MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zorza polarna nad województwem opolskim! Niesamowite zdjęcia naszych Czytelników

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Nadesłała Agnieszka Krzyształowicz.
Nadesłała Agnieszka Krzyształowicz.
Zorza polarna nad województwem opolskim! Zjawisko było widoczne na niebie z różną intensywnością w nocy z piątku na sobotę. Mamy zdjęcia naszych internautów, którym udało się ją upolować.

Opolanie, nasi Czytelnicy, gremialnie odpowiedzieli na nasz facebookowy apel i zamieścili na profilu Nowej Trybuny Opolskiej sporo zdjęć zorzy polarnej, które udało się im zrobić w nocy z piątku na sobotę. Są wśród nich fotografie m.in. z Opola, Kędzierzyna-Koźla, Prudnika, Paczkowa, Olesna, Domaradzkiej Kuźni. Jaryszowa, Łosiowa, Dobrzenia Wielkiego i wielu innych miejscowości województwa opolskiego.

Chcecie zobaczyć wspaniałe zdjęcia tego niesamowitego zjawiska? Zapraszamy do naszej galerii.

Zorza polarna. Skąd się bierze?

Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi, w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i górnej atmosfery ziemskiej. To efekt silnych rozbłysków na Słońcu, czyli wyrzutów plazmy w przestrzeń kosmiczną. Gdy docierają one do naszej planety, nagle i silnie zmienia się za ich sprawą ziemskie pole magnetyczne. To z kolei powoduje, że na niebie obserwować możemy wspaniałe barwne widowisko czyli zorze polarne. Warto wiedzieć, że świecenie zorzowe tworzy ponad 270 linii emisyjnych, głównie tlenu i azotu.

Zorza polarna. Kolory

Rozróżnia się typy systematyczne zórz: pasma, łuki, kurtyny, promienie, korony i inne.

- Stwierdzono emisje w zakresie barwy niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a bardzo często białe. Kolor zjawiska jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych - czytamy w Wikipedii.

Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą[2]. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej

Zorza polarna. Występowanie

Na Ziemi zorze występują na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach bywają widoczne nawet w okolicach 50. równoleżnika. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zorza polarna nad województwem opolskim! Niesamowite zdjęcia naszych Czytelników - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto