny stosunek do fosforu, obecność niektórych witamin z grupy B czy witaminy D. Z kolei przeciwnicy widzą w nim trudno tolerowaną laktozę i kazeinę, która tworzy w przewodzie pokarmowym człowieka trudno wchłanialne skrzepy.  Wybór pozostawiam pacjentom.

Jeśli nie czujemy się źle po wypiciu mleka, tzn. nie mamy wzdęć czy biegunki, możemy od czasu do czasu sięgnąć po szklankę mleka. Ale uważajmy co do tego jemy, jeśli będzie to produkt wysokobłonnikowy (otręby czy nawet popularne płatki owsiane) - błonnik osłabi wchłanianie wapnia z mleka. Lepszy będzie koktajl owocowy. Lżej strawne są przetwory mleczne, takie jak jogurty, kefiry, maślanki - te zdecydowanie bardziej polecam. Zawartość witamin i minerałów podobna a zyskujemy korzystne bakterie, a objawy nietolerancji laktozy praktycznie nie występują.

Z wiekiem mamy coraz mniej enzymu laktazy, który trawi cukier mleczny laktozę. Dlatego niektóre starsze osoby źle się czują po spożyciu mleka. Dzieci tak jak i dorośli mogą spożywać naturalne jogurty, kefiry czy maślanki. Z moich obserwacji zdecydowanie wynika że pacjenci piją coraz mniej mleka albo z niego rezygnują (pozostaje niskotłuszczowe do kawy). W tym wypadku istotne jest spożywanie przetworów mlecznych lub innych produktów bogatych w wapń, a jeśli zależy nam na konsystencji możemy sięgnąć po mleko ryżowe lub sojowe.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto